Zimní cesty ven
Český Krumlov region
Hradní muzeum Český Krumlov: Pozvánka k řediteli schwarzenberského panství
4. 1. 2022 – 31. 3. 2022
Vždy od 9 do 16 hodin, poslední vstup do muzea je v 15.15 h, na věž v 15.30.
Již podeváté otevírá v zimním režimu své brány českokrumlovské Hradní muzeum. Milovníci historie a kulturního dědictví zde mohou strávit příjemné a zároveň poučné chvíle v prostorách nejstarší dochované části krumlovské rezidence, v tzv. Hrádku s věží na druhém zámeckém nádvoří. Zdejší expozice představuje soukromý i pracovní život ředitele schwarzenberského panství. Autenticitu prostředí umocňují nejen stovky exponátů, ale též předměty každodenní potřeby, například historická svítidla či zrestaurovaná kachlová kamna. Součástí expozice jsou také zbrojnice, mincovna, klenotnice s ojedinělými církevními památkami, kinematograf či rozměrný model hradu zachycující jeho podobu v polovině 16. století.
Výšlap na Kleť: Tajemná hora
Kleť tradičně láká nejen Jihočechy po celý rok, výstup nad hranici tisíc výškových metrů je pro lidi zážitkem v každém ročním období. Vydejte se sem tedy i vy a budete po výšlapu odměněni krásným výhledem z rozhledny – za chladného a příznivého počasí je totiž vidět až na alpské vrcholky. Na temeni protějšího kopce leží slavné keltské oppidum Třísov, které bylo součástí keltských hradišť zbudovaných podél Vltavy. V restauraci Horské chaty Kleť se pak posilněte vyhlášenou česnečkou nebo jinou z tamních specialit. A dolů? Po svých, v zimě se sklouznete třeba i na saních.
Hrad Dívčí kámen: Romantická zřícenina
Dívčí kámen se rozprostírá skále v překrásné přírodě nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy mezi městy České Budějovice a Český Krumlov. Denně od svítání do soumraku se také otevírá veřejnosti. Je jednou z nejrozsáhlejších a nejlépe dochovaných středověkých památek v České republice. Hrad byl založen rodem Rožmberků v roce 1349 a týmž rodem opuštěn roku 1506. Po 500 letech od opuštění rodem svých zakladatelů přešel do vlastnictví obce Křemže.
Lipensko
NAUČNÁ STEZKA OLŠINA: Proměnlivá přírodní krása
Naučná stezka okolo rybníka Olšina vás provede jedinečnou šumavskou přírodou. Cestou se dozvíte zajímavé informace o místní přírodě a historii. Celková délka trasy je něco přes sedm kilometrů, protíná šumavské mokřady, rašeliniště a přilehlé biotopy. Její velká část vede po povalových chodnících, další úseky však musíte zdolat reálným přírodním terénem. Trasa je konstruována tak, aby návštěvníkům umožnila reálný kontakt s málo známým přírodním bohatstvím národní přírodní památky Olšina, Ptačí oblastí Boletice a chráněným územím soustavy Natura 2000. Pro lokalitu je typické, že se zde podmínky výrazně mění vlivem ročních období i aktuálního počasí. Je třeba brát zřetel na aktuální podmínky, vlastní fyzickou kondici a samozřejmě zvolit vhodnou obuv a oblečení.
Na webových stránkách Naučné stezky Olšina, Facebooku i na přístupových cestách (rybářská bašta, návštěvnické středisko) najdete „semafor“, který ukazuje doporučení ohledně aktuálních podmínek na trase. Okruh je veřejně přístupný a část mohou navštívit i lidé s omezenou schopností pohybu.
Vítkův hrádek: Výš už to nejde
Chystáte se v zimě na Lipensko? Někdy ráno si můžete přivstat, pěšky nebo autem dojít či dojet do Svatého Tomáše a kolem kostela vyjít k nedaleké zřícenině strážního hradu Vítkův hrádek. Výš už to opravdu nejde, protože Vítkův hrádek stojí v nadmořské výšce 1053 metrů, a tedy je nejvýše položeným hradem v Česku. Při výletu si užijete nejen zimní Šumavu a třeba východ slunce, ale i fantastické výhledy na Lipno, Novohradské hory i rakouské Alpy.
Novohradsko-Doudlebsko
Terčino údolí: Mráz dokáže zastavit i vodopád
Kdysi to bylo docela obyčejné údolí řeky Stropnice západně od Nových Hradů, než tu hrabě Buquoy na přání své manželky Terezie založil v polovině 18. století přírodní park s řadou okrasných stromů a keřů. Zimní návštěva Terčina údolí může mít i přesnější cíl než jen procházku mezi stromy. V mrazivých dnech se totiž zdejší umělý vodopád schovává pod překrásný ledový příkrov a pohled na něj oprávněně láká celou řadu návštěvníků.
Hojnovodskou bílou stopou: udržované tratě na česko-rakouském pomezí
A přinášíme i sportovní tip, ten k zimní nabídce samozřejmě také patří. Pokud z Horní Stropnice vystoupáte do Hojné Vody, dostanete se touto vstupní branou do vlastního masivu Novohradských hor. Nejvyšší vrcholy se sice nacházejí na území Rakouska, ale i na menší české části bývají příznivé podmínky pro nenáročné běžecké lyžování. V okolí jsou připraveny trasy, po kterých se lyžaři mohou vydat za nevšedními sportovními a relaxačními zážitky. Pro lepší orientaci jsou doporučené okruhy barevně odlišeny (prostřednictvím dřevěných sloupů s barevnými pruhy) a v určitých místech se prolínají, takže si můžete zvolit trasu i s napojením na rakouské tratě. Lyžařské stopy jsou technicky upravovány. Z vyznačených tras ovšem není doporučeno odbočovat ani není vhodné vyjíždět vlastní stopy mimo značení.
Zdroj: Jihočeská centrála cestovního ruchu