Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Očkování proti alergii existuje

„Když jsem před rokem přišla zpátky sem na jih, zjistila jsem, že tu chybějí informace o nových trendech léčby. Lidé tu sice poctivě berou předepsané léky, inhalují a kapají své kapky, ale obrazně řečeno se pořád jen hasí požár v předsíni, když už dávno hoří obývák,“ říká alergoložka a imunoložka MUDr. Martina Koudelková, která nedávno otevřela praxi v Českých Budějovicích. Díky ní se mnozí jihočeští alergici na své nesnáze dívají s nadějí, v niž už možná ani nedoufali.
Petra Vicková, Foto: Milan Havlík
20. Únor 2018 - 10:51

Začněme u vás: Na co jste sama alergická?

Budete se smát, ale já jsem alergická na lež a na Hujery. Pokud mi někdo lže, těžko se spolu domluvíme, pak jsem velmi nepříjemná a vím, že i dost nekompromisní.

A Hujeři?

Typy podlézavých snaživců, kteří se chtějí někomu zavděčit za každou cenu – ty opravdu nesnáším. Ano, na ty jsem alergická! Během mé letité praxe se mi ale dostalo poznání, že pokud někdo tvrdí, že je na nějakou osobu alergický, je většinou alergický sám na sebe, že se nepřijal a nemá k sobě kladný vztah. A to vážně není můj případ.

Alergie se často vysvětluje jako přehnaná a nepřiměřená reakce našeho imunitního systému na látky, s nimiž se běžně setkáváme. Vypadá to, že alergických lidí přibývá, jsme tedy více citliví než dříve?

Jsem přesvědčená, že autoimunitní problémy skutečně souvisejí s psychosomatickým stavem člověka, s jeho celkovým životním postojem. Možná se někteří pacienti ohradí, ale své tvrzení mohu krásně ilustrovat například na astmatu, kdy se obecně potýkáte s dušností. Což je stav, při němž nemůžete něco ze sebe nebo ze svého okolí vydýchat. Často se také ukazuje souvislost mezi potravinovou alergií a nestabilitou v rodině, rozvodem rodičů a podobně. Lidé nezřídka unikají před těžkou realitou do nemocí a jejich potíže nevymizí, dokud se jejich situace nevyřeší. Také znám i případy, kdy se vyléčit popravdě ani nechtějí a setrvávají ve svém odmítavém přijímání okolního světa.

Máte prostor při léčbě v ordinaci prověřovat i tyto poněkud osobní a pro někoho i velmi bolavé souvislosti?

Na to mnohdy čas opravdu není, alergologů a imunologů je málo, a čekárny plné. Nepodceňuji to, mám takovou základní poučku, s níž nikdy neváhám mezi lidi vyjít – všem říkám, že jsme nastavení na to být zdraví, nechme tedy své tělo uzdravit a dovolme si být šťastní. Nebo spíš šťastné, tohle se většinou týká žen. Zažila jsem nedávno v ordinaci případ, kdy nemocnou paní stačilo kromě standardní léčby nasměrovat na to, aby se na sebe podívala optikou tohoto „přednastaveného“ zdraví, a velmi jí to pomohlo 

Proč roste počet lidí s autoimunitními onemocněními?

Přispívají k tomu zejména genetické faktory, znečištěné životní prostředí a ovzduší, konzumace nekvalitních potravin, nedostatek pohybu a především stres. Výskyt alergických onemocnění ve světě se podle Světové zdravotnické organizace pohybuje v rozmezí od pěti do dvaceti procent dospělé i dětské populace. U nás představují dospělí alergici dvacet procent, u dětí do patnácti let už je to čtvrtina. V České republice tedy žijí přibližně dva milióny alergiků.

Přicházíte do Budějovic s novou cestou, laicky řečeno očkování proti alergii. Mám si to představit tak, že dostanu injekci a vleklá letní rýma pak nepřijde?

Je to poněkud složitější, ale vlastně ano. Začnu zeširoka. Když jsem před rokem přišla zpátky sem na jih, zjistila jsem, že tu chybějí informace o nových trendech léčby. Lidé tu sice poctivě berou předepsané léky, inhalují a kapají své kapky, ale obrazně řečeno se pořád jen hasí požár v předsíni, když už dávno hoří obývák. Protialergické léky, které pouze potlačují příznaky alergie, pomohou jen na chvíli. V Praze jsme před časem přistoupili k tomu, abychom lidem zprostředkovali pomoc, díky níž se v těle přímo uklidňují tzv. žírné buňky, aby nereagovaly neadekvátně.

Jak to konkrétně vypadá?

Podáváme pacientovi postupně se zvyšující dávku alergenu, organismus si na něj postupně zvykne a za nějaký čas se reakce na něj normalizuje. Dostaneme tak imunitní systém nemocného do nového stavu. Pacientovi se pak při pohybu v pro něj rizikovém prostředí uleví, příznaky alergie, jako je dušnost či otoky, výrazně ustupují. Jedná se o kapky pod jazyk, injekce a nejnovějším trendem jsou tablety, jejichž aplikace je pro pacienta nejpohodlnější. Tablety pro léčbu takzvané senné rýmy jsou v naší republice dostupné. Roztočové tablety zatím ještě ne, ale jejich vstup na náš trh očekáváme v nejbližších dnech.

Pamatuji si, že v osmdesátých letech se u nás tento postup také aplikoval, sama jsem pylová alergička a vím, že mi maminka odpočítávala kapky s alergenem (dávka se postupně snižovala), abych se svých potíží zbavila.

Ano, je to tak, v ČSSR tato léčba skutečně docela úspěšně fungovala, i když s novými preparáty se její působení nedá srovnat. Dneska jsou vakcíny speciálně čištěny, výrobě se v současné době věnují tři firmy na světě – ve Francii, v Dánsku a Velké Británii. Výroba je velmi složitá a nákladná. Kupříkladu – pro pylové alergiky je určený alergen z lučního bojínku, tato tráva je pěstována ve velkém na speciálních polích a pylová zrna se z jejího květenství vysávají zvláštními vysavači. Ještě zajímavější je získávání včelího jedu (tedy dalšího silného alergenu) bez toho, aby včelka uhynula. Při cestě do úlu dostane včela malý elektrický šok, vysune žihadlo a do připravené speciální hmoty vystříkne svůj jed. Pak dál ve zdraví pokračuje do úlu.

Pro koho je tato léčba vhodná?

Pro lidi, kteří mají alergii na hmyzí jed vosy nebo včely, je v tuto chvíli určena léčba prostřednictvím injekcí. A protože se v těchto případech mnohdy hraje o život, jedná se tedy o velmi účinnou pomoc. Dnes s sebou tito pacienti musejí například všude nosit pohotovostní balíček a s adrenalinovým perem, aby si v případě anafylaktického šoku zachránili život. Poučena musí být i jejich rodina, protože často jsou to právě ti nejbližší, kteří zasahují ve chvíli, kdy alergik už není schopný sám adrenalinové pero aplikovat.

Jak to lidé zvládají?

Tady bych ráda využila našeho rozhovoru a apelovala na čtenáře, kteří mají v okolí alergika na hmyzí jed. Nebojte se adrenalinové pero použít! Říkám to proto, aby se už neopakovaly případy, kdy anafylaktický šok pacient nepřežil a vedle něj leželo pero, které by ho zcela jistě zachránilo. Pokud pero nepoužijete správně, maximálně se nemocnému přechodně zvýší krevní tlak. Očkování je vhodné také pro alergiky, jež trápí potíže ve styku se zvířaty, tedy roztoči, psem, kočkou nebo koněm, a s pyly obilovin a stromů.

Setkala jste se někdy i s nějakými raritními alergiemi?

Ano, ale jednalo se spíše o profesní alergeny. Měla jsem pacienty, kteří měli alergickou reakci na různá ředidla, na chemii na pracovišti, ale i na mouku, dokonce na maso. Stačilo se masa dotknout a postiženému otékaly dlaně a naskočily puchýře. A co je velmi zajímavé – alergická mohou být i zvířata. Mám kamarádku veterinářku, s níž jsem konzultovala problém psa, který byl alergický na kuřecí maso.

 

 

MUDr. Martina Koudelková:

Vzdělání:

  • 3. lékařská fakulta UK v Praze
  • Atestace z oboru Lékařská mikrobiologie
  • Osvědčení specializované způsobilosti v oboru Lékařská mikrobiologie, vydané Ministerstvem zdravotnictví ČR
  • Atestace z oboru Alergologie a klinická imunologie
  • Osvědčení specializované způsobilosti v oboru Alergologie a klinická imunologie, vydané Ministerstvem zdravotnictví ČR
  • Licence České lékařské komory pro výkon funkce vedoucího lékaře a primáře v oboru Alergologie a klinická imunologie
  • Osvědčení pro provádění cytologického vyšetření likvoru

Praxe:

  • Vojenský zdravotní ústav se sídlem v Českých Budějovicích – Lékařská mikrobiologie
  • Nemocnice České Budějovice, a.s. – Alergologie a klinická imunologie
  • Topelex s.r.o., Laboratoř pro likvorologii a neuroimunologii Praha – neuroimunologie
  • Nemocnice Na Homolce Praha – Alergologie a klinická imunologie
  • FNKV Praha – Alergologie a klinická imunologie, školitel postgraduálního vzdělávání lékařů před atestací z alergologie a klinické imunologie i lékařské mikrobiologie

Členství:

  • Česká lékařská komora
  • Člen společnosti Alergologie a klinické imunologii J. E. Purkyně
  • Člen Neurologické společnosti J. E. Purkyně
  • Člen společnosti likvorologie a neuroimunologie (člen výboru do roku 2016 – spoluautor guidelines likvorologie a neuroimunologie)

Je vdaná a má jednu dceru. Ve volném čase chodí do přírody, do divadla, má ráda filmy, hudbu, knihy a zajímá se o módu a líčení.

 

CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE V ÚNOROVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR

ÚNOROVÝ BARBAR V PRODEJI!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč, elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!