Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

S rodinou k protivínským rybníkům

Jižní Čechy skýtají mnoho krásných míst, stezek, cest a zákoutí, a řada z nich osloví i děti. Zkuste je na jaře pozvat na cestu k protivínským rybníkům, při které mohou mimo jiné objevovat kešky.
Hana Šustrová Foto: Milan Havlík
19. Duben 2018 - 03:58

Do Protivína mnozí jedou na krokodýly, ale ty my dneska vynecháme. Jako výchozí bod si zvolíme náměstí v Protivíně, kde můžete navštívit např. Městské muzeum exotické přírody nebo Kaplanku – Zoologické muzeum s kostry exotických zvířat. V budově Kaplanky také sídlí místní infocentrum, kde vedle razítka získáte do turistického deníku i turistické známky.

Na náměstí před zámkem naleznete první informační tabuli a podle ní se můžete vydat hned na několik naučných stezek. Doporučuji naučnou stezku Zelendárky, která skýtá několik přírodovědných, historických i technických zastavení. Trasy jsou ideální i v tom, že lze různě zkracovat z 11,5 km až na 6 km a stále si vytvoříte okruh, aniž byste míjeli jedno zastavení dvakrát. A přesto se můžete pokochat rybníky (obzvlášť romanticky půvabná je cesta mezi rybníky Rabyňka a Švarcenberský rybník), historií (několik naučných tabulí vás zavede například na pohřebiště z doby bronzové, mezi loupežníky nebo na starou obchodní cestu) či technickými vymoženostmi (čistírna odpadních vod jako první nebo poslední stanoviště, jde o to, jakým směrem půjdete). Naučná stezka se tváří tak trochu zapomenutě, většinou na ní budete sami, a tím pádem máte možnost se věnovat rodině či si vyčistit svoji mysl.

Milovníky geocachingu také potěší několik „kešek“ na této stezce. Vážou se k přírodě i místní historii.

Po cestě má naše rodina nejoblíbenější hru „Myslím si zvíře“. A než se vystřídají zvířata v hlavě všech zúčastněných, zabere to i několik kilometrů. Na tomto výletě ale máte možnost i zvířata vidět. Celá cesta je klidná, a když se budete dobře dívat, naleznete jich víc než jednu desítku – v lese, na poli, ve vodě i ve vzduchu.  Schválně – kolik jich naleznete vy?

 

...CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V DUBNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Roční předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!