Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Ženský svět: Očkování? Čtěte, studujte a ptejte se

Prezidentská volba. Téma, kvůli kterému by se nejeden Čech popral s vlastním bratrem. Které ale za dva týdny po zvolení prezidenta vyčáchne a už nikoho nezajímá. Podobně výbušná je v Česku debata o povinném očkování dětí. Vášně kolem ní ale neustávají už pár let. A když už se zdá, že by mohly začít utichat, rozhoří je nějaká novinka.
Kateřina Hůlková
21. Březen 2018 - 11:52

Od prvního ledna 2018 nahradí diskutovanou hexavakcínu Infanrix hexa očkovací látka od jiného výrobce – s názvem Hexacima. Z pohledu rodiče a očkovaného dítěte se neodehraje žádná revoluce. Aplikace obou vakcín je podobná, stejně jako možné nežádoucí účinky. Co začíná vadit stále většímu počtu rodičů, jsou represivní opatření, která uplatňuje stát vůči neočkovaným nebo jen částečně očkovaným dětem. A naprostá nelogika systému.

Neočkované dítě nesmí až do předškolního věku nastoupit do školky. Do veřejné ani do soukromé. To ministerstvo zdravotnictví i odborníci obhajují ochranou veřejného zdraví a zachováním kolektivní imunity v dětských kolektivech. Naopak v pěti až šesti letech musí do předškolního zařízení nastoupit děti všechny, tedy i ty neočkované. A pak, na základní a střední škole, tyto stejné děti nesmí na školu v přírodě nebo na zotavovací akce. Od šesti do osmnácti let. Stát takto trestá děti, jejichž rodiče se rozhodli na sebe vzít zodpovědnost za zdraví dítěte a riziko, že se jejich dítě možná nakazí některou z nemocí, proti nimž nenechali své dítě očkovat, a že pak všichni ponesou následky tohoto rozhodnutí.

Na jejich rozhodnutí lze pohlížet i takto: chtěli své dítě ochránit před možnými následky závažných nežádoucích účinků. Za tyto následky – někdy velmi vážná a nevratná poškození zdraví – dosud stát nepřevzal žádnou zodpovědnost. Rodiče dětí ochrnutých po očkování nesou léta nejen obrovské psychické břemeno, ale i vysoké náklady na zdravotní péči sami. Nemluvě o těch, jimž následkem očkování dítě zemřelo.

DESÍTKY ÚMRTÍ

V Belgii, kde je očkování hexavakcínou zdarma a povinné stejně jako v Česku, zemřelo během let 2009 až 2011 do tří dnů po aplikaci vakcíny Infanrix hexa 36 dětí. Uvádí to dokument výrobce vakcíny farmaceutické společnosti GSK. Tento dokument, který firma GSK na každé z 1271 stran označuje jako důvěrný, shrnuje všechny případy nahlášených nežádoucích účinků. Byl určený pouze pro belgické úřady (nikoliv pro pediatry či laickou veřejnost), proto označení důvěrný.

Co je na celé situaci kolem povinného očkování pro mne nejvíce alarmující, je neochota farmaceutických firem, úřadů a nakonec i pediatrů pravdivě informovat rodiče o těch nejvážnějších možných nežádoucích účincích očkování. Ať už jsou jakkoliv vzácné. A desítky mrtvých dětí za dva roky, to je velmi mnoho. I kdyby to dítě bylo jen jedno, když to bude dítě vaše, žádná náhrada škody od pojišťoven tuto tragédii nesmaže ani nezmírní.

HLINÍK A OPIČÍ BUŇKY

Některé informace o očkování kolující na různých babywebech sice nejsou pravdivé a také já jsem kdysi rodiče, kteří neočkují, považovala za divné, hysterické nebo za matky lesany. Stačí si ale pozorně přečíst příbalovou informaci a zjistíte oficiální pravdu o složení a nežádoucích účincích. První příklad: Ano, vakcína Infanrix hexa i nová Hexacima skutečně obsahuje hliník. U Infanrixu je to přesněji hydroxid hlinitý a fosforečnan hlinitý. Celkové množství hliníku: 0,82 miligramu v jedné vakcíně.

Odpůrci očkování tvrdí, že bezpečná dávka hliníku stanovená normami např. u potravin a nápojů je u vakcín překročena v pěti měsících věku dítěte šestadvacetkrát. Organismus kojence, který se neumí hliníku zbavit, je proto otrávený toxickou dávkou, která může způsobit nervová poškození a poruchy vývoje. Zastánci očkování argumentují tím, že hliník z vakcíny je z těla vyloučený a není nijak škodlivý.

Druhý příklad: Ano, při výrobě vakcíny se používají opičí buňky. Viry použité ve vakcíně se pěstují na tzv. VERO buňkách, což jsou buňky z ledvin kočkodana afrického.

Příbalovou informaci k vakcíně by měl každý rodič v ordinaci pediatra vyžadovat a nastudovat si ji. Sám výrobce hned na začátku této příbalové informace vyzývá rodiče, aby ji pročetli ještě předtím, než nechají dítě naočkovat a pak ji měli mít vždy u sebe, aby se mohli k informacím vrátit. Proto mě překvapilo, když jsem si příbalovou informaci v ordinaci před očkováním vyžádala, že mi ji pediatr zapůjčil k ofocení, protože měl pouze jednu a chtěl ji co nejdříve vrátit. Naštěstí jsou dnes tyto texty dostupné na internetu, takže si je každý zodpovědný rodič může přečíst v dostatečném předstihu.

CO SE U PEDIATRA NEDOZVÍTE

U pediatra dává rodič s vakcinací dítěte takzvaný informovaný souhlas. Jenže jak je tento rodič informovaný, když nečetl celou příbalovou informaci a devadesát procent pediatrů vám sdělí pouze dva možné nežádoucí účinky: zarudnutí nebo otok v místě vpichu a zvýšená teplota nebo horečka. A řešení? „Kdyžtak mu dejte nurofen.“

Jenže už vám neřekne, že pokud do dvou dnů po očkování bude mít dítě čtyřicítky horečky nebo bude plakat bez ustání více než tři hodiny, už by nikdy nemělo dostat další dávku té samé vakcíny. Nebo to, že pokud se dítěti častěji dělají modřiny, nemělo by být očkované vůbec.

Jak ale může postupovat rodič, který má strach o své miminko a nechce jej nechat očkovat už ve druhém měsíci? Zaprvé: Již dříve byla možnost vyžádat si jiné očkovací schéma, než jsou tři dávky hexavakcíny a jedna další posilující. I podle příbalové informace mohly děti dostávat 2+1 dávku. Od 1. ledna 2018 už je toto schéma nařízeno vyhláškou, takže nově budou děti standardně dostávat o jednu dávku hexavakcíny méně. Ale hlavně: Pokud rodiče chtějí dítě přihlásit do jeslí nebo školky, mají možnost očkování odložit až před začátek této docházky tak, aby bylo dítě naočkované všemi povinnými vakcínami (tři dávky hexavakcíny a jedna dávka vakcíny proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím).

Celé schéma hexavakcíny trvá šest měsíců, je tedy možné začít dítě očkovat až půl roku před tím, než nastupuje do předškolního zařízení. Lidé, kteří více přemýšlejí o očkování, dávají přednost jeho odložení do co nejpozdějšího věku zejména kvůli skutečnosti, že takzvaná hematoencefalická bariéra neboli ochrana mozku, která umožňuje jen omezený transport látek mezi mozkovou tkání a krví, je u kojenců nevyvinutá a jejich mozek je tím náchylnější k poškození toxickými látkami, viry nebo bakteriemi.

Klíčové je, že je to rodič, nikoliv pediatr, kdo rozhoduje o tom, zda dítě bude očkováno a kdy. Měl by o tom však rozhodovat informovaný rodič, který se nenechá nikam tlačit nebo zastrašovat zkreslenými pokyny od lékaře zpracovaného tlaky ze strany farmaceutických firem, úřadů a pojišťoven.

 

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V BŘEZNOVÉM ČÍSLE

Na stáncích v za 49 Kč, elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz

Roční předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč