Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Mýty o zdravých zubech

S jakými omyly se nejčastěji setkávají zubaři? Pro časopis Barbar je sepsala zubní hygienistka Kateřina Tothová, DiS., ze Stomatologické ordinace Pražská v Českých Budějovicích.
25. Září 2017 - 11:02

Stačí si čistit zuby tři minuty dvakrát denně
Vlastně ani není důležitá délka čištění, jako používání správné techniky. Způsob, jak dosáhnout vynikajícího zdraví ústní dutiny, se liší u každého člověka. Jedno pořádné čištění denně je často mnohem lepší než dvě polovičatá.

Denní fluorizace je zaručená ochrana
Ne. Pokud je zub nedostatečně očištěn mechanicky od povlaku, pak fluorid nemůže chránit zuby pokryté tímto plakem. Fluorizovaný plak škodí stejně jako nefluorizovaný, vždy mají za následek kazy a zánět dásní.

Bez bolesti, bez krvácení, tedy mám zdravé zuby
Ne. Špatný dech a paradentóza nebolí a zubní kaz z počátku také ne. Škodlivý účinek mezizubního a dásňového plaku může zůstat skrytý po dlouhou dobu, a tak zvýšit nebezpečí zničujících nevratných důsledků.

Záleží na výběru zubní pasty
Není důležité, jak barevný má zubní pasta obal a jak velkou má reklamu. Všechny schválené pasty obsahující fluoridy chrání vaše zuby víceméně stejně. Pasta nepomůže zvýšit efekt čištění, pokud používáte nesprávnou techniku.

Špatné zuby jsou pro naši rodinu typické
Zubní kazy ani zánět dásní nejsou dědičné choroby. Dědičné jsou pouze špatné hygienické a stravovací návyky, které se přenášejí z generace na generaci.

 

Více na www.hygienaprazska.cz.