Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Nový život pro staré věci

Vyhodit, nebo kabinet? To je myšlenka Dany Kalistové, která v Českých Budějovicích vytvořila projekt KABINET CB. Dává nový život předmětům, které by jinak končily na skládce.
Jan Štifter, Foto: Milan Havlík
10. Září 2020 - 10:56

Kde se zrodil Kabinet?

Od roku 2016 jsem se věnovala nábytkové bance. Dostávali jsem funkční věci, kterými jsme mohli vybavovat sociální byty. Pod rukama nám ale procházely i méně praktické, líbivější předměty. Stolky pod květiny, kosmetické stolky, knihovny. Neměli jsme pro ně využití. Tak se zrodil Kabinet – jako místo pro shromažďování krásných starých věcí, které mají ještě život před sebou.

Kde takové věci hledáte?

Získáváme je od starších lidí, stěhují se třeba do menšího bytu a nemohou si vzít všechno s sebou. Případně někdo získá nemovitost a potřebuje se zbavit vybavení, v tu chvíli startujeme auto. Začínají se objevovat firmy, které třeba stěhují provozovnu do jiného města a vědí, že nemá smysl převážet všechno, tak získáváme i kancelářský nábytek, hodí se třeba pro začínající podnikatele.

Kdo jsou vaši zákazníci?

Obecně jsou to lidé, kterým je blízký re-use. Přemýšlejí o tom, že všechno nemusí mít nové, navíc si uvědomují, že věci, které přežily desítky let, vydrží klidně další století. Předmět od nás se vám musí primárně líbit, musí vám připadat užitečný. Ekologie je pak až přidaná hodnota. Je krásné, že věci nemusí končit na skládce, že o ně někdo stojí.

Některé kusy nábytku upravujete, renovujete…

A u některých měníme i využití. Obecně zastávám názor, že věc má nějakou primární funkci – pokud to jde, chceme ji udržet. Ale třeba peřiňáky dnes už nikdo nepoužívá a my z nich dokážeme vykouzlit bedny na hračky. Noční stolky předěláme na dětské kuchyňky, k tomu také pořádáme různé kurzy a workshopy. Učíme lidi renovovat, čalounit nebo patinovat, chceme, aby si dokázali opravit kus nábytku, který je blízký jejich srdci. Mrkněte na náš web www.kabinetcb.cz.

Dokázala byste postavit celý hezký byt?

Právě jsme jich vybavovali sedm, to bylo ve spolupráci s nábytkovou bankou v Českých Budějovicích. Umíme zařídit krásný designový byt. Lidem je v tom dobře – retro design mají spojený třeba s babičkou, někdy se jim rozzáří oči, když u nás najdou nádobí, které používali jako děti.