Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Hrát si za cizí

Úvodník šéfredaktora časopisu Barbar Jana Štiftera k listopadovému číslu. Právě teď na stáncích za 49 korun!
26. Říjen 2016 - 14:25

Stavěli jste dům? Zpravidla to bývá tak, že partneři spolu sedí u stolu a počítají. Pak některé výdaje sníží při zjištění, že jim tolik peněz banka nepůjčí. Nakonec je z toho barák, který i s pozemkem pořídili za něco kolem čtyř milionů. Zlatý český střed s menší zahrádkou, bazénem a tújemi, které se do rozpočtu také vešly. Právě na tohle jsem myslel, když jsem si po cestě starými Budějovicemi odskočil na veřejné záchodky na Sokolském ostrově. Ta budka mi vrtá hlavou už od doby, co ji tam postavili… Jak je možné, že stála dva miliony, tedy asi polovinu běžného rodinného domu?

Možná jste někdy opravovali. Dobrý architekt nebo projektant investorovi poradí, že na některých věcech není dobré šetřit. Obzvláště, pokud je ve hře památka nebo jinak zajímavá stavba. Tohle mám z vlastní zkušenosti, poslední dva roky renovujeme dům z roku 1887 na Pražském Předměstí, kde bylo potřeba vyměnit všechno kromě nosných konstrukcí. Je to drahé a každá další akce krájí peníze, které bychom si mohli užít na dovolených s dětmi, nebo jejich sedačky usadit do lepšího auta. Místo toho jsme tahali dráty elektřiny, sekali odpady, pokládali tašky na střechu, ale také třeba znovu postavili stará kachlová kamna nebo renovovali dubové dveře. Hrajeme si. Ale samozřejmě s rozvahou.

Jak povznášející musí být hrát si za cizí. Udělejte si o víkendu výlet do Husince. Stojí tam Husův dům, vlastně chalupa, navíc opředená nepotvrzenou legendou. Že se Hus narodil na Prachaticku, je pouhý předpoklad. A byla by velká náhoda, kdyby jeho rodiče žili právě v tomhle domě. Nicméně oprava stála šestadvacet milionů. Když se rozhlížím po počmáraných záchodcích na Sokoláku, nakonec tomu věřím. Jen si myslím, že bych za stejné peníze dokázal rekonstruovat skoro celou naši ulici. Pěkně si to teď také udělali památkáři v bývalém morovém špitálku na Pražské v Budějovicích, když v domě o velikosti menšího statku dokázali proinvestovat čtyřiadvacet milionů, a stejně ještě není hotovo. Tak, jako se vyprávějí legendy o Husově rodné chaloupce, vznikají teď nové o tom, že ten třináctipatrový panelák nedaleko špitálku lidé opravili za podobné peníze, včetně fasády, výtahů a všech svých bytů.

Lepší na to myslet doma, protože na záchodcích za dva miliony se člověku navaluje od zápachu a špíny. Taky tu přestala téct voda. Na rozdíl od peněz, které ta budka ještě bude stát.

Jan Štifter, šéfredaktor

 

...CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V LISTOPADOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!