Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Srdcaři

Přesně vědí, co jim dělá radost, jsou si prakticky jisti, čemu se budou věnovat zítra, pozítří nebo za měsíc. Vybrali si činnost, životní náplň, s níž dokáží být i přes těžkosti naplno šťastní. Srdcaři. Svým konáním často nakazili rodiny, blízké a kamarády. Redaktorka Petra Vicková právě do takových příběhů na malou chvíli vstoupila.
Petra Vicková, Foto: Milan Havlík
14. Červenec 2020 - 14:53

Života lepší půlka

„Vždycky jsem chtěl něco lidem předvádět a starý časy mi vlezly pod kůži, už když jsem byl kluk,“ říká sběratel veteránských aut Emil Roděj z Hluboké u Borovan na Českobudějovicku.

Pětapadesátiletý upravený muž s činorodýma očima bez váhání nadšeně vypráví o svých předcích. „Můj dědeček měl v Hluboké hospodu s velkým tanečním sálem, kde jsem vyrůstal do deseti let. Ačkoliv jsem tam vlastně zažil přelom šedesátek a sedmdesátek, vnímal jsem dobře, že děda tu dokázal vytvořit prakticky prvorepublikovou atmosféru. Otevřeno bylo 365 dní v roce, sedm dní v týdnu, o nedělích se sedělo, chlapi vyprávěli příběhy zážitky z války, ze svých cest, o tom, jaká měli tenkrát auta, co všechno prožili. A já nadšeně poslouchal, chtěl jsem být jako oni,“ vzpomíná Emil Roděj.

Od dědy a štamgastů dostal jako dárek placatou čepici a fajfku. Když v roce 1975 hospodu převzala Jednota, cítil to jako křivdu. Dlouho do ní nemohl vkročit, ani aby si koupil limonádu. Dědeček, který hrával na harmoniku, byl po čase pozván, aby ve svém bývalém lokále zahrál. To bylo také poprvé a naposledy, kdy se tam objevil.

„Lásku k autům jsem zase zdědil po tátovi, byl dost šikovný a auta uměl opravovat. Dal nám dohromady i moje první auto – koupili jsme si ho s klukama ze vsi za pět set korun dohromady, bylo nám dvanáct let. Touhle Škodou Tudor jsme pak jezdívali přes les na zábavu do Jílovic,“ směje se Roděj. Za několik let se oženil, měl rodinu. V roce 1990 se s bratrem vydal na rok pracovat do Rakouska. Když se vrátili, začali společně podnikat v oboru, v němž právě získali zkušenosti – šlo o speciální zpracování plastických hmot. A dařilo se jim, proto také měl Emil Roděj brzy možnost opatřit si prvního veterána. (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V LETNÍM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Letní číslo časopisu Barbar v prodeji mj. na alza.cz

Předplatné můžete zakoupit na send.cz