Rodokmeny od mojedejiny.cz

Ze zákulisí přehlídek

Backstage. Určitě jste tento pojem, respektive převzaté slovo z angličtiny pro zákulisí, slyšeli.
Setkala jsem se, i po těch letech v branži modelky, s často kladenou otázkou: „Jéé, a co tam budeš dělat takovou dobu, když akce je až od 20 hodin?“ No, co by, čekat a připravovat se.
Kateřina Wohlmann Votavová
06. Prosinec 2023 - 00:43

Jak to celé funguje? Na samotném počátku vás osloví klient: napřímo či osobní booker (osoba v zastupující modeligové agentuře, která vás má na starost). Buď projdete castingy, nebo jste již vybráni z fotek a videí předem.

 

V ranních hodinách v den akce bývá sraz modelek už ve čtyři hodiny ráno. Začíná tzv. fitting na přehlídku. Většinou je to akce s více návrháři najednou. Pokud se jedná o autorskou akci jednoho návrháře, zkoušení modelů se uskuteční vždy dříve, aby se stihly modely upravit každé dívce na míru. Pravidlo zní, že modelka by si neměla vybírat, co by chtěla mít. Co jí návrhář dá a odsouhlasí, to také vynese, i kdyby se jí to nelíbilo a nebyl to její styl.

 

Následuje nejlepší část. Ta zkrášlovací. Netrpělivě na nás čekají lidi od make-upu a kadeřníci (často je teď tahle profese spojena v jednu osobu a říká se jí vizážista). Během celé doby se chystají modelky na módní přehlídku (ano, přesně, několik hodin dopředu), aby se při větším počtu dívek vše zvládalo. Pak následuje tzv. choreografie s pověřenou osobou, kde si řeknete, kdo jak půjde, jak bude vypadat defilé a v jakém módu se událost ponese. Vše se odzkouší na hudbu. Pokud je to opravdu velká akce s časovým harmonogramem do vteřiny, dělá se generální zkouška. V cizině ještě bývá „oblékaná generálka“, vlastně se tak projede celá akce nanečisto. U nás v Čechách jsem dlouho nezažila tuhle parádu. Naštěstí.

Po pár zkouškách, líčení i česání a snězených chlebíčcích se pomalu, ale jistě blíží zahájení večera. Ano, četli jste správně, po chlebíčcích. Přála bych vám vidět, jak se mnohdy stravujeme. Musím se zastat českých modelek: Jsme normální a užíváme si to. Jen tedy, pokud se nejde přehlídka spodního prádla. To samozřejmě všechny řeší, co si dají, aby byly co nejméně oteklé. Nicméně já měla možnost poznat jak svět modelingu u nás, tak za hranicemi, a rozdíl je tam dost markantní. Už jen v tom, že v zahraničí jsou modelky často vnímány jako ramínka na šaty (ale nic ve zlém, tak to má být), které prezentují modely z kolekce návrháře. Proto tam často nevidíte úsměvy a kontakt s publikem, jak je zvykem u nás.

Když už přes půl hodiny čekáte oblečená, nalíčená na samotný začátek, uteče to jako voda. Ani si neuvědomíte, že už zase sedíte v autě s bandou krásek, které zajímá jen první zastávka na párek v rohlíku na benzínce. Nelžu.