Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Svět kabelek

Jedno slovo: Kabelky. Kabelka jako nutnost, zvyk. Čím to, že nás ženy tenhle módní doplněk tolik přitahuje? Je pro nás samozřejmostí, nebo s ním dostatečně vyjadřujeme svůj styl? Přečtěte si další módní blog Kateřiny Wohlmann Votavové.
Kateřina Wohlmann Votavová
13. Prosinec 2021 - 13:40

První písemný důkaz o existenci kabelky byl zaznamenán už v hieroglyfech starověkých Egypťanů.  Tehdy byly znázorněny jako nedílná součást mužů, ti si v nich uchovávali své cennosti. Jednalo se spíše o vaky nebo brašny. Později se začaly vyrábět kožené měšce, které obalovaly jmění nositele, v baroku zase objemné vaky, ukrývající se vně šatů žen pod objemnými suknicemi na obou stranách. Já bych to nazvala prostě kapsy.

Největší zvrat zažily kabelky s příchodem klasicismu v 19. století. Začaly se šít úzké šaty bez tisíce spodniček, rýsovaly se rovné siluety s vysokým pasem, které zdůrazňovaly ženskou siluetu, a na významné váčky už nezbývalo místo. Tehdy nastal čas na první kabelky do ruky. Rovněž velký podíl na výrobě nejen osobních kabelek, ale i těch cestovních, měla technologická revoluce a vznik volného času; lidé začali více cestovat. Tím spatřuje světlo světa „kabelka“ neboli „handbag“, příruční taška.

Později se na scénu dostávají nám dnes známá jména: Chanel, Dior, Hermes, Louis Vuitton a další. Světové značky si dodnes drží své nejstarší modely, které se po desítky let nemění, a jsou nejžádanějším zbožím.

Které typy kabelek hýbou světem?

LOUIS VUITTON

Speedy bag

Kabelka vypadá jako zmenšenina cestovní tašky. (LV se totiž od samého začátku své existence specializuje na cestovní zavazadla.) Vyrábí se ze speciálního odolného materiálu a stává se doslova nesmrtelnou taškou.

Neverfull

Tahle kabelka si vede jako stálice na prvních příčkách žebříčku oblíbenosti. Vyrábí se ve třech velikostech. Bestsellerem je střední velikost MM, která se hodí jak na cestování jako příruční zavazadlo, tak rovněž do kanceláře.

CHANEL

Chanel 2.55

Zvykem módní návrhářky Coco Chanel bylo vše inovovat a hledat pohodlí pro ženy, platí to i tady. Z večerního psaníčka se náhle stala kabelka na den, kdy přidala řetízkový popruh, a tím dámám uvolnila obě ruce.

DIOR

Lady Dior

Tato kabelka sice není úplným veteránem, ale stala se ikonou své značky, možná i díky Lady Dianě, která si ji oblíbila. Jednoduchý, hranatý tvar, do něhož se vejde více věcí, než se na první pohled může zdát.

Saddle bag

Legendární kabelka, která na první pohled znázorňuje sedlo. Lze ji nosit na mnoho způsobů.

HERMÉS

Birkin bag

Doslova klasika. Tuhle kabelku zná většina žen. Především díky filmové roli Samanthy v úspěšném seriálu Sex ve městě. Svým tvarem a velikostí „tak akorát“ si získala oblibu u všech věkových kategorií žen.

BOTTEGA VENETA

Vcelku mladá značka, založena roku 1966, zaujala důležité místo na dnešní scéně módy. Nejvíc známou kabelkou se stala „The Pouch“.

Luxusní kabelky od světových návrhářů:

  • Jsou trendy a nadčasové
  • Jejich kvalita se počítá na celý život
  • Hodí se ke každému outfitu
  • Neztrácejí hodnotu