Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Sdílený muž aneb bigamie po česku

Ani v říjnovém čísle nechybí další díl Ženského světa Kateřiny Ludačkové Hůlkové...
Kateřina Ludačková Hůlková
20. Říjen 2017 - 16:38

Akce pod širým nebem pro rodiče s dětmi. Sluníčko svítí, chvilkami nás přidusí kouř z grilu, v pozadí zní hlas moderátora. Výhled máme na dvě spokojené kamarádky sedící v trávě na jedné dece s několika mrňaty – dvě z batolat jsou ve stejném věku. Jdeme pozdravit známého, kterého jsme dlouho neviděli. Na otázku, jak se má, dostáváme neotřelou odpověď. „Dobře. Támhle na dece,“ (ukazuje na batolecí klub) „mi sedí manželka a milenka s dětmi.“

Podívám se podruhé, v duchu počítám všechny děti a porovnávám věk těch dvou nejmladších, které se každé houpe u své mámy v náruči, obě ženy v přátelském hovoru, jedna druhé podává kapesníky. Neubráním se přemýšlení, která je manželka a která milenka a jestli jejich sdílený partner dodržel pravidlo mladšího modelu.

Jste-li Čech ve věku mezi 30 a 50 lety, dozvíte se nad pivem v hospodě, že sedm z deseti vašich přátel či známých svoji starou nebo svoji bytnou více či méně pravidelně podvádí. V této věkové kategorii jde však častěji o náhodné střídání sexuálních partnerek než o nějaké dlouhodobé paralelní vztahy. Tento způsob bude mít nejspíš dost co do činění s tím, že muži k postelovému povyražení potřebují méně či nepotřebují vůbec zapojovat city. Z nazývání manželky různými nelichotivými označeními namísto křestního jména lze přitom odhadnout nejen původ mluvčího (město vs. venkov), ale také stupeň inteligence a hlavně city, které ke své ženě chová. Nemám kamaráda, který by miloval svou ženu, vážil si jí, a pak ji v její nepřítomnosti nazýval „moje stará“.

Dvacet let věrnosti, a dost

Podle nedávných průzkumů mezi Brity a Američany jsou paralelní vztahy nejběžnější u žen okolo 45. roku a u mužů okolo 55 let. Psychologové vysvětlují tento jev tím, že nejsme uzpůsobeni k manželství, které trvá déle než 20 let – jak tomu bylo po velice dlouhou dobu v minulosti. Dnes se jeho délka kvůli vyšší délce dožití prodloužila na 40 až 50 let. Záletníkům navíc vše usnadňují nové technologie - existence webových seznamek a sociálních sítí jim poskytuje potřebnou anonymitu a nespočet příležitostí.

Ale co se týká statistiky, ta je spravedlivá. Poměr nevěrných je v mužské i ženské populaci stejný. Podle rok starého průzkumu agentury STEM/MARK bylo v minulosti nevěrných svým partnerům či partnerkám 37 procent zadaných Čechů a Češek. A to jsou jen ti, kteří v průzkumu nevěru přiznali. U poloviny z nich se jednalo o jednorázový úlet. Zhruba třetina nevěrných si chce mimopartnerský poměr udržet co nejdéle. Čtyři procenta nevěrných Čechů a Češek si udržují několik milenců a milenek současně. Do průzkumu se zapojilo 980 heterosexuálních osob. Odbornice ze sexuologického ústavu Laura Janáčková prohlásila pro Aktualne.cz, že berou nevěru často jako relaxaci, při níž uvolňují stres a napětí.

Sex lepší než peníze

Dva američtí ekonomové David Blanchflower a Andrew Oswald se ve své studii pokusili změřit pocit štěstí založený na sexuálním naplnění a srovnat ho s tím, jakou radost dělají Američanům peníze. Přišli na to, že zvýšení frekvence intimního styku z jednoho měsíčně na jeden týdně přinese tolik spokojenosti jako zvýšení ročního příjmu o 925 000 korun ročně. Naproti tomu přetrvávající manželství přináší tolik radosti jako 1 850 000 ročně na účtu navíc. Když sečetli obě položky, došli k závěru, že receptem na kopici štěstí je setrvávat v manželství a zároveň mít aférku se spoustou sexu. O manželství, ve kterém je hromada skvělého sexu, jejich studie mlčí.

Mezi nejbenevolentnější národy, kde vládne ve vztazích (ale pouze navenek) tradiční monogamie, patří Francouzi. Jak trefně poznamenal britský zpravodajský web Dailymail, Francouzky nejenže tolerují aférky svých mužů – ony s nimi počítají. A platí to i naopak. A není náhoda, že ve Francii mají pro mimomanželské vztahy pojmenování bez negativního zabarvení: aventure. To kromě milostné pletky znamená také dobrodružství. Pro milenecké hrátky uplatňují Francouzi koncept cinq à sept, který znamená, že zatímco Britové popíjejí svůj čaj o páté, francouzští milenci se potkávají převážně v magických hodinách mezi 17. a 19. hodinou. Francouzi ve vztazích obecně neočekávají naprostou věrnost, přitom mají mnohem menší rozvodovost než Britové. Své mimomanželské aktivity totiž provádějí naprosto diskrétně a přiznání se k nim stálému partnerovi se tu považuje za nejvyšší nevychovanost a neomalenost.

Redaktorka Dailymail, která prožila několik let v manželství s Pařížanem, ilustrovala francouzský přístup na popisu vztahu svého tchána s tchýní. Tchýně odjížděla každoročně na šestitýdenní dovolenou do Indie, aby uvolnila místo tchánově milence. Ti dva spolu pak trávili týdny na rodinné chatě na venkově, kde milenka vždy zavařila zásoby marmelády s nálepkami Iris a rokem zavařování, na nichž si pak celý rok pochutnávala celá rodina včetně paní domu.

Dvojí identita

Takovou zadanou Francouzku by pravděpodobně nešokoval příběh mé známé, říkejme jí Lenka. Ta se po několikaměsíčním (podle ní do té doby šťastném) vztahu s jakýmsi Patrickem dozvěděla, že její přítel má vedle ní další partnerku, se kterou je ve vztahu už několik let. Tu nazvěme pracovně Marií. Frajírek vlastnící několik facebookových profilů (jedním z nich je například Patrick XYZ) je skutečným mistrem ve vedení dvojího života. Až si člověk po vyslechnutí příběhu říká, zda nemá regulérně rozdvojenou osobnost.

Zatímco před Marií si hrál na chudého studenta, s mobilem z roku cvaj, kterého musela živit, tak s Lenkou vymetal jednu párty za druhou, na rande jezdil drahými auty, kupoval jí nejdražší drinky a dárky za tisíce a telefonoval nejnovějším iPhonem. To vše v jednom a tomtéž stotisícovém městě. Když se pak na pár týdnů vypařil a Lence řekl, že si jede vyčistit hlavu do Thajska – mobil si s sebou neberu – Lenka náhodně narazila na instagramovém profilu Marie na fotky z Thajska. Patrick na nich sice nebyl, ale bylo podezřelé, že by Lenčini dva známí byli ve stejnou dobu v Thajsku úplnou náhodou. A tak se za několik dnů obě dívky potkaly, na společnou schůzku pozvaly nic netušícího Patricka, aby si potvrdily, co tušila jen Lenka. Že jde o toho samého. A po schůzce se pak v srdceryvných několikastránkových dopisech děvčata dozvěděla, že zatímco Marie zůstává jeho životní láskou, Lenku měl jenom na sex a povyražení. Není přitom jisté, že Patrick zároveň neoblboval ještě další zamilované duše.

 

Říjnové číslo časopisu Barbar na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!