Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Je suis président

Úvodník šéfredaktora Jana Štiftera k únorovému číslu...
Jan Štifter
01. Únor 2018 - 23:59

Byl bych nejradši, kdyby ten zápas skončil nadobro. Protože není v České republice volby, která by rozdělovala lidi víc než výběr prezidenta. Je to trapné už samo o sobě – sejde se skupinka, která našla peníze a odvahu, a rozjede cirkus na plakátech, billboardech, v televizi a na nejrušnějších ulicích velkých měst, kde občany zastavují buď sami kandidáti, nebo jejich podporovatelé. Rozumnou diskusi vytlačují témata, kdo dřív zemře na rakovinu, kdo k nám vpustí armádu uprchlíků srocených před západní hranicí, kdo je víc nějaký a kdo nijaký, kdo kandiduje pro občany, kdo pro sebe a kdo jen pro státní pohřeb. Připněte si placku na kabát nebo na facebook. Tohle je můj prezident. A tenhle už o něco míň. Je suis président.

Ta diskuse, i když často vzdálená skutečným argumentům a plná pocitů a dojmů, skončila s prvním kolem prezidentské volby. Před pěti lety i letos. Pak začíná válka. Lidé svedou debatovat o svých preferencích jen do chvíle, kdy je dav mnohobarevný. Jako při parlamentních volbách – šance, že potkáte někoho s odlišným názorem, je obrovská. Stejně tak lidé přistupují k otázce, jestli jejich okolí volí Fischera, Topolánka, Hilšera, nebo Horáčka. Ale pak je to jen Sparta proti Slavii. Drahoš proti Zemanovi. Drahý Miloš, milý Drahoš. Drahoš a Levňoš, jak jsem nedávno četl na sociálních sítích. A to už se bubnuje, to už někdy hoří vlajky a padají pěsti.

V imaginárním světě, ve kterém žijeme, pak spor nejvíc rezonuje ve virtuálním prostoru: Přihlaste se všichni, kteří jste volili Zemana, ať si vás můžu odstranit z přátel. Nestojím o nikoho, kdo podporuje vítače a kývače Drahoše. Jen tupé ovce volí Zemana, ovčák fandí Drahošovi, tak se nestyď a řekni, že jsi ovce. Tisíce podob jediného, fotky s portrétem jednoho nebo druhého. Západ, nebo Východ. Souboj dobra a zla, přičemž dobro vždycky přináší ten, do jehož stanu nakukujeme. A dějiny píší vítězové.

Byl bych nejradši, kdyby ten zápas skončil nadobro. Po volbě přichází vystřízlivění, bolestivé pro půlku národa. Pár let na zacelení ran, a otevře se to znovu. Přímá volba prezidenta je největší chybou, protože vždycky rozdělí zemi na dvě skupiny, a je témě nemožné je spojit.

Přitom nejde o život, jen o prezidenta.

 

ÚNOROVÝ BARBAR V PRODEJI!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!