Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Poklady Blanského lesa: Objevte Zazděnou jeptišku

Blanský les? Pro mnohé jen Kleť. Vydejte se na letní výpravu s archivářem Jiřím Cukrem, zavede vás na neznámá místa, zapadlé samoty, odhalí nečekané výhledy, uchrání vás od zástupů turistů. Vychutnejte si Blanský les v jeho tichosti a melancholickém klidu. A také s vědomím, že před vámi tato místa příliš očí nevidělo.
Jiří Cukr
29. Červenec 2021 - 10:54

Pomník Kříže

Začneme na Kluku, druhém nejznámějším a nejnavštěvovanějším vrchu v Blanském lese. Nabízí turistovi více než jen výhledy z mohutné skály. Třeba taková litinová ruční pumpa, instalovaná sem nedávno, určitě překvapí a vzbudí patřičnou pozornost. My se však podíváme do lesa na severním úbočí, kde stranou značených tras, a přesto u cesty, je ukryt pod jehličnany plochý kámen vztyčený nastojato. Čteme na něm vytesaný zlatý nápis F. Kříž 31. 8. 1928. Tvoří memento tragické smrti rolníka Františka Kříže z obce Vrábče, který v těchto místech zahynul poté, co „nešťastnou náhodou klopýtl a padl pod vůz, jehož kola mu přejela břicho,“ jak stručně a výstižně popsal neštěstí dobový tisk. Smrt při práci v náročném horském terénu nebývala ničím neobvyklým. Zastihla i další muže, které připomínají křížky a pomníčky na různých místech v oblasti Blanského lesa.

Překvapení na nádraží

Když byla v letech 1891–1892 uvedena do provozu železniční trať z Budějovic do Krumlova a dále na Šumavu, stalo se její součástí také nádraží v Křemži, resp. v osadě Mříč, vzdálené dva kilometry od centra dnes největšího jihočeského městyse. Z této doby pochází autenticky dochovaný vodní jeřáb, který lze vidět mezi kolejemi naproti zmodernizované nádražní budově. Při pohledu na něj si nelze nevybavit zmizelý svět kouřících parních lokomotiv a to, jak do jejich speciálních vozů na zásoby paliva (tendrů) doplňovali dělníci vodu z tohoto důmyslného zařízení s otočným ramenem a velkou nálevkou. Dostatek vody zajišťovala vlastní nádražní vodárna, kterou by málokdo ztotožnil s patrovým domečkem v sousedství. To vše jsou drobné technické památky, jimž dělá v Mříči jedinečné pozadí hřeben Kletě.

Mlýn a Křižík

Křemžský potok, protínající Blanský les od západu k východu, byl zdrojem energie pro pohon mnoha mlýnů a hamrů. Více známé jsou např. Třísovský hamr nedaleko Dívčího kamene, precizně zrestaurovaný Holubovský mlýn nebo Červený mlýn, který vlastnil herec Miloš Kopecký. My si představíme Křemžský mlýn, adaptovaný mlynářem Čížkem na malou elektrárnu. Zařízení dodala firma Františka Křižíka a slovutný inženýr se první srpnový den roku 1906 osobně účastnil uvedení do provozu. Elektrárna dodávala proud do křemžských domácností a napájela veřejné osvětlení. Tuto historickou událost připomíná pamětní deska, odhalená po sto letech nad vchodem do objektu. V okolí zaujme především historické vybavení umístěné v zahradě, dále neodmyslitelný mlýnský náhon tekoucí těsně kolem cesty, brod přes potok nebo půvabná kaplička ve zdi sousedního domu. (...)

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V LETNÍM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Letní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz