Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

ŽENSKÝ SVĚT: Výchova dětí v Čechách

Všimla jsem si, že současní učitelé i rodiče si často stěžují, kolik je mezi dnešními dětmi „nevychovaných spratků“. A také občasného srovnání s dětmi cizinců žijících u nás. „Ony ty vietnamské děti jsou tak hezky vychované, klidné, sourozenci se vůbec neperou a nehádají,“ sdílela svou zkušenost chůva malých Vietnamců v jedné internetové diskusi.
Kateřina Hůlková
20. Září 2019 - 09:50

„Úkolem školy není děti vychovávat, to je práce rodičů,“ stojí na lístku na dveřích družiny jedné nejmenované sportovní základní školy v Budějovicích. Hádejte, co jsem udělala? Pro svého syna jsem našla školu jinou. Tam, kde jsou přesvědčení, že zařízení, kde dítě tráví osm hodin denně, nemá děti vychovávat, pro mě nemá žádný kredit. Už Komenský ve svém díle zdůrazňoval, jak důležité je pěstovat u dítěte schopnost ovládnout sám sebe, tedy aplikovat výchovu mravní. Škoda že i na tento jeho poznatek a s ním i na mnoho dalších české školství zapomnělo.

Říká se, že Britové nebo Američané své děti většinou rozmazlují a nestanovují jim žádné hranice ani povinnosti. Alespoň s takovou zkušeností se vracejí mladé Češky z au-pair pobytů. Která je tedy ta správná cesta? Pro každého rodiče jiná, a to většinou podle cíle, kterého chce dosáhnout. Mít doma samostatně přemýšlejícího člověka, který umí předvídat následky svých činů a vypořádat se s nimi. Zlomenou dušičku, která jen čeká na příkazy a rozkazy, a motivací je pouze trest nebo odměna? Rodičovské dovednosti se také liší podle toho, zda se rodič vůbec o různé možnosti přístupu k dítěti zajímal, nebo jestli pouze kopíruje postupy svých vlastních rodičů praktikované na něm samotném ještě v době socialismu.

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ZÁŘIJOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!