Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Ženský svět: Dítě za deset milionů

„Holky, neposlouchejme premiéra (toho českého) a odstěhujme se do Maďarska.“ To bylo první, co mě napadlo při přečtení novinových titulků v předvalentýnském týdnu. Andrej Babiš svěřil Lidovým novinám svou myšlenku, že kvůli tomu, aby měl kdo vydělávat na budoucí důchodce, „potřebujeme, aby ženy rodily ve 25, ne ve 30, a aby přiváděly na svět v průměru 2,1 dítěte, a ne 1,7 dítěte, jak je tomu dnes“.
Kateřina Hůlková
08. Březen 2019 - 11:28

Pár dnů poté přinesla média senzační zprávu, že maďarský premiér Viktor Orbán chce prosadit osvobození od daní z příjmu pro matky, které porodí a budou vychovávat čtyři děti. A nezůstal pouze u toho, plánuje víc opatření pro nakopnutí maďarské porodnosti. Jak píše web Echo24, Orbán ohlásil celou sérii daňových a finančních benefitů, které pomohou rodinám s dětmi. Rodiny s nejméně dvěma dětmi získají možnost dotovaných půjček k pořízení bydlení. Rodiny se třemi a více dětmi obdrží dotaci ve výši 2,5 milionu forintů (200 tisíc korun) na nákup auta se sedmi a více sedadly. Všechny ženy mladší 40 let, které se poprvé vdávají, budou mít nárok na půjčku 10 milionů forintů (800 tisíc korun) s nízkým úrokem. Ženy, které budou vychovávat nejméně čtyři děti, budou navždy osvobozeny od daně z příjmu. Orbánovou motivací přitom nejsou důchody, ale snaha o to, aby počet nově narozených maďarských dětí převýšil počet dětí migrantů.

Z článků v médiích ovšem není jasné, zda se některý z těchto pánů zeptal žen samotných, zda mají motivaci nejen porodit, ale také příštích dvacet a někdy i více let vychovávat víc než dvě děti. Proč by to vlastně měly dělat? (A to už vůbec nikde není ani zmínka o tom, jaký názor na to mají muži = partneři = otcové.)

NEPRAKTICKÉ NA CESTOVÁNÍ

Tedy k tomu – proč by to měly dělat. Protože sama sebe se čtyřmi dětmi (a přitom nikdy pořádně na mateřské) nemůžu brát jako reprezentativní vzorek, zeptala jsem se žen z mé „bubliny“, co jim brání mít třetí dítě. A ejhle, finanční otázka nepřevažovala jako důvod. Vlastně ji zmínila jen jedna zatím bezdětná žena, chtěla by svému budoucímu potomkovi dopřát co nejlepší materiální zázemí a to jí připadá jednodušší u jedináčka.

Jedna zmínila malý byt a další manželův důvod, že tři děti jsou nepraktické, třeba na cestování. (...)

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V BŘEZNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč