Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

S covidem se Jiří Mánek vypořádal hrou

Jiří Mánek, student a biatlonista z Prachaticka, je příkladem toho, že všechno zlé je pro něco dobré. Po soustředění v Letohradě měl pozitivní test na koronavirus, a místo toho, aby pokračoval do slovinské Pokljuky, skončil v karanténě. A právě tehdy vymyslel hru COVIDe, nezlob mě!.
ALENA VOLFOVÁ FOTO: ARCHIV JIŘÍHO MÁNKA
31. Březen 2021 - 09:46

„Všechny zprávy pořád mluvily o tom samém, o covidu. Každý den. Tento depresivní obsah mě rychle omrzel a rozhodl jsem, že vytvořím nějakou parodii právě na současnou situaci. Protože s přibývajícími dny v karanténě se naše rodinná atmosféra pěkně zhoršovala, napadlo mě, že tou parodií by mohla být rodinná desková hra,“ vysvětluje, jak se zrodil nápad.

ČTYŘI FIGURKY JAKO V „ČLOBRDU“

Jiřího Mánka inspirovalo klasické Člověče, nezlob se! Společné pro obě deskové hry je to, že každý hráč má čtyři figurky, které se mají co nejdříve dostat do domečku. Ale tady podobnost končí. „Covidová verze Člobrda, oblíbené a nestárnoucí klasiky, přišla s několika vylepšeními, která jsou nyní, bohužel, součástí našeho normálního života,“ říká autor hry.

A jaká jsou její vylepšení? Figurky se z políček nevyhazují. Jakmile se zdravá figurka setká tváří v tvář s figurkou pozitivní, nakazí se koronavirem. Cestou do domečku může hráč některé své figurky vybavit rouškou. Pokud tak učiní, schytá nejméně pár nenávistných pohledů od protihráčů. Rouška je ovšem pouze jednorázová. Jakmile nakažená figurka stoupne na políčko „karanténa“, stopka hráče nemine. Daná figurka musí strávit dvě kola na samotce a do hry se smí vrátit až nasazením šestkou.

Aby mohly figurky pokračovat do útočiště, potřebují se zbavit covidu. A to je možné jedině testem, tedy speciální kostkou. Její negativní strana znamená záchranu; padne-li covid, hráč si ještě chvíli počká, než se podívá do domečku. Tam totiž smějí jen zdravé figurky. Hra trvá zhruba hodinu a její vynálezce zaručuje šedesát minut zábavy.

SMYSL PRO HUMOR

„Jako národ se netajíme tím, že míváme zvrácený smysl pro humor. Každou katastrofu dokážeme přeměnit ve vtip. Čím černější, tím lepší. Doba koronavirová není žádnou výjimkou. Právě přemíra všech opatření a vládních nařízeníprostě vybízí k tomu, abychom to brali s humorem. Jinak bychom se z toho všichni zbláznili. Takže když někdo vidí naši hru, figurky v rouškách, hned se zasměje,“ odpovídá Jiří Mánek na otázku, čím si vysvětluje úspěch hry, když jsou lidé zahrnováni protikoronavirovými opatřeními, a přitom sezabavují s covidovými figurkami. „Chtěl jsem dosáhnout toho, aby každý, kdo si hru koupí, byl opravdu spokojený, což se zatím plní a jsem za to moc rád,“ dodává.

Vymyslet hru bylo podle něho paradoxně to nejlehčí.„Realizace nápadu už byla složitější.Museli jsme třeba narychlo měnit výrobce a největší zápřah přišel, když jsme spouštěli e-shop. Řešení chyb stálo hodně energie,“ konstatuje.

DVA TISÍCE HER

Design zpracoval grafik Pavel Šťastný, autor loga Občanského fóra, Banánových rybiček Haliny Pawlowské nebo mezinárodní putovní výstavy Helpful Art in Covid. Hru vyrobila firma EFKO karton s.r.o. ve dvoutisícovém množství, přičemž polovina z toho se už prodala. „Jde o vtipný a originální dárek, takže se často stane, že maminka koupí jednu hru domů a druhou jako dárek známým. To je skvělé,“ má radost Jiří Mánek.

Z dětství si dvaadvacetiletý sportovec a student vybavuje, jak s rodiči hráli Člověče, nezlob se! a jak se u toho hádali. Nejraději měl ale šachy, které hrál s dědou. Podařilo se mu ho porazit až po dvou letech.

COVIDe, nezlob mě! si ještě Jiří Mánek nezahrál s mladším bratrem Ondřejem, rovněž biatlonistou, ale chystá se na to. „Covid jsme prodělali oba. Když jsem ho měl já, vymyslel jsem hru. Tou dobou byl ale brácha na soustředění. Naopak v lednu jsem byl já na závodech a Ondra doma v karanténě, kdy si COVIDe, nezlob mě! konečně zahrál,“ říká.

Stejný název jako hra měla mít akce, kterou chystal na březen Turistický spolek Lipenska, jehož předsedou je otec autora hry Jiří Mánek starší. Akce měla být pokusem o zápis do České knihy rekordů v počtu ponořených otužilců do Vltavy a do Lipna. Kvůli současné epidemii ji už podruhé odložili na neurčito.„Je dost možné, že v následujících dnech vymyslíme náhradní řešení. Ale už teď mám v hlavě pár dalších herních nápadů, které si nechám jako překvapení,“ zakončuje Jiří Mánek, autor hryCOVIDe, nezlob mě!, jejímž partnerem je český výrobce nanoroušekBatist Medical.

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V JARNÍM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Jarní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz