Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Chci svého huňáče

Sice jsem vášnivá sběratelka plyšových medvědů a často používám větu: „Toho chlupáče chci,“ ale tentokrát vybírám mezi svetry, který z nich mě v sychravém počasí zahřeje.
Kateřina Wohlmann Votavová
28. Listopad 2018 - 09:32

Naše babičky, jejich babičky i babičky babiček často pletly. Některá pro vlastní potěšení, jiná pro radost druhým, možná si tím některé krátily čas v zimním období, kdy tma rychle střídá tmu.

Ať už to byly rukavice, čepice, šály nebo klasické teplé fusky, jak se tomu lajcky říká, nikdy toho nebylo málo. Co se ale ve velkém proudu vrací zpět do módy, jsou pletené svetry. V každém obchodu s oděvy najdete nespočetné množství stylů, barev a délek. Tohle téma je teď pro mě vcelku aktuální. Koncem října, kdy si člověk pomaličku promýšlí zimní outfity, mě začaly fascinovat oversize, teplé, ručně vyráběné svetry, tzv. huňáči.

Ze všeho nejdříve se musíte rozhodnout, po které barvě vaše oko prahne. Letošní zimě dominuje rozhodně hořčicová barva, jak už jsem zmiňovala v předešlém článku. Nic samozřejmě nezkazíte se starorůžovou, šedou či pískovou, nebojte se všechny barvy zkombinovat. Rovněž červený svetr se bude hodit. Dokonce nebudete ani trapná,když si pořídíte s nějakým vtipným motivem. To frčí v každém věku.

Jak hustý by měl být? Čím teplejší, tím lepší. A jaký styl? Všechny styly letí. Delší nebo kratší, větší nebo menší a širší či užší? Je to skutečně jedno. Kombinovat to můžete jak s dlouhou sukní, tak i s džíny, přehoďte ho i přes šaty.

Za mě vedou střihově ty svetry, které na pohled připomínají bundy – bomber. Ten je teď IN. Hodně se jich vyrábí bez zapínání. No problemo. Stačí si pořídit spínací špendlík, který je k tomu přímo určený. Najdete ho v různých bižuteriích. A abych nezapomněla. Retro styl je zpět i u svetrů. Možná se vám zalíbí takový, který vám bude připomínat dětství na lyžích.

Teď záleží na tom, jak hodně chcete investovat.    

V obchodech na vás čeká spíše strojová výroba. Ono se najde pár kvalitních e-shopů, kde byste pořídili i ten pravý chlupatý svetřík, ale vzhledem k tomu, že je to handmade, budete muset sáhnout trochu hlouběji do peněženky, a ještě ani nevíte, jak vám padne. V tomhle mají obrovskou výhodu kamenné prodejny. Člověk se pak zamýšlí, zda by on sám nebo jeho blízký v okolí nezvládl to samé. Já si třeba našla oběť ve své mamince. Ta sice nepletla dvacet let, ale proč to nezkusit. Mít originál, vyrobený na míru, takový vám může každý jen závidět.

Nezapomeňte kombinovat s obří šálou, rukavicemi a čelenkou, klidně ve stejném designu. Ať je z vás pořádný huňáček.

 

Letos letí

  • Horčicová barva
  • Bomber styl
  • Retro nádech
  • Čím víc, tím líp