Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Ženský svět: Dítě za deset milionů

„Holky, neposlouchejme premiéra (toho českého) a odstěhujme se do Maďarska.“ To bylo první, co mě napadlo při přečtení novinových titulků v předvalentýnském týdnu. Andrej Babiš svěřil Lidovým novinám svou myšlenku, že kvůli tomu, aby měl kdo vydělávat na budoucí důchodce, „potřebujeme, aby ženy rodily ve 25, ne ve 30, a aby přiváděly na svět v průměru 2,1 dítěte, a ne 1,7 dítěte, jak je tomu dnes“.
Kateřina Hůlková
08. Březen 2019 - 11:28

Pár dnů poté přinesla média senzační zprávu, že maďarský premiér Viktor Orbán chce prosadit osvobození od daní z příjmu pro matky, které porodí a budou vychovávat čtyři děti. A nezůstal pouze u toho, plánuje víc opatření pro nakopnutí maďarské porodnosti. Jak píše web Echo24, Orbán ohlásil celou sérii daňových a finančních benefitů, které pomohou rodinám s dětmi. Rodiny s nejméně dvěma dětmi získají možnost dotovaných půjček k pořízení bydlení. Rodiny se třemi a více dětmi obdrží dotaci ve výši 2,5 milionu forintů (200 tisíc korun) na nákup auta se sedmi a více sedadly. Všechny ženy mladší 40 let, které se poprvé vdávají, budou mít nárok na půjčku 10 milionů forintů (800 tisíc korun) s nízkým úrokem. Ženy, které budou vychovávat nejméně čtyři děti, budou navždy osvobozeny od daně z příjmu. Orbánovou motivací přitom nejsou důchody, ale snaha o to, aby počet nově narozených maďarských dětí převýšil počet dětí migrantů.

Z článků v médiích ovšem není jasné, zda se některý z těchto pánů zeptal žen samotných, zda mají motivaci nejen porodit, ale také příštích dvacet a někdy i více let vychovávat víc než dvě děti. Proč by to vlastně měly dělat? (A to už vůbec nikde není ani zmínka o tom, jaký názor na to mají muži = partneři = otcové.)

NEPRAKTICKÉ NA CESTOVÁNÍ

Tedy k tomu – proč by to měly dělat. Protože sama sebe se čtyřmi dětmi (a přitom nikdy pořádně na mateřské) nemůžu brát jako reprezentativní vzorek, zeptala jsem se žen z mé „bubliny“, co jim brání mít třetí dítě. A ejhle, finanční otázka nepřevažovala jako důvod. Vlastně ji zmínila jen jedna zatím bezdětná žena, chtěla by svému budoucímu potomkovi dopřát co nejlepší materiální zázemí a to jí připadá jednodušší u jedináčka.

Jedna zmínila malý byt a další manželův důvod, že tři děti jsou nepraktické, třeba na cestování.

A pak tu máme množství důvodů, které by se daly shrnout jako zdraví a věk. Samozřejmě, když vysokoškolačka chce nejdříve jít na nějakou dobu pracovat, a ne běžet z promoce rovnou do porodnice, má první dítě až chvíli před třicítkou. Nedejbože, že se jí její profese zalíbí nebo po ní vyžaduje léta praxe, aby ji vůbec mohla plnohodnotně vykonávat (lékařky, advokátky), to se prvního dítěte dočká až po třicítce. A pak se stane to, co mnohé respondentky zmiňovaly. Když druhé dítě trochu povyroste a „šlo by třetí“, cítí se už podle svých slov staré, psychicky nebo fyzicky opotřebované. Navíc mnohé z žen neměly těhotenství a porody jako po másle. Některé jsou po umělém oplodnění (i několika pokusech), po dvou císařských řezech nebo spontánních potratech, a jsou s podlomeným zdravím rády za jedno nebo dvě děti.

Několik žen se pustilo i za hranice své vlastní osoby. Připomněly, že pro výchovu dětí je dobré mít nejen jakéhokoliv otce, ale skutečně schopného partnera a že to také není samozřejmost. Maminka dvou dětí si postěžovala, že při prvním dítěti v těhotenství zvládla zedničinu i truhlařinu, při druhém sama vymalovat dětský pokoj a ložnici. A tak, raději než žít s neschopným partnerem, se rozhodla děti i sama vychovat.

STEREOTYP

Velkým strašákem je pro ženy také to, že většina z nich stále nemá možnost kombinovat péči o malé děti se svou profesí. V Česku pořád přetrvává stereotyp, že je to buď – anebo. Buď trčíte několik let v kuse mezi plenami a lahvemi s mlékem, nebo budujete kariéru. Ale ne od každého trochu. Problém je spíš v tom, že většina žen má tuto představu zakotvenou v hlavě. Ve skutečnosti už se společnost začíná měnit a ty odvážnější nutí zaměstnavatele do zkrácených úvazků a home office a úplně v klidu a bez výčitek využívají předškolní zařízení před třetím rokem dítěte. Ty úplně nejodvážnější se pustí do podnikání, aby jim už žádný zaměstnavatel neorganizoval čas a nediskriminoval je na pohovorech utkvělou představou, že „jestli ještě nemá děti, tak půjde brzy na mateřskou, a když už je má, tak s nimi bude pořád doma marodit“. Některé ženy dokonce došly k poznání, že když mají více malých dětí, pracovně vytíženého partnera a žádnou pomoc širší rodiny, tak není ostuda nechat si doma uklidit nebo pomoci s dětmi od chůvy.

Na první pohled by se mohlo zdát, že v Maďarsku vyřešili spoustu demotivujících faktorů, které rodiče odrazují od toho, mít více než dva potomky. Stát pomůže s financováním bydlení, přispěje na větší auto, nechá rodičům víc peněz v kapse, aby je mohli utratit za potřeby dětí.

Ale jsme opět u toho, že se maďarská vláda nezeptala žen samotných. Naopak dvou stovek českých žen se při psaní své diplomové práce zeptala v roce 2013 Olga Svozil Karpecká, studentka Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímalo ji, co ženám brání, nebo co by je naopak motivovalo k tomu, mít třetí dítě.

Část žen odmítá třetí dítě z prostého důvodu – nechtějí být pouze matkami. Všechny daňové úlevy a vyšší porodné na třetí dítě však byly až na konci seznamu faktorů, které ovlivňují rozhodování žen o třetím dítěti. Jako nejdůležitější se ukázal strach z ekonomického vývoje a hned za ním možnost zkrácených úvazků, práce z domova plus dostatek míst v jeslích a školkách. To jsou věci, které vlády ve svých zemích ovlivnit a podpořit můžou. A povzbudit tak část žen, aby se rozhodly.

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V BŘEZNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč