Objevte zimní Plzeňsko
Rotunda svatého Petra a Pavla
Kromě samotné rotundy z druhé poloviny 10. století za námahu při výstupu stojí především krásný výhled na město Plzeň. Rotunda leží na naučné stezce Stará Plzeň a kupci a NS Staroplzenecká, na které můžete prozkoumat také základy kostela svatého Kříže a svatého Vavřince či raně středověké hradiště Hůrka, které je spolu s rotundou označené jako kulturní památka. Nejlépe se k ní dostane pěšky, a možností přístupu je hned několik. První možností je začít ve Starém Plzenci v místě zvaném Malá Strana, které se nachází u kostela Narození Panny Marie a základní umělecké školy, odkud vede přímá cesta k rotundě. Druhá doporučená cesta je po žluté turistické značce ze Sedlce. K rotundě sv. Petra a Pavla je vhodné se vydat v jakémkoliv ročním období.
DinoPark Plzeň
DinoPark plynule navazuje na plzeňskou zoologickou zahradu. Jeho tvůrci do parku zasadili desítky statických i pohyblivých ozvučených modelů dinosaurů v životní velikosti. Největším modelem je model apatosaura, pod jehož tělo se snad vejde celá mateřská školka. Kromě samotných modelů si můžete vychutnat výhled na centrum Plzně z vyhlídky U brachiosaura a děti si mohou užít velké množství atrakcí a prolézaček. V ceně vstupenky je zahrnutý vstup do 3D kina, které promítá trojrozměrný film vyrobený speciálně pro DinoPark. Vzhledem k tomu, že DinoPark je spojený se Zoo Plzeň, můžete navštívit oboje se zvýhodněnou vstupenkou. Dostanete se sem tramvají, linkou č. 1 a 4 (stanice Lékařská fakulta), autobusem (linka č. 41, stanice Vinice) nebo autem.
Zřícenina hradu Libštejn
Výlet na zříceninu hradu Libštejn je určený výhradně pro pěší turisty. Hrad stával na strmé skále, která se tyčí nad řekou Berounkou. K památce se dostanete vlakem z nejbližší zastávky vlaku v Radnicích, odkud po 10,5 kilometru doputujete na hrad, autobusem ze zastávky Lhota u Radnic a dále po zelené (2,5 km) či autem (zaparkovat lze například v nejbližší obci Horní Libín a dále pěšky lesem po červené 2 km). Pokud zvolíte červenou turistickou značku, budete celou cestu putovat podél řeky Berounky a vychutnáte si výhled z Havlovy skály a jiných míst. Za samotného hradu je k vidění větší hranolovitá věž, čelní palác v jádře hradu nebo spodní palác s baštou v západní části hradu. Pokud vám ještě zbyde čas, můžete navštívit také nedalekou zříceninu hradu Krašov.
Plzeňské historické podzemí
Podzemí neodmyslitelně patří k dějinám i současnosti města Plzeň. Samotná prohlídka vede labyrintem chodeb, sklepů a studní, který pod městem začal vznikat ve 14. století. Jedná se o jeden z největších historických podzemních systémů ve střední Evropě, dlouhý 17,5 km a rozléhající se do několika pater. Na prohlídkové trase je vystaveno velké množství exponátů, které vám pomohou proniknout do historie města a každodenního života středověkého obyvatelstva. Prohlídka zabere asi 50 minut, přičemž je dobré se na ni vybavit teplejším oblečením, protože teplota se zde pohybuje okolo 6 °C. Návštěvníci dostanou ochrannou helmu. Dámy by pro návštěvu podzemí měly vyměnit vysoké podpatky za pohodlnou obuv. Do podzemí vás nepustí s pejskem a dětmi mladšími tří let. Podzemí není otevřeno jen mezi 7. lednem a 3. únorem.
Zřícenina hradu Buben
Historie hradu sahá do 12. století. Od roku 1567 je hrad označovaný jako pustý. O památku se v současné době stará občanské sdružení Excalibur, které se snaží hrad opravovat a zvelebovat. Hrad lze najít poměrně snadno. Leží na skalním ostrohu při soutoku Plešnického potoka a řeky Mže, asi 2 km pod hrází Hracholuské přehrady. Pokud pojedete autem, je vhodné ho nechat v obci Plešnice a dál pokračovat 1,5 km po lesní cestě. K hradu je velmi dobrá dostupnost vlakem, který tudy projíždí poměrně často. Vystoupíte na stanici Plešnice a k hradu to budete mít cca 2,5 km. Přímo přes hrad vede i cyklostezka, byť přístup k hradu po krkolomné cestě s kolem v jedné ruce není příliš pohodlný.
Hromnické jezírko
Z evropského hlediska se jedná o naprostý unikát. Nachází se v přírodním parku nedaleko obce Hromnice a je přírodní památkou. K jezírku vás nejsnáze dovede naučná stezka Býchov – Žichlice. Po cestě k jezírku, které je ve skutečnosti zatopeným břidlicovým dolem, potkáte zrestaurované sousoší tří svatých. Jezírko je pozoruhodné již z několika hledisek: voda v něm je zcela sterilní a nežijí v něm žádní živočichové. Je to způsobeno kyselinou sírovou, kterou voda obsahuje a způsobuje typickou načervenalou barvu. Jezírko dosahuje hloubky až 18 metrů. Přírodní útvar je možné celý obejít a pokochat se výhledem ze dvou vyhlídkových míst. Od jezírka po zelené turistické stezce dojdete až k Zámeckému statku Býkov, kde můžete navštívit místní restauraci.
... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ÚNOROVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!
Na stáncích v prodeji za 49 Kč!
Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!
Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!