Rodokmeny od mojedejiny.cz

Mistrovství v cestování vlakem. Nasedněte a poznejte Švýcarsko

Co s načatým večerem? Může mít i překvapivé vyústění: nastoupit v osm večer v Českých Budějovicích do vlaku, povečeřet, vyspat se, nasnídat a po osmé ráno vystoupit ve švýcarském Curychu. Dvanáct hodin v pohybu, a přesto v klidu. Zájem o cesty přímým nočním lůžkovým vozem ČD je tak velký, že místenky bývá nutné pořídit s větším předstihem. Jarní a letní Švýcarsko nabízí spoustu atraktivních výletních cílů – včetně těch, které naše země přibližují.
Alena Binterová
26. Květen 2023 - 19:17

Vlakové spojení je pro Jihočechy samozřejmě obzvlášť výhodné, ale nejen pro ně. Systém železničních tratí i na sebe navazujících spojů dokázali Švýcaři propracovat natolik, že si vysloužili označení „mistři světa v cestování vlakem“. Je to nejen praktické, ale také romantické, dobrodružné, odpadají starosti s řízením auta v náročném terénu i s drahým parkováním ve městech a pohonnými hmotami. S jízdenkou Swiss Travel Pass se navíc pojí řada bonusů a slev na místní dopravu, včetně lanovek, i jiné služby. Hlavní turistické cíle v této alpské zemi lze díky vyladěné veřejné dopravě snadno objet za jediný týden, včetně těch nejnavštěvovanějších lokalit, jako jsou Lucern, Bern, Zermatt, Svatý Mořic či oblast velehorských železnic Jungfrau.

K jaru a létu patří pohyb a touha vidět něco nového, nejlépe mimořádného. „Na cestě Švýcarskem lze na jaře zažít i situace, kdy si na vrcholu Rochers de Naye nad Ženevským jezerem vychutnáváte fondue v zasněžené krajině a dole pod vámi (kam máte výhled z vrcholu) už kvetou na zelených loukách krokusy. V létě je Švýcarsko rájem především pro milovníky přírody a aktivní dovolené,“ shrnuje Jan Ursíny ze Switzerland Tourism. Připomíná, že mezi Čechy je obzvlášť populární kanton Graubünden, kam se lze dopravit autem ani ne za šest hodin, dále hornatý kanton Wallis s ikonickým Matterhornem a Aletschským ledovcem a Berner Oberland s bondovským vrcholem Schilthorn a nejvýše položenou železniční stanicí Evropy na Jungfraujochu ve výšce 3454 m n. m.

Švýcarsko má co nabídnout po celý rok, což dobře vědí zejména fanoušci železnice. Jízda alespoň jedním panoramatickým vlakem je pro turisty skoro až povinností. Mezi nejznámější patří Bernina Express, Glacier Express, Gotthard Panorama Express a zcela nový panoramatický vlak GoldenPass Express spojující Montreux s Interlakenem. „Jedná se o světový unikát. Dříve na této trase jezdil panoramatický vlak GoldenPass Line a v půli cesty se muselo ve Zweisimmenu přestupovat, protože se zde měnil rozchod kolejí. Švýcaři, známí svou vynalézavostí, nezměnili koleje, ale rovnou celý vlak – takže nový GoldenPass Express mění rozchod svého podvozku za jízdy. Tento nový vlak nabídne svým cestujícím nejen 2. a 1. třídu, ale ještě prémiovou cestovní třídu Prestige Class s vyhřívanými masážními sedadly umístěnými u velkých panoramatických oken. Tato sedadla, která vyrobila česká společnost Borcad, se mohou otočit do směru jízdy a jsou vyvýšena o 40 cm oproti ostatním sedadlům ve vlaku. Cena místenky do této třídy není nějak přemrštěná, cestující vyjde na 35 švýcarských franků,“ doplňuje Jan Ursíny.

 

Od loňského prosince České dráhy rozšířily své pravidelné spojení ČR se Švýcarskem ještě o další noční spoj, který vyjíždí každý den z Prahy přes Německo do Basileje a Curychu. Vlak z Prahy do Curychu přes České Budějovice a Sargans je taktéž v provozu každý den – jeho výhodou je i to, že nabízí pohodlné spojení do velmi atraktivního kantonu Graubünden na východě země. Je to největší kanton se slavnými horskými středisky Davos Klosters i malebný údolím řeky Inn – v rétorománštině zvaném Engadin. Pro nejsnazší cestu do těchto míst je výhodné vystoupit z vlaku na předposlední stanici Sargans a přestoupit na regionální vlaky. Sargans je ideálním výstupním bodem pro cestující mířící do Alp kantonu Graubünden a pro turisty, jejichž cílem je světoznámá Rhétská dráha s panoramatickým vlakem Bernina Express a Glacier Express.

