Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Srdcaři (nejen) od volantů

Málokdy je v městské dopravě na místě řidiče zaregistrujeme. Všimneme si jich často až ve chvíli, kdy musejí řešit nějaký problém v dopravě nebo zádrhel s cestujícími. Jejich kolegové se zase starají o to, aby autobusy a trolejbusy byly na trati v bezvadném a čistém stavu. O tom všem muži z Dopravního podniku města České Budějovice, a. s., mluví jako o své službě lidem, která jim dává smysl. Jejich srdce bijí pro MHD.
Petra Vicková, Foto: Milan Havlík
29. Září 2020 - 22:41

Miloslav Madarasz

Devětačtyřicetiletý Madarasz z Vodňan, vedoucí provozu autobusové opravny, spojil svůj profesní a do jisté míry i osobní život s budějovickým dopravním podnikem už v roce 1988, když sem nastoupil těsně po vyučení jako elektromechanik.

„Časem se moje práce rozrostla, MHD se měnila, rozšiřovala se po městě, modernizovala a já jsem se díky svému kamarádovi Standovi Bartošovi dostal k mechanikům, kteří zodpovídají za to, aby vozy byly v pořádku po všech stránkách. Čistý, bezpečný a vlastně i pěkný autobus na lince v sobě skrývá společnou práci karosářů, zaměstnanců lakovny, auto- a elektromechaniků i uklízečů. Pro představu: v běžný pracovní den vypravíme do města 55 autobusů, v prázdninovém provozu je jich méně, asi 32. Ručíme za ně, protože je nám jasné, že až bude vůz ve městě plný lidí, je každá závada nebezpečnou komplikací,“ popisuje Miloslav Madarasz, který svoji energii věnuje nejen současnému vozovému parku podniku, ale i vozům, jež už mají svá nejlepší léta za sebou a v provozu už dosloužily.  

„Společně s klukama z dílny jsme opravili historický autobus Škoda 706 RTO Mex z roku 1970, výrobcem byla Karosa Vysoké Mýto. Byla to zhruba pětiletá práce a mohu říci, že všichni, kteří se na ní podíleli, jsou opravdoví srdcaři. Sháněli jsme náhradní díly, makali a nakonec jsme i díky pochopení vedení podniku autobus opravdu vyšperkovali do plně pojízdného a nádherného stavu. Garážujeme ho v kryté hale přímo v našem areálu. Mám z něj fakt radost. Poprvé jsme s ním vyrazili na stoleté výročí založení Dopravního podniku České Budějovice v roce 2009,“ vypráví.

Půlstoletí starý autobus, jehož sourozenci jezdili v mnoha československých městech, starší lidé ještě dobře pamatují ze svých cest do zaměstnání nebo do škol, proto jej podnik často zařazuje do svých akcí pro veřejnost.(...)

 

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V PODZIMNÍM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Podzimní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz