Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Bude tam wi-fi?

Úvodník šéfredaktora Jana Štiftera k dubnovému číslu časopisu Barbar!
28. Březen 2018 - 11:35

Měli jsme doma děti, které s námi chtěly trávit čas. Po školce se ptaly, kam vyrazíme ven, jestli na hřiště nebo za kamarády, největší nuda byla sedět doma. Ale i tam to šlo. Osmiletý Prokop každý den hodil do kouta aktovku, převlékl se do černých kraťasů a bílého trička s logem Dynama, navlékl štulpny a kopal si i několik hodin do zdi. Dával jsem mu penalty. Na kusy papíru si kreslil strategii zápasu a kamarádům ze školy maloval čepice s logem oblíbeného týmu. Ale pak domů přišel tablet.

Mladší Hynek si na zahradě postavil kovárnu. Mlátí tam kladivem do železa a nechce domů, ani když prší. Často se ptá, kdy vyrazíme někam „zkoumat“ – nejradši prochází opuštěné baráky a objevuje. Občas si vystačí jen s naší půdou nebo sklepem, rozbaluje krabice a nachází poklady. Naposledy tam vyštrachal vodní dýmku. Ale pak přišel domů tablet.

Všechno zalila šeď a nuda. Na výlet? A bude tam wi-fi? S dědou na fotbal? Vždyť se na něj můžeme dívat online. Dochází mi baterka, kde to můžu v lese nabít? Dětský pokoj utichl, i když tu kluci slavili narozeniny a přivedli si osm spolužáků. Střídali si tablet v ruce a osm se vždycky dívalo, jak ten jeden právě paří. Pak si pouštěli vtipná videa, písničky, poslouchali youtubery. Jeden kluk přišel za námi do obýváku, chtěl hrát lodě. Ostatní mlčeli za zavřenými dveřmi. Oslava byla super, pochvalovali si.

Udělej si úkoly – můžu až po tabletu? Snídal jsi? Ještě ne, teď budu chvíli pařit, jo, najím se až potom. Pojedeme k babičce? Juchů, tam je rychlejší připojení! Na hřbitov? To jako proč, nemůžu zůstat doma? Svět je tak super a můžu zažít tolik dobrodružství a všechno na gauči, s tabletem v ruce. Mami, tati, co jste dělali vy jako malí, když vám nefungoval internet?

Přijít to muselo. Prokop s Hynkem dostali nejen tablet, ale i pravidla. Půl hodiny denně a o prázdninách hodinu, ani o minutu déle. Ten starší po hodině prochází bytem a vytahuje knížku, začal číst Deník malého poseroutky. Mladší si obléká montérky a jde do kovárny. Hrají s i na honěnou a jsou postavičky z Minecraftu. Ale Prokop už má na sobě zase štulpny a Hynek si představuje, jaký dům brzy objevíme a co v něm asi bude. Ale pak se stejně zeptá, prostě mu to nedá. Bude tam wi-fi?

 

Dubnový Barbar na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Roční předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!