Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Masopustní dobroty

Období masopustu je charakteristické, jednoduše řečeno, dopřáváním si! Všechno masité, mastné, sladké a hříšné před čtyřicetidenním půstem před Velikonocemi. Trvá od svátku Tří králů 6. ledna do Popeleční středy. Toto období pak vrcholí karnevalem a průvody masek. Svátek hodování vám svými recepty zpříjemní Svatava Vašková, autorka kuchařské knihy Coolinářka – testováno na rodině.
SVATAVA VAŠKOVÁ
26. Únor 2018 - 10:21

Pečené vepřové koleno

1 vepřové koleno

1 střední cibule

2–3 stroužky česneku

250 ml černého piva

2 lžíce medu

1 lžíce grilovacího koření bez soli

sůl

pepř

slunečnicový olej

 

Nejprve si připravíme marinádu. V tlustostěnné pánvi nebo hrnci na troše oleje osmažte najemno nakrájenou cibulku. Až začne zlátnout, přidejte na plátky nakrájené stroužky česneku a společně smažte necelou minutu. Nyní přisypte grilovací koření a ihned vše zalijte pivem. Do této směsi přidejte med, osolte ji a opepřete. Marinádu vařte asi 10 minut.

Troubu si předehřejte na 110 stupňů.

Mezitím si kůži na vepřovém kolenu nakrojte tak, aby řezy tvořily mřížku. Maso důkladně osolte a opepřete.

Připravte si litinový pekáč s pokličkou a dejte do něho vepřové koleno. To nyní přelijte marinádou a nechte ho péct 6 hodin (klidně přes noc).

Po této době by mělo být maso úplně měkké. Nyní sundejte pokličku, zvyšte teplotu pečení na 200 stupňů a koleno dopečte pod grilem tzv. na barvu – asi 30 minut, maso během tohoto dopékání přelévejte výpekem.

Hotové koleno servírujte přelité výpekem, s čerstvým chlebem, strouhaným křenem, hořčicí a kyselou okurkou.

 

Škvarková pomazánka

200 g škvarků

1 kyselá okurka

1 jarní cibulka

1 vejce

1 lžíce majonézy

1 lžička plnotučné hořčice

sůl

pepř

 

Rozemelte studené škvarky, místo mlýnku můžete klidně použít mixér s noži (tzv. kutr).

Vejce uvařte natvrdo, nechte ho zcela zchladnout a nakrájejte na drobné kostičky. Na drobno nakrájejte i jarní cibulku a kyselou okurku.

Nyní vše smíchejte s rozemletými škvarky, přidejte majonézu, hořčici a vše dle chuti dosolte a opepřete.

Pomazánku dejte do lednice vychladit a pak podávejte s čerstvým chlebem.

 

Škvarkové pagáče

300 g škvarků

500 g polohrubé mouky

150 g másla

2 vejce

1 kelímek kysané smetany

půl kostky droždí

2 lžičky soli

50 ml vlažného mléka

1 lžička cukru krupice

 

Do misky nalijte vlažné mléko, rozdrobte do něj droždí a zamíchejte s jednou lžičkou cukru krupice. Na teplém místě nechte vzejít kvásek.

Na vál si nasypte polohrubou mouku. Do středu utvořte důlek a do něho postupně dejte jedno vejce, kysanou smetanu, kvásek, sůl a nakrájené změklé máslo.

Nyní vše ručně zpracujte v nelepivé těsto. To zakryjte utěrkou a dejte kynout na teplé místo asi na 60 minut.

Mezitím si namelte škvarky, vznikne pasta.

Vykynuté těsto rozválejte na placku, tu natřete tenkou vrstvou z poloviny množství namletých škvarků. Natřené těsto přeložte napůl a pak ještě napůl. Přikryjte ho utěrkou a nechte kynout 20 minut.

Po uplynutí této doby složené těsto znovu rozválejte, placku opět natřete druhou polovinou škvarků a pak těsto opět přeložte. Opět ho nechte 20 kynout.

Nakonec ho složené zase rozválejte na placku a z ní vykrajujte kolečka. Ta vyskládejte na plech (bez pečicího papíru) a nechte ještě 20 minut kynout.

Troubu předehřejte na 190 stupňů.

Každé kolečko pomašlujte druhým rozšlehaným vejcem a dejte péct dozlatova asi na 20 minut.

 

Masopustní koblihy

500 g hladké mouky

3 žloutky

tři čtvrtě kostky droždí

3 lžičky cukru

250 ml mléka

špetka soli

2 lžíce rumu

50 g povoleného másla

tuk na smažení (olej, sádlo, 100% tuk)

moučkový cukr

 

Rozdrobené droždí míchejte v misce s trochou cukru, dokud se nevytvoří kašička. Přilijte do ní asi 100 ml vlažného mléka a trochu mouky a nechte vzejít kvásek.

Máslo rozpusťte a nechte zchladnout, přidejte k němu žloutky, rum a špetku soli. Ruční metlou chvíli šlehejte.

Nyní do velké mísy prosejte hladkou mouku, přidejte k ní aktivní kvásek, žloutky s máslem a rumem a zbytek vlažného mléka. Nyní těsto hněťte do té doby, kdy bude hladké a vláčné. Těsto můžete zadělat i v robotu hnětacím hákem.

Mísu s těstem nyní přikryjte utěrkou a nechejte na teplém místě kynout cca 60 minut. Těsto by mělo zdvojnásobit svůj objem.

Po vykynutí těsto vyklopte na hojně pomoučený vál a rozválejte ho asi na dvoucentimetrovou placku. Z ní vykrajujte kolečka. Na polovinu z nich dejte 1 lžičku marmelády a přiklopte druhým kolečkem. Okraje prsty důkladně přimáčkněte a ještě jednou pomocí vykrajovátka utvořte koblížku.

Nyní dejte rozpustit ve velkém hrnci tuk (můžete použít olej, sádlo nebo stoprocentní tuk). Správnou teplotu vyzkoušejte kouskem těsta; když se začne smažit, můžete dát smažit koblihy, měly by plavat na hladině. Ihned je přiklopte poklicí. Za chvilku koblihy obraťte a usmažte už nepřiklopené z druhé strany.

Zlaté koblížky vyndejte z tuku a položte je na papírovou utěrku.

Koblihy nechte vychladnout a podávejte je pocukrované moučkovým cukrem.