Davos je nejvýš položené město Evropy, proslulé mimo jiné tím, že v něm jedná Světové ekonomické fórum. Jeho účastníci bydlí v luxusním hotelu nazývaném „Zlaté vejce“, jehož plášť je dílem českých projektantů. Ve městě je i několik muzeí a galerií, kde lze například vidět první lyžařský vlek z roku 1934 nebo pozoruhodné šperky z lidských vlasů. Milovníky rockové hudby a kultovních kaváren Hard Rock Café zaujme přenocování v jediném Hard Rock Hotelu v kontinentální Evropě, který se nachází právě v Davosu. Hotel nabízí tematické pokoje s možností zahrát si na kytaru, kterou hostům z recepce zdarma zapůjčí a pošlou na pokoj, a má dokonce i vlastní kapli.

 

Z centra Davosu vede lanovka k velkolepému hotelu Schatzalp, bývalému sanatoriu pro pacienty s tuberkulózou, kterým pomáhal v léčbě čistý horský vzduch. Na svoji dobu velmi moderní objekt otevřený v roce 1900 si dosud uchoval secesní tvář i zvláštní klid a důstojnost. Místo se stalo dějištěm románu Thomase Manna Kouzelný vrch a filmu Mládí od režiséra Paola Sorrentina. Z terasy 1900 m n. m. je nádherný výhled a okolí hotelu zdobí jedna z nejpůvabnějších, ale i nejrozsáhlejších alpských zahrad s 10 tisíci rostlinkami. Serpentinami lze z Davosu vyjet do malebné vesnice Monstein s dřevěnými domy a pivovarem, jedním z nejvýše položených v Evropě. Ve výšce 1625 m n. m. lze ochutnat nejen různé druhy piva, ale i pivní klobásy, sýr nebo bonbony a pralinky.

 

Zklidnění se zaručeně dostaví v lázeňském Scuolu, kde je rozsáhlý komplex minerálních lázní se saunami a wellness – pohled na velehory z teplého venkovního bazénu je potěšením pro všechny smysly. Příjemný nadhled umožní výlet lanovkou, k níž lze snadno dojít z centra pěšky a nechat se pohodlně vyvézt vysoko do kopců a horských luk kvetoucích všemi barvami. Historické městečko Scuol leží v údolí řeky Inn a oplývá jedenácti minerálními prameny. Pít se dají z mnoha veřejných kašen, které mají dva kohoutky – z levého teče obyčejná pitná voda, z pravého minerálka. Uličky lemují mohutné kamenné domy s malými okny, nepravidelně rozmístěnými a hluboko zapuštěnými do fasády, kterou zdobí ornamenty ve stylu renesančního sgrafita. Krásnou architekturou se sgrafity, arkýři, balkony a terasami proslula také pohádková vesnice Guarda nedaleko Scuolu, což je velmi atraktivní cíl pro rodiny s dětmi. Je totiž spjatá s dětským hrdinou Schellen-Urslim, což byl malý chlapec, který se vydal na dobrodružnou výpravu – po jeho stopách vede turistická trasa.

 

A do třetice nejstarší švýcarské město Chur plné obchodů a barů, které proslavili dva originální umělci: jeden z nejvýznamnějších sochařů 20. století Alberto Giacometti a Hans Rudolf Giger. V Churu začíná trasa Bernina Expressu a zastavuje tam také Ledovcový expres (Glacier Express), takže milovníci umění se zde potkávají s fanoušky vlaků. Letos jich možná přijede víc i z jižních Čech, protože je navnadí velká výstava v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou. Ta v létě představí Gigerovu tvorbu v širokém kontextu a nebude chybět ani výběr jeho ikonických realizací Necronomicon, které uchvátily amerického režiséra Ridleyho Scotta. Giger pro něj navrhl ikonického Vetřelce a v roce 1980 za toto filmové monstrum dostal Oscara za nejlepší vizuální efekty. Chur je třicetitisícovou metropolí kantonu Graubünden a je považován za jedno z nejstarších sídel na území konfederace – stopy osídlení sahají pět tisíc let zpět. Ovšem asi největší atrakce tohoto města pochází paradoxně z roku 1992, což je právě podnik s atmosférou hollywoodských kulis, nazvaný Giger Bar. Kultovní místo je skryté v obchodní zóně mezi prodejnami a fastfoody. Mělo být původně chloubou New Yorku, ale proces byl tak vleklý, že se Giger rozhodl otevřít tento bar ve svém rodném městě. Ačkoli v roce 2014 zemřel, bar funguje dál od pondělí do pátku v čase 8 až 20 hodin, v sobotu má otevřeno do 18 a v neděli je zavřeno. Gigerovo jméno nese v Churu také náměstí na křižovatce s ulicí, kde stojí jeho rodný dům. Dno fontány na náměstí zdobí jednadvacet kovových desek s typickým „biomechanickým“ vzorem. Nedaleko stojí v zahradě Muzea umění Gigerovo Torzo ženy – kovová socha vypadá napůl jako člověk, napůl jako stroj a působí, jako by byla z jiného světa.

Jak ušetřit

Cenově nejvýhodnější cestování po Švýcarsku obstará cizincům koupě Swiss Travel Passu. Síťová turistická jízdenka umožňuje cesty vlakem, autobusem, MHD i parníky na jezerech, děti do 16 let v doprovodu rodičů cestují zdarma se Swiss Family Card (ta se vystavuje zdarma při nákupu Swiss Travel Passu). Zahrnuje rovněž volný vstup do více než 500 muzeí. Je také dobré vědět, že řada švýcarských regionů nabízí turistům návštěvnické all-inclusive karty, s nimiž mají návštěvníci zdarma například místní lanovky, horské železnice, veřejnou dopravu, wellness a další služby. Slevy a bonusy lze získat i při ubytování. Bližší info o nich naleznete na MojeSvycarsko.com/navstevnickekarty.

V dubnu a květnu má Swiss Travel System výhodnou nabídku jízdenek – při nákupu Swiss Travel Passu na 4 dny získáte navíc jeden den neomezeného cestování po Švýcarsku zdarma a v případě nákupu Swiss Travel Passu na 8 dní získáte 2 dny navíc. Nákup jízdenky v této akci je však nutné stihnout v období od 15. 4. do 14. 5. 2023 s tím, že první den cestování může být v rozmezí již od 15. 4. až do 13. 11. 2023. Swiss Travel Pass v této nabídce pořídíte již od 199 CHF a bližší informace k nabídce naleznete na webu MojeSvycarsko.com/stp2023.

Sezonní tradice a zajímavosti:

 

Jaro až začátek léta

Alpaufzug jsou slavnosti spojené s vyháněním dobytka na horské pastviny. Jejich termíny se liší podle místa a počasí. Vyzdobené krávy se zvonci se na celé léto odvádějí na „alpen“ čili horské louky, aby se tam mohly pást, zatímco v údolí se mezitím suší seno na zimu. Salaše bývají zpravidla ve dvou úrovních, a tak se dobytek přemisťuje v létě několikrát.

 

Květen a červen

Souboje krav ve Wallisu, kde se chová speciální bojovné plemeno krav Ehringer. Jsou to mohutné, tmavě hnědé krávy, které mají rohy a spontánně mezi sebou zápasí o postavení ve stádu. Ty nejlepší soupeří v regionálních kolech a finále se koná v Martigny v římském amfiteátru. Vítězka se stává Královnou krávou a její chovatel je na to velmi hrdý – má obvykle její fotografii i trofej doma na čestném místě.

 

Červen až září

Schwingen jsou tradiční zápasy, které laikovi mohou vzdáleně připomínat zápasy sumo. Konají se téměř ve všech částech Švýcarska. Dva zápasníci se chytí za speciální krátké kalhoty a snaží se dostat soupeře na zem.

 

Červenec

Alphorn je tradiční hudební nástroj ze dřeva, který sloužil k dorozumívání mezi obyvateli údolí. Je slyšet při mnoha slavnostech a konají se festivaly, kde se sejde i více než sto alphornistů z různých míst. Nejznámější bývá ve walliském Nendaz.

 

Srpen a září

Alpabzug – dobytek se svádí zpět do údolí do vesnic. Krávy jsou nazdobené a na hlavách mají chocholy z jehličí a květin. Schaferfest se týká ovcí, které musí sejít po úzkých horských pěšinách a překonat několik set výškových metrů. Svádění velkých stád z hor za doprovodu pastevců trvá několik dnů. Proslulá je např. slavnost v Belalpu.

 

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V JARNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU BARBAR

 

Předplatné můžete zakoupit na send.cz