Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

S covidem se Jiří Mánek vypořádal hrou

Jiří Mánek, student a biatlonista z Prachaticka, je příkladem toho, že všechno zlé je pro něco dobré. Po soustředění v Letohradě měl pozitivní test na koronavirus, a místo toho, aby pokračoval do slovinské Pokljuky, skončil v karanténě. A právě tehdy vymyslel hru COVIDe, nezlob mě!.
ALENA VOLFOVÁ FOTO: ARCHIV JIŘÍHO MÁNKA
31. Březen 2021 - 09:46

„Všechny zprávy pořád mluvily o tom samém, o covidu. Každý den. Tento depresivní obsah mě rychle omrzel a rozhodl jsem, že vytvořím nějakou parodii právě na současnou situaci. Protože s přibývajícími dny v karanténě se naše rodinná atmosféra pěkně zhoršovala, napadlo mě, že tou parodií by mohla být rodinná desková hra,“ vysvětluje, jak se zrodil nápad.

ČTYŘI FIGURKY JAKO V „ČLOBRDU“

Jiřího Mánka inspirovalo klasické Člověče, nezlob se! Společné pro obě deskové hry je to, že každý hráč má čtyři figurky, které se mají co nejdříve dostat do domečku. Ale tady podobnost končí. „Covidová verze Člobrda, oblíbené a nestárnoucí klasiky, přišla s několika vylepšeními, která jsou nyní, bohužel, součástí našeho normálního života,“ říká autor hry.

A jaká jsou její vylepšení? Figurky se z políček nevyhazují. Jakmile se zdravá figurka setká tváří v tvář s figurkou pozitivní, nakazí se koronavirem. Cestou do domečku může hráč některé své figurky vybavit rouškou. Pokud tak učiní, schytá nejméně pár nenávistných pohledů od protihráčů. Rouška je ovšem pouze jednorázová. Jakmile nakažená figurka stoupne na políčko „karanténa“, stopka hráče nemine. Daná figurka musí strávit dvě kola na samotce a do hry se smí vrátit až nasazením šestkou.

Aby mohly figurky pokračovat do útočiště, potřebují se zbavit covidu. A to je možné jedině testem, tedy speciální kostkou. Její negativní strana znamená záchranu; padne-li covid, hráč si ještě chvíli počká, než se podívá do domečku. Tam totiž smějí jen zdravé figurky. Hra trvá zhruba hodinu a její vynálezce zaručuje šedesát minut zábavy. (...)

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V JARNÍM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Jarní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz