Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Ženský svět: Ukaž mi své jizvy a já ti řeknu, jaký jsi

Astrologové studují charakter člověka podle postavení hvězd ve vteřině jeho narození. Kartářky odhadují budoucí osud z tajemných obrázků. Číst se dá z dlaně nebo mezi vráskami ve tváři. Mojí mapou k příběhům životů jsou jizvy. Protože jak zpívá kluk s kytarou, Brit James Bay, my všichni žijeme dál navzdory jizvám, necháváme je za sebou.
Kateřina Hůlková
11. Listopad 2019 - 13:00

Syrské město Homs, rok po začátku občanské války. Lékař Mansour al Rajab denně překonává trasu, která je v hledáčku ostřelovače, když míří na svou kliniku, kterou vybudoval. Ošetřují tu zraněné z obou znepřátelených táborů – vládního i povstaleckého. Ostřelovač si ho nevšímá, zřejmě nemá rozkaz jej zastřelit. Jednoho dne však stojí doktor před budovou nemocnice u svého auta a chystá se odjet, když mu za zády vybuchne bomba. Nic necítí. Teprve, když ho někdo upozorní, že má košili od krve, spěchá dovnitř za svými kolegy, aby ho ošetřili. Se zakrvácenou košilí by ho vojáci považovali za povstalce. Ze zad mu vyndavají střepinu, a když se rána zahojí, zůstává po ní hluboká několikacentimetrová jizva. Za léčení rebelů a za to, že své pacienty tvrdohlavě odmítá udat vládě, nakonec přichází trest. Přijíždějí tanky a nemocnici srovnávají se zemí.

Lékař s českými kořeny prchá do země, kde medicínu vystudoval. Jizva na zádech mu denně připomíná rodnou zemi zmítanou válkou, která nemá konce a na niž svět už po osmi letech jako by zapomněl. Připomíná mu, že více než polovina obyvatel Sýrie musela uprchnout ze svých domovů, čtvrt milionu lidí zemřelo. Připomíná mu tři krásné dcery, které vídá málo, protože zůstaly v Sýrii s matkou, která odmítla odjet s ním. Vrátit se nesmí. Jako nepřítel režimu diktátora Asada by skončil by ve vězení nebo hůř. A tak už pátým rokem léčí pacienty v Budějovicích, vlastně v sousedství vsi, odkud pochází jeho maminka.(...)

 

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ŘÍJNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR! 

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!