Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

V Budějovicích přežívá park V. I. Lenina

Správného Budějčáka prostě nenachytáte. Zná názvy téměř každé ulice, budovy, sadu i parku. Ale co když se řekne park V. I. Lenina? Že ve městě není? Chyba – tohle pojmenování přežilo i oficiálně dodnes.
Lenka Štifterová
23. Srpen 2019 - 14:38

Znáte ten prostor mezi DK Slavie, a Mánesovou ulicí? Ten park podél řeky Malše? Málokdo pro něj najde pojmenování, a přece se nějak jmenuje. Za minulého režimu pro něj úředníci odklepli pojmenování: park Vladimíra Iljiče Lenina. A nikdo ho dosud nezměnil.

„Úřední rozhodnutí existuje, ale v praxi se na to okamžitě zapomnělo. Tento název se nikdy nepoužíval. To je asi to samé, jako že v Hluboké nad Vltavou existuje park Klementa Gottwalda. To se také nikdy neujalo,“ uvádí historik Daniel Kovář.

Povědomí o takovém názvu nemají ani samotní Budějčáci, jindy tak zdatní v názvech zdejších ulic. „Absolutně jsem netušila, že se park takhle jmenuje, a přijde mi to spíš dost vtipné. Ať se jmenuje, jak chce, je to hezké místo u řeky, kam se ráda vracím,“ říká Barbora Liebig, která chodí několikrát v týdnu kolem tohoto parku běhat.