Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Legenda o pokladu a ztracený hejtman

Úvodník šéfredaktora Jana Štiftera z květnového čísla.
Jan Štifter
27. Duben 2017 - 09:54

Stará budějovická legenda o ukrytém pokladu praví: „Při kopání se musí držet jazyk za zuby, neboť mluviti stříbro, mlčeti zlato.“ Na Štědrý den kopal čeledín v Plané, a když narazil na velkou truhlu, zavolal na něj někdo z domu, aby se šel najíst. „Hned,“ odpověděl mládenec, a v tu chvíli truhla zmizela.

Něco podobného prožil v dubnu Jiří Zimola. Tak dlouho mluvil, až nakonec zmizela docela dobrá pověst, krajská vláda, i křeslo hejtmana, na kterém seděl přes osm let.

Jeho výroky pár dní kralovaly facebookové stránce s názvem Český politický bizár. To když Jiří Zimola obhajoval, proč je v pořádku, že šéf jihočeských nemocnic bere ročně sedm milionů. Novinář Lukáš Dolanský upozornil, že dokonce i německá kancléřka Angela Merkelová má plat 5,8 milionu, britská premiérka Theresa Mayová 5,3 a François Hollande 4,8 milionu. Zimola přikročil k jednoduchému vysvětlení: vždyť Merkelové Německo je v bezpečnostním rozkladu, Mayové Británie jednou nohou z Unie a Hollande už raději nekandiduje, tak bastafidli, vše je jasné a v pořádku, už jen řeči o nejkřišťálovějším křišťálu chyběly. Jak lépe dokázat naprosté odtržení od reality? V tu chvíli čeledín truhlu ještě viděl, ale pomalu se ztrácela, vyzvednout by ji už nedokázal.

A Zimola povídal dál. Absolvent pedagogické fakulty, aprobace český jazyk a dějepis, se pokoušel přirovnat krajský politický kotrmelec k momentu, který změnil dějiny střední Evropy. Když padla koalice ČSSD, ANO a Jihočechů 2012, hejtman prý prožil nový mnichovský diktát. V tom týdnu působil spíš jako absolvent vysoké školy siláckých řečí, vysmíval se novinářům, kteří sledovali jeho kauzu, a ohromil také větou: „Dokázal jsem pro ČSSD třikrát za sebou vyhrát krajské volby a to se zřejmě v politice neodpouští.“ To už není lidový Jiří Zimola, ale samolibý politik, okouzlený sám sebou a svou kariérou, neschopný si připustit, že se něco nepovedlo.

Čeledín pochopil hned, že mluvil příliš a o poklad přišel vlastní vinou. Jiří Zimola má zatím pocit, že za jeho pád mohou lidé, kteří na něj zavolali z domu a kterým nedopatřením odpověděl. Možná jen tu legendu neznal. A bude teď vyprávět novou. O udatném hrdinovi, kterého potkal a obdivuje – sám o sobě.

 

O čem v květnovém čísle píšeme, se dočtete zde.

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!