Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

… středověk trvá: na kestřanských tvrzích

Jsou lidé, jejichž dětské sny nevyblednou úderem dospělého věku, ale kteří se je odváží i mnohem později opravdu splnit. Pavel a Kateřina Haladovi si svůj dětský sen zhmotnili v podobě jedinečné středové tvrze v Kestřanech, o kterou se s láskou již několik let starají. Čas ukázal, že to bylo šťastné rozhodnutí jak pro majitele, tak i pro samotnou památku.
Beata Tisucká, Foto: Milan Havlík
20. Březen 2019 - 14:22

Rodina Haladových koupila tvrz v roce 2005 od zemědělského družstva. Pavel Halada shrnuje své motivace koupě: „Už jako dítě jsem chtěl být kastelán a památky mě přitahovaly. Na začátku byla opravdu ta dětsky romantická představa mít tvrz nebo zříceninu. Od zřícenin, které se prodávaly za symbolickou jednu korunu, jsme kvůli různým skrytým háčkům upustili. Ve chvíli, kdy jsme měli větší finanční možnosti, jsme neváhali a hledali památkový objekt, který by nás oslovil. Kestřany byly pro nás cenově dostupné, ale především si nás získaly svojí atmosférou.“

Areál sestává z tzv. Horní a Dolní tvrze, raně barokního zámku a několika hospodářských budov. Celý komplex je hodnotný právě touto kumulací tří šlechtických sídel na malém prostoru, přičemž obě tvrze patří k nejzachovalejším raně až pozdně gotickým tvrzím v Čechách. Starší Horní tvrz, kterou vlastní Haladovi, v sobě ukrývá staletími netknuté gotické i renesanční stavební prvky, na které se jezdí dívat i odborníci a studenti škol jako na učební pomůcku vývoje architektury.

Kestřanské panství bylo ve své době opravdu rozsáhlé – náleželo k němu až 40 rybníků se sádkami, pivovar, sladovna, lihovar, pila, mlýnice a bohatstvím se rovnalo třeba panství zvíkovskému nebo orlickému. Vodní příkop, který je bohužel dnes už bez vody, se napájel ze soustavy rybníků nad tvrzí. V Horní tvrzi jsou k vidění turisticky zajímavá rozsáhlá sklepení, která místní obyvatelé často mylně považovali za tajné chodby, stejně jako prostor staré vápenky. (...)

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V BŘEZNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč