Rodokmeny od mojedejiny.cz

Motýlí efekt

Začalo to nenápadně. Rozhovorem se suchozemcem Luďkem, který si kdysi vlastníma rukama na zahradě ve Frýdku-Místku postavil pět metrů dlouhou plachetnici z překližky. Nazval ji Setka a vydal se s ní na oceán na sólo závod Setka Atlantic Challenge.
Lea Mandíková
12. Květen 2024 - 23:31

Co tě ještě čeká, než vypluješ?

No, všechno už mám pohromadě. Teď už se zabývám jen detaily. Loď je připravená. Závod zaregistrovaný. Doprava vyřešena. Dneska chci ještě darovat plazmu.

Tenhle volnomyšlenkář, který si nenechá v životě nic diktovat, pravidelně chodí na odběry plazmy? Logicky následovala otázka PROČ? Překvapilo mne to a spustilo lavinu zvědavých otázek.

UMĚNÍ DAROVAT

O dárcovství se hovoří většinou v souvislosti s nějakou nečekanou událostí, přírodní katastrofou, či když nás zasáhne informace o dítěti, které potřebuje nákladnou léčbu. I když mám pocit, že se společnost výrazně v tomto směru od sametové revoluce posunula a dokáže se semknout tak nějak více, fundraising není neznámé slovo a filantropie začíná být pro mnoho lidí běžná, většinou se jedná o darované finanční prostředky.

Darování krve či krevní plazmy je však stejně důležité a pro mnohé z nás naprosto zásadní. Život je křehký a všechno souvisí se vším. Když jednen střípek z mozaiky či hodinového strojku vypadne, všechno se zadrhne.

U nás se projevila nemoc v rodině, najednou jsme řešili onemocnění leukémií, řekl mi Luděk. Díky včasné pomoci a dárci se vše vrátilo do správných kolejí poměrně rychle. Darovat krev nebo plazmu je pro mě od té doby prostě běžná věc. Ale je fakt, že před tím jsem takhle nepřemýšlel.

Pak vzal batoh, pár drobností, zamávali jsme si a naše cesty se rozdělily. On se vydal za svým dobrodružstvím a já do Českých Budějovic.

Víte, že: každý čtvrtý člověk, který onemocní leukémií, umírá, protože se nenašel vhodný dárce? Celosvětově je v registru dárců kostní dřeně jen cca 40 milionů lidí? Pokud se stanete dárcem kostní dřeně či plazmy, můžete nezištně pomoci nemocnému člověku na kterémkoliv místě na zemi? Právě vy můžete být tím, kdo může pomoci někomu na druhém konci světa? Při náročných operacích může být spotřebováno i 20 nebo 40 transfuzí krve? A že v České republice chybějí desíky tisíc dárců?

Biologické dárcovství pomáhá. Darovat můžeme krev, krevní plazmu i kostní dřeň. Je pochopitelné, že mnoho lidí od dárcovství možná odradí strach z bolesti nebo nekomfortní stav během odběru. Vše se však dá překonat. Pokud má člověk dostatečně silné proč darovat. (...)

 

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V JARNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU BARBAR!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz

ELEKTRONICKÁ VERZE: V prodeji na digiport.cz za 59 Kč!