Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Na cestách

Úvodník šéfredaktora Jana Štiftera k červnovému číslu časopisu Barbar!
30. Květen 2019 - 12:41

Protože se naše auto víc než v garáži zabydlelo v autoservisu, sedíme často nad mapou a plánujeme výlety, kam nás doveze autobus nebo vlak. A jelikož se auto do servisu postupně vrací už od Vánoc, objevili jsme za tu dobu okolo města spoustu cílů, které roky přehlížíme, protože auto nás obvykle doveze dál. Našli jsme vycházky na konečných MHD, křížové cesty, zmrzlinu na návsích i lesní mohyly, pomníky letců z druhé světové války, nekonečné hráze rybníků nebo opuštěné domy s propadlými stropy. Při vycházkách si vyprávíme příběhy nebo harmonicky mlčíme. Cílem je už samotná cesta, v autobuse nebo ve vlaku, už tam začíná výlet. Když nejsou děti zapasované v autosedačkách a ruce spojené s volantem, krajina ubíhá pomaleji, je přítomnější, hmatatelnější, snad i opravdovější.

Cestování otevírá obzory. Obohacuje, učí toleranci. Ukazuje, že všechno může fungovat i trochu jinak, že neexistuje jen jeden správný recept. Vymaňuje nás z pocitu, že v téhle zemi nebo v tohle městě je všechno nejhorší, vždyť může být desetkrát i stokrát hůř. Daleké cesty ukazují způsoby a nabízejí řešení. Protože i všude kolem mají problémy s dopravou a parkováním, vzduchem, suchem, sousedy nebo vlastní minulostí. A pokud má cestovatel oči otevřené, zjistí to, co Ladislav Zibura – že všude jsou lidé vlastně stejní. Pokud se na ně usmějete, jsou milí a pohostinní. Cestování je cestou ke smíření s druhými a inspirací pro vlastní život – v té záplavě nápadů se rodí dobré věci.

Kratší cesty, v našem případě teď bez auta, výlety na dosah, zase dávají prostor pro vlastní zklidnění. Tam za městem vždycky začíná les. A v něm není ticho, ucho se zaposlouchá do šumění stromů, větve praskají pod nohama, nad hlavami si něco vyprávějí ptáci, v průrvě mezi dvěma kopci zpívá voda. I obávané sucho tam přichází pomaleji a žlutá pole nejsou na dohled. Duše je otevřená a načerpává klid, a pak i děti mlčí, ticho je překřičí. Poslouchají příběh řeky nebo lesů, kde ještě před pár desítkami lety byla pole a předtím zase lesy, i krajina se mění a dovede o tom vyprávět.

Těším se, až nám ze servisu přivezou auto, dostaneme se přece jen o trochu dál. Ale stejně se těším i na to, jak budeme studovat prázdninové jízdní řády autobusů a vlaků. To šumění je podmanivé. A za chvíli, s nástupem prázdnin, pro něj bude nejlepší čas.