Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Ve světě bublin

Když se řekne komiks, většina českých čtenářů si představí americké superhrdiny s nadlidskými schopnostmi, plytké příběhy pro pubescenty, dětský Čtyřlístek či Foglarovy Rychlé šípy. Komiksový svět je však daleko pestřejší, navíc existují grafické romány i celé knižní řady věnované dospělým čtenářům, dokonce i intelektuálům. Od časů, kdy se ve svých esejích komiksy vážně zaobíral uznávaný spisovatel Umberto Eco, musí vzít tento u nás ještě donedávna vnímaný „brak“ na milost i univerzitní profesoři. Jihočeský spisovatel David Jan Žák připravil pro časopis Barbar průvodce současným světem komiksu.
David Jan Žák
20. Květen 2016 - 09:34

Před deseti lety jsem navštívil v Grenoblu francouzské knihkupectví zaměřené jen na komiks. Bylo prostorné jako českobudějovický Kanzelsberger. Podobný obchod jsem si donedávna u nás nedovedl představit. Něco se však za ta léta změnilo! Ano, komiksu se dařilo jen na západ od našich hranic, a ani po roce 1989 neměl v Čechách na růžích ustláno, dodnes však přežilo hned několik komiksových nakladatelství, což je doslova zázrak a ještě větší zázrak je, že už existují i sběratelské limitované edice, které bývají během pár dní beznadějně vyprodané. V různých městech fungují komiksové obchůdky, většinou v Praze, ale i uprostřed Českých Budějovic máme komiksový krámek Na konci vesmíru, sice malinký, ale seženete v něm všechny novinky. A co víc, i velká knihkupectví už mají komiksová oddělení!

Komiks se stal součástí naší kultury a získává nejen srdce čtenářů, ale i různé prestižní ceny. Například Art Spiegelman dostal za autorský komiks Maus Pulitzerovu cenu, jiný komiks Jimmy Corrigan: nejchytřejší kluk na světě zase cenu Guardianu za nejlepší prvotinu, touto cenou jsou oceněné jen klasické romány. A podobných příkladů je celá řada.

Nakladatelé, kteří donedávna vydávali jen beletrii, zařazují do svých edičních plánů i komiks. Brněnský Host komiksové zpracování slavného krimi thrilleru Stiega Larssona Milénium, pražský Labyrint dokonce založil komiksovou edici, kterou odstartoval úspěšně zfilmovaný Alois Nebel a dnes v ní najdeme i díla autorů se světovým renomé (A. Sann, S. Tan).

KOMIKSOVÝ OSCAR

O tom, že i my máme komiksovému světu co dát, svědčí fakt, že slovenský Rudo získal komiksového Oscara na mezinárodním festivalu KomiksFEST a česká Moje kniha Vinnetou si odnesla hned dvě ceny Muriel: za Nejlepší původní knihu a Nejlepší původní kresbu.

Devětadvacetiletý Čech Aleš Kot se prosadil v USA jako scenárista, pracuje na akčním špionážním thrilleru Zero a bývá srovnáván s nestorem tohoto žánru Robertem Ludlumem. Komiksovým skvostem je česká sága 130 od mladého tvůrce Nikkarina (1987), jeho futuristické scifi s prvky fantasy je zmiňováno vedle velkých evropských tvůrců (Moebius, Bilal).

Nakladatelství Crew začalo před pouhými pěti lety vydávat edici Mistrovská díla evropského komiksu a do dnešního dne edice čítá deset titulů. Většinu z nich bude muset nakladatel dotisknout, protože jsou vyprodané. Patří sem metafyzické sci-fi Kasta Metabaronů, která připomene kultovní Herbertovu Dunu, historická fikce Borgia, Teorie rozpadu Enkiho Bilala, v níž doznívá echo občanské války ve Španělsku, a dokonce se ocitneme poblíž polsko-československých hranic. Jean Giraud, zvaný Moebius, je legendou, jeho autorské album Arzach patří ke snové a melancholické sci-fi a stalo se nejkultovnějším evropským dílem, které ovlivnilo i filmaře – Felliniho nebo Ridleyho Scotta. Dosud posledním počinem ve zmíněné edici je Druuna Paola Serpieriho. Jde o legendami opředenou ságu s erotickými podtóny, v níž zavítáme do postkatastrofického světa. Příběh má silný ekologický náboj a ukazuje, kam až se lidstvo může dostat, když nezastaví své drancování.

Musím přiznat, že Mistrovská díla evropského komiksu mě okouzlila a získala si ve mně věrného čtenáře. Už nyní se těším na Pomstu hraběte Skarbeka, romantický příběh ve stylu hraběte Monte Christa, a na Western, jsem totiž fanouškem tohoto žánru. Během měsíce by se měly objevit na knižních pultech společně s Bílým lámou, který je opravdovým vybroušeným diamantem mezi grafickými romány.

SEZNAMTE SE S LUCIFEREM

Když k nám přes oceán dorazila sága Lucifer, která má v českém překladu již devět dílů a za necelý měsíc vyjde i desítka, zůstával jsem k ní chladný. Míjela mě. Teprve když ze Států přijel kamarád Radek a celý nadšený vyprávěl své zážitky z četby, ačkoli se o komiks jinak nezajímá, rozhodl jsem se s Luciferem seznámit. Autorem je britský scenárista Mike Carey a jeho komiks si vydobyl čestné místo mezi tzv. intelektuálními díly. Důvod je jednoznačný, skvělý scénář a spolupráce špičkových výtvarníků daly vzniknout jedinečnému dílu. Jde o mnohovrstevnatý příběh s odkazy nejen biblickými, ale i apokryfními. Má spád a temnou atmosféru prodchnutou svébytným humorem. Okouzlil mě natolik, že jsem všech devět dílů zhltnul na posezení a skončil až nad ránem.

Komiksové Mýty mi málem také proklouzly mezi prsty. Když jsem jimi poprvé zalistoval a spatřil postavy ortodoxně známé z pohádek, měl jsem pocit, že je to čtení pro děti, ale mýlil jsem se. Teprve, když jsem zjistil, že sedím na bobku v rohu knihkupectví, dočítám první příběh a sahám automaticky po dvojce, došlo mi, že jsem propadl jejich kouzlu a že mi vůbec nevadí Červená Karkulka, ani Vlk, ani Šípková Růženka. Nakonec jsem si domů odnesl všech osm knih a v křesle se spolu s kreslenými hrdiny vydal do nedobrovolného exilu mezi lidi. Mýty totiž nejsou od našeho všedního světa příliš vzdálené. I zde existuje politika ve všech jejích podobách, i tady se intrikuje, bojuje proti teroristickým útokům, každý, kdo je v nějakém postavení, si občas ušpiní ruce. A navíc, je to po čertech zábavné čtení! Desítka je prý už na cestě a já už se chystám zasednout do křesla a číst a číst.

SAMURAJSKÝ KRÁLÍK

Anglický spisovatel Neil Gaiman, autor oceňovaných románů Nikdykde, Američtí bohové nebo Koralína, je stálicí na komiksovém nebi. Jeho Sandman je vládcem Říše snů, samotným Morfeem, a získal si milióny obdivovatelů po celém světě, mezi ně počítám i sebe. Série vychází dost dlouho na to, aby se stala vrcholkem pyramidy uměleckého komiksu. V Čechách vyšly všechny knihy a první z nich Preludia a nokturna (dosud jen v černobílém provedení) vyjde letos i barevně. Téměř hororový Sandman mě ohromil už před lety, kdy u nás začal vycházet, a já mu dodnes zůstal věrný. Čekám na zbrusu nový příběh, který předchází časově všemu, co dosud znám. Sandman: Předehra mi prý odhalí, že i mýtická postava, jako je Pán snů, má rodiče.

Nikdy bych si nepomyslel, že budu s nadšením číst samurajské příběhy, jejichž hrdinou je kreslený králík. Usagi Yojimbo je roninem, samurajem bez pána, a jeho tvůrce Stan Sakai vytvořil nezapomenutelnou postavu králičího bojovníka, o jehož popularitě svědčí i to, že vychází již 25. díl série a tři samostatné knihy. Zažívá akční šermovačky na pozadí japonských reálií 17. století, plných mytologie. Ano, na první pohled je postava králíka trochu legrační, ale funguje skvěle, postrádá totiž přemrštěný patos. Třebaže Usagi umí zabíjet padouchy a vrahy, má i smysl pro humor. Navíc jde o rodinný komiks, který čtou společně dědové s vnuky, tátové se syny a všichni se nedočkavě těší na další příběhy. Tak jako já. Mimochodem, Stan Sakai mi do jedné z knížek vlastnoručně nakreslil Usagiho a napsal věnování. Střežím tuto knihu jako poklad, stejně jako romány s osobní dedikací Milana Kundery.

Tak jako se již zmíněný Kundera zabývá ve svých esejích velikány středoevropské literatury, tak se Mike Carey v komiksové sérii Mezi řádky zabývá fenoménem slov, světem anglické literatury a tenkou dělicí čárou mezi fikcí a skutečností. Carey se tak řadí k Umbertu Ecovi a Neilu Gaimanovi, navozuje v postmoderní hře s historickými fakty a literárními aluzemi náročné vyprávění. Čtu příběh v příběhu a můžu mít dojem, že se vrátilo cosi z Borgesových vizí.

A protože mám od dětství rád indiány a příběhy s nimi spojené, sehnal jsem si komiks nazvaný Skalpy, odehrávající se v současné indiánské rezervaci. Věrně, až naturalisticky odráží neutěšený stav původních obyvatel Ameriky.

OBJEDNEJ, PAK VYDÁME

Největšími komiksovými nakladateli jsou u nás BB art a Crew, vydávají komiksy v poměrně slušných nákladech a jsou běžně k dostání v knihkupectvích. Comics Centrum ale na to jde jinak. Věnuje se výhradně nesuperhrdinským komiksům pro dospělejší čtenáře a přišlo i se dvěma úspěšnými originálními obchodními modely. V edici „Na přání“ využívá model předobjednávek, kdy si čtenáři musejí předobjednat minimálně 500 kusů knihy, aby došlo k její realizaci. V edici „Kolosání knihy“ uplatňuje formu předplatného, kde je minimální limit 300 předplacených kusů. Velkoformátové „Kolosání knihy“ navíc obsahují jmenný seznam všech předplatitelů a každá kniha má své unikátní číslo. Vytištěno je pouze tolik knih, kolik jich je objednáno nebo předplaceno. Knihy z těchto edic se dají nejlépe objednávat přímo prostřednictvím portálu nakladatelství www.comicscentrum.cz.

Tyto prodejní modely jsou ale mnohem pracnější a kladou na vydavatele mnohem vyšší nároky. Výhodou je možnost vydání i velmi malých nákladů. U komiksů si totiž musíme uvědomit, že se jedná o licenční, většinou plnobarevné produkty, které mají mnohem vyšší výrobní náklady než běžné knihy.

V edici „Na přání“ vycházejí tři série: temná fantasy Joe Hilla (syna Stevena Kinga) Zámek a klíč, série Ú.P.V.O. Mikea Mignoly navazující na jeho fenomenální sérii Hellboy a sledující osudy agentů Úřadu paranormálního výzkumu a obrany a konečně cenami ověnčená, politicky nekorektní, velmi zábavná série Goon, mísící prvky béčkových zombie a gangsterských filmů. O kvalitě této posledně jmenované série svědčí i fakt, že ji má v oblibě režisér David Fincher (Sedm, Hra, Dům z karet) a již několik let podle ní produkuje svůj debutový animovaný film.

V edici „Kolosální knihy“ vycházejí každoročně dva tituly. K již vydaným patří: Kurva velký Sin City, velkoformátové vydání všech sedmi dílů kultovní komiksové neonoirové série Franka Millera na úctyhodných 1360 stranách, Hellboy Pekelná knižnice 1 velkoformátové vydání hellboyových příběhů fenomenálního Mikea Mignoly, jejíž druhý díl si můžete momentálně ještě objednat. Jako zatím poslední vydaná Witchblade, která je i přes svých dvacet křížků výtvarně prostě dechberoucí.

KOMIKSOVÉ 11. ZÁŘÍ

Comics Centrum také dodává knihy do běžných knihkupectví. Mezi nimi lze nalézt například road komiks Krajina půlnočních stínů scenáristy J. Michaela Straczynského o daleké cestě za znovuzískáním duše v krajině opuštěných lidí a zapomenutých, nepotřebných věcí nebo pak již zmíněné série Hellboy a Sin City. K vůbec nejúspěšnějším titulům Comics Centra patří kultovní emocemi nabitá Vrána Jamese O'Barra, známá z filmové adaptace, při níž nešťastnou náhodou zemřel herec Brandon Lee. Její čtvrté vydání je již ale vyprodané. V loňském roce vzbudil obrovský zájem komiks Teror ve jménu víry, který je kontroverzní reakcí Franka Millera na události jedenáctého září 2001.

Comics Centrum se také věnuje digitálnímu restaurování komiksů. Z jimi restaurovaných digitálních podkladů se ve světě tisknou například komiksy Briana Talbota Pohádka o zlobivé kryse a Dobrodružství Luthera Arkwrighta nebo maniakálně detailní Drsná Škola Geofa Darrowa.

V tomto roce se od Comics Centra těším na pokračování kultovní knihy a filmu Chucka Palahniuka Klub rváčů 2 a nádherné knihy adaptací povídek A. E. Poea Duše mrtvých, kterou má na svědomí dnes již pětasedmdesátiletá legenda komiksu – Richard Corben.

Něco se změnilo! Komiksů na českém trhu rapidně přibývá a čtenáři tak bohudíky vidí, že v tomto světě kreslených postav a bublin neexistuje jen Čtyřlístek a Rychlé šípy, že jsou i jiní výtvarníci, než byl Kája Saudek. Vidí, že není jen svět marvelovských superhrdinů. Komiks dokáže vyprávět i vážná témata, složité příběhy, dokonce za ně autoři dostávají prestižní ceny. Pokud někdo stále ohrnuje nad komiksy nos, měl by si uvědomit, že se jedná o nejstarší médium v dějinách umění. Jeskynní malby nejsou ničím jiným než obrazovým vyprávěním příběhů. 

... CELÝ ČLÁNĚK ČTĚTE TAKÉ V KVĚTNOVÉM ČÍSLE JIHOČESKÉHO ČASOPISU BARBAR! V TRAFIKÁCH V PRODEJI ZA 49 KČ. 

Předplatné můžete pořídit zde.