Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Očkování proti alergii existuje

„Když jsem před rokem přišla zpátky sem na jih, zjistila jsem, že tu chybějí informace o nových trendech léčby. Lidé tu sice poctivě berou předepsané léky, inhalují a kapají své kapky, ale obrazně řečeno se pořád jen hasí požár v předsíni, když už dávno hoří obývák,“ říká alergoložka a imunoložka MUDr. Martina Koudelková, která nedávno otevřela praxi v Českých Budějovicích. Díky ní se mnozí jihočeští alergici na své nesnáze dívají s nadějí, v niž už možná ani nedoufali.
Petra Vicková, Foto: Milan Havlík
20. Únor 2018 - 10:51

Začněme u vás: Na co jste sama alergická?

Budete se smát, ale já jsem alergická na lež a na Hujery. Pokud mi někdo lže, těžko se spolu domluvíