Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Neviditelná revoluce

Úvodník šéfredaktora Jana Štiftera z říjnového čísla.
27. Září 2017 - 15:06

Pozoruji to od začátku roku. Nejdříve skončila prodejna farmářských potravin, kam jsem si chodil pro pečivo a občas na domácí klobásu. Pak textil a po něm masna s bufetem, kde do sebe lidé na stojáka soukali hovězí guláš se šesti nebo smažák s hranolky tak horkými, že každému spálily jazyk. Prodávala tam paní s výraznými modrými stíny a někdy měla k ruce brigádnici, mžourající přes extra velké nalepovací řasy. Na přelomu srpna a září se odstěhovali do Prahy majitelé kavárny s nejlepším kapučínem ve městě a prý je vystřídá někdo jiný, ale zatím je zavřeno. Tohle jsou změny v jedné ulici za Černou věží, v těch pár domech s podloubím. Nejsou to zpravidla velcí podnikatelé, ale malí živnostníci, se kterými se zdravím cestou do práce, a tihle lidé z jedné krátké ulice mizí, každý měsíc někdo, už ani knihkupectví naproti není, a ještě nedávno tu býval i antikvariát v patře.

Takhle vypadá podzim roku 2017 v krajském městě, v budějovické Kněžské ulici. Tam, kde se po staletí dařilo obchodu a lidé stavěli pevné a drahé domy, kde cinkají okna, když na věži bijí poledne, budou za chvíli výlohy přibité prkny, aby nikdo neviděl špinavá skla, prach a v něm stopy na podlaze. Hostinští přežili léto díky dvorkům a židlím v podloubí, po zimě určitě odpadnou další – hlavně hospody, kde se chlapi scházeli u piva a s cigárem v koutku sledovali fotbal, hokej nebo teleshoppingové reklamy na teleskopické zahradní hadice. Jako vlaštovky před deštěm tu poletují účtenky, co už brzy budou mít hodnotu stíracího losu, všichni mají své evidenční číslo nebo nakoupené fošny a dělají poslední stopy ve svých bývalých krámech.

Tak rychlou proměnu jedné ulice nepamatuji, od jedné zimy k druhé, jako během neviditelné revoluce. Prodejna uzavřena, prodejna přestěhována, najdete nás na jiné adrese, děkujeme za vaši přízeň, od pondělí zavřeno a navždycky. Ještě před touhle zimou ale přichází jeden říjnový víkend, kdy po ulicích nebudou plachtit účtenky, ale volební lístky, a s nimi nové směřování jedné země, města, ulice a bloku s podloubím. Při rozhodování budu mít před očima paní s modrými stíny a brigádnici s umělými řasy, jak vyjíždějí svou poslední účtenku a od pondělí zavírá, navždycky.

                                                                                                                          Jan Štifter, šéfredaktor

 

Říjnové číslo časopisu Barbar na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!