Rodokmeny od mojedejiny.cz

MODA Fashion Day[s]: móda pro všechny

V červnu letošního roku proběhla v Českých Budějovicích největší módní událost roku – MODA Fashion Day[s]. Tento vzrušující festival módy a stylu, který spojuje módní návrháře a nadšence, připraví každý rok nezapomenutelné zážitky pro všechny, kteří jsou posedlí módou.
LENKA ŠTIFTEROVÁ
07. Prosinec 2023 - 23:45

Co dává akcím MODA Fashion Day[s] takovou jedinečnost? Je to inkluzivní přístup k módě. Projekt zahrnuje módní přehlídky, workshopy, prezentace a mnoho dalšího, což umožňuje všem, bez ohledu na věk, pohlaví nebo styl, zapojit se a inspirovat se světem módy. Hlavním lákadlem festivalu jsou samozřejmě módní přehlídky. Značky a návrháři z České republiky i zahraničí představili své nejnovější kolekce na přehlídkovém mole. „Důležitou součástí celého projektu je charitativní činnost. Za dobu našeho působení jsme rozdělili více než milion korun těm, kteří to potřebují,“ zmiňuje Lenka Vlachová, zakladatelka akce.

Pro ty, kdo chtějí více než jen pasivně sledovat módní přehlídky, byl k dispozici bohatý doprovodný program workshopů a diskusí. MODA Fashion Day[s] není jen událostí pro odvěké módní fanatiky. Je to festival, který slaví kreativitu, sebevyjádření a jedinečnost. Móda je způsob, jakým se vyjadřujeme, a MODA Fashion Day[s] vás povzbuzuje, abyste objevili svůj vlastní módní hlas.

Součástí večera byl čtvrtý ročník výzvy Žena Českobudějovicka a Žena Českokrumlovska. Ženou Českobudějovicka se stala Ivana Kyselová, ženou Českokrumlovska pak Františka Kuncová. Františka Kuncová vede v Českém Krumlově dobrovolnické informační centrum pro seniory pod obecně prospěšnou společností. „Zkušenosti se seniory jsem měla už dříve. V roce 2010 ve mně uzrál pocit, že bych v tomto odvětví měla co nabídnout. Začali jsme dělat programovou nabídku a jako lektory jsme využívali seniory. Je to vlastně unikátní projekt v tom, že senioři dělají pro seniory,“ zmiňuje Františka Kuncová.

Dosud neví, kdo ji nominoval. Myslí si ale, že se do soutěže dostala právě díky některému z účastníků jejich programů. „Když jsem se dozvěděla, že jsem v nominaci, byla jsem opravdu překvapená a potěšená,“ usmívá se. Nečekala, že by mohla vyhrát. Když pak slyšela své jméno, byla překvapená a dojatá.

Centrum nabízí širokou škálu aktivit, včetně výuky angličtiny, počítačových kurzů, jógy a tance. Hlavním cílem je pomoci seniorům přecházet z aktivního pracovního života do důchodu a zajistit, aby i v této fázi života zůstali aktivní a šťastní. Ročně pořádají více než 200 akcí pro více než 100 seniorů. Cenu převzala od senátora Tomáše Jirsy. „Přebrala jsem spoustu darů, mezi nimiž byl i pobyt na Šumavě,“ doplnila. Po prázdninách, kdy byl trochu volnější režim, je čeká opět plné nasazení. Pravidelné programy budou kombinované s těmi doprovodnými.

Druhou vítězkou je Ivana Kyselová, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA v Českých Budějovicích, které je místem, kde se lidé ochotní pomáhat spojují s těmi, kteří potřebují pomoc. Centrum působí jako koordinační bod pro dobrovolnictví v krajské metropoli i okolí a jeho dobrovolníci přinášejí radost a podporu do života seniorů, lidí se zdravotním postižením a těm, kteří se dostali do nepříznivé životní situace.

K projektu jsem se dostala někdy v roce 2009, kdy jsem sama v sobě cítila takový přetlak toho, že chci být někde užitečná a prospěšná. Když mě oslovila tehdejší vedoucí dobrovolnického centra a projekt mi představila, říkala jsem si, že to je přesně ono,“ zmiňuje Ivana Kyselová.

Začala jako dobrovolnice, pak přišly mateřské povinnosti a následně působení ve firmě, kde se věnovala marketingu. Později si uvědomila si, že by mohla být organizaci ADRA prospěšná právě v tomto oboru. „Letos proběhl šestý ročník ADRA běhu a já stála u zrodu toho prvního. Dobrovolnicky jsem ho začala organizovat,“ popisuje Ivana Kyselová.

Jejich dosah je široký, a to díky různým aktivitám, které pořádají. „Pořádáme akce pro veřejnost a podporujeme firemní dobrovolnictví, což nám umožňuje angažovat širší spektrum lidí ve prospěch naší komunity. Kromě toho nezůstáváme stranou ani v mimořádných situacích, jako jsou povodně, havárie a další katastrofy, kde poskytujeme psychosociální pomoc a pomáháme obětem,“ líčí Ivana Kyselová.

Jejich dobrovolníci a dobrovolnice navštěvují osamělé seniory v domovech i domácnostech, pomáhají lidem se zdravotním postižením, poskytují jim podporu a umožňují udržovat kontakt s okolním světem, což jim může výrazně zlepšit kvalitu života. Zaměřují se na osoby s těžkým příběhem.

Ivana Kyselová teď už ví, kdo ji nominoval. Její báječné kolegyně, s nimiž je v denním kontaktu. „Bylo to pro mě velké překvapení. Skončila nám porada a holky to partyzánsky spunktovaly. Pak jsem se ještě dozvěděla, že druhou nominaci jsem získala od ukrajinského centra Naděje, se kterým jsme během ukrajinské krize navázali úzkou spolupráci. Vážila jsem si už samotné nominace. Když jsem se pak stala vítězkou ve společnosti dalších dvou úžasných žen, které si to zasloužily stejně jako já, byl to opravdu krásný pocit,“ uzavírá Ivana Kyselová, která přebírala ceny od primátorky Českých Budějovic Dagmar Škodové Parmové a od senátora Ladislava Faktora.