Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Studentka zaujala špičkové návrháře

Patří k mimořádným talentům svého oboru a absolvovala stáže u renomovaných módních návrhářů. Osmnáctiletá Kateřina Koutková z Českých Budějovic studuje čtvrtý ročník oboru módní návrhář na Obchodní akademii, Střední odborné škole a Středním odborném učilišti v Třeboni. „Katka je mimořádný talent v módním návrhářství a může to dotáhnout hodně daleko,“ říká zástupkyně ředitele třeboňské školy Petra Eliášová.
JAN ZIEGLER, Foto: Milan Havlík
16. Září 2019 - 12:38

Kateřina se začala věnovat módě už v sedmé třídě. „Tehdy jsem si zkoušela navrhovat a skicovat oděvy s kamarádkami. Začalo mě to stále víc naplňovat,“ řekla.

Po skončení základní školy měla jasno, jen se rozhodovala mezi studiem v Praze a Třeboni. „Hlavně z důvodu, že je to blíž, jsem se rozhodla pro Třeboň. Na této škole jsem už dříve znala některé studenty, a tak jsem dopředu věděla, co mě na ní zhruba čeká. Škola mi dala hodně – pomohla mi rozvinout to, co mě baví, a naučila jsme se díky ní i další potřebné předměty,“ míní Koutková.  

Svoji první stáž absolvovala ve Zlíně u proslulého návrháře Jana Černého, který už v době svých studií na tamní Univerzitě Tomáše Bati hodně znamenal ve světě módy. Jan Černý patří k nejslavnějším návrhářům v Česku, jenž se prosazuje i v zahraničí, a absolvoval spoustu stáží u světových firem, mimo jiné také u francouzské Louis Vuitton, kde asistoval dvěma předním designérům.  

„S ním jsem navázala kontakt přes sociální sítě. Nabídla jsem se mu, že už něco umím, a tak se k němu vlastně dostala. Šila jsem pro něj nějaké kolekce a on mě na další stáž doporučil právě značku Laformela,“ objasnila mladá módní návrhářka.

Cesta na stáž k této špičkové značce nebyla vůbec jednoduchá. Ale Kateřina se na ni díky své vytrvalosti a houževnatosti dostala. A pomohlo jí také to, že dokázala zajmout Jana Černého, který se za ni přimluvil. „Poslala jsem jim e-mail, a oni se zpočátku neozvali. Tak jsem to řekla Honzovi Černému, ten jim zavolal a pak mně asi za čtvrt hodiny přišla od nich SMS, že jim mám poslat ukázky svých prací, že mě tedy berou. Já tam absolvovala týdenní praxi, kterou máme v rámci školy povinnou,“ řekla.  

Československá značka Laformela působí na módním trhu od roku 2010. V současné době ji tvoří duo Antonín Soukup a Miroslava Kohutiarová, kteří jsou jejími představiteli a hlavními designéry. V módním návrhářství znamená asi to samé, jako Slavia Praha ve fotbale. Ve svém portfoliu nabízí unikátní ready to wear oděvy a doplňky. Jejich designérská díla byla publikována i v předních zahraničních módních magazínech, například v italské Vogue, ve W Magazine, ale i v českých Elle, Instyle, Harper´s Bazaar a dalších. Modely této značky nosí na sobě i známé osobnosti, například modelka Karolína Kurková nebo herečky Jitka Schneiderová a Tereza Voříšková.

Pro mladou studentku z jižních Čech více než splněný sen. „Musím říci, že praxe u této značky předčila moje očekávání a hodně se mi tam věnovali. V tu dobu se tam dělala zajímavá práce na návrzích modelů, která mě bavila,“ míní.  

O letních prázdninách pak Kateřina Koutková nastoupila opět na stáž k Laformele, tentokrát na celý měsíc červenec. Něco umí, tato značka si za své stážisty vybírá především studenty vysoké školy oděvního designu.

„Ateliér sdílím s vysokoškoláky; s Marcelem, který studuje design oděvu v Dánsku, a s Vojtou z pražské UMPRUM. Mám volnou pracovní dobu. Vytváříme tu převážně konstrukční střihy pro nastávající kolekci a/w20, která bude představena na módní přehlídce Mercedes-Benz Prague Fashion Week na konci srpna,“ zmiňuje.

První dny stáže pro ni byly dost obtížné, ale postupem času se zorientovala. Dozvěděla se, jak kolekce vznikají, ale i jak nad oděvnictvím přemýšlet z pohledu marketingu. „Pracovat tady je pro mě velkou zkouškou a inspirací v tvorbě. Zdokonaluji se především v úpravě střihu, která je pro návrháře velmi důležitá,“ popsala svoje nynější pražské působení Kateřina Koutková.

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ZÁŘIJOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!