Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Ženský svět - Rodičovská vzpoura: víly versus Vikingové

Maminky a tatínkové v mém okolí se v přístupu ke svým dětem stále znatelněji rozdělují na dvě odlišné skupiny. Pracovně jsem si je nazvala víly a Vikingové. Víly se svým dětem snaží co nejvíce prodloužit a zpříjemnit dětství, uchránit své maličké od co nejvíce starostí. S miminkem provozují takzvané kontaktní rodičovství, kojí třeba do sedmi let, odhazují potomkům z cesty všechny klacky a chrání je před zlými lidmi a ostatními dětmi. Mají své důvody. Třeba vlastní vzpomínky na dětství v socialismu, kdy jako ti citlivější vnímali už tehdy nesvobodu a omezování.
Kateřina Hůlková
21. Únor 2019 - 12:46

Vikingové vyznávají teorii, že dítě musí zažít hlad, zimu, nedostatek i pocit, že nemůže mít vše, na co si vzpomene. A to všechno má zakusit co nejdřív, aby se tak připravilo na skutečný život. A také musí poslouchat. Protože jako dospělák bude přece muset v práci taky poslouchat nějakého šéfa.

Část pravdy má každý z obou táborů. Všimla jsem si ale, že ti první mají kromě ochraňování taky tendenci svým dětem dávat svobodu a s ní ruku v ruce i zodpovědnost za dětsky svobodně promyšlené činy. Vílí děti jsou vedené k tomu samostatně přemýšlet, plánovat si vlastní čas, vyrovnávat se s důsledky svých činů. Nechceš vstávat do školy? OK, ale vysvětli to sám paní učitelce, proč jsi přišel pozdě. Ode mě omluvenku nedostaneš. Nechceš doma psát úkoly? Souhlasím. Nenakazuje to zákon ani školní řád. V lavici trávíš už tak dost času, chci, abys raději běhal venku s kamarády. A paní učitelce to vysvětlím já. I panu řediteli.

TŘÍDA V OBÝVÁKU

Části rodičů přestal zkostnatělý školní systém a řád nastavený za Marie Terezie vyhovovat. Také se nehodlají spoléhat na to, kdy si to uvědomí politici a změny skutečně dotečou až k žáčkům do školních tříd. To by mezitím jejich dítě mohlo složit maturitu. Těmto rodičům záleží na tom, aby jejich dítě neztratilo chuť poznávat svět a učit se novým věcem už v druhém pololetí první třídy. Nechtějí, aby se z nadšeného prvňáčka stal uplakánek, který každé druhé ráno simuluje bolest břicha, aby nemusel do školy. A rozhodli se jednat. Ti s lepší finanční situací vybírají školy soukromé. Třeba takové, které podporují dětskou zvídavost a nadšení pomocí systému, který před sto lety vyvinula italská lékařka Maria Montessori. Další volí různé způsoby domácího vzdělávání – buď své děti učí sami, nebo zaměstnávají soukromé pedagogy. (...)

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ÚNOROVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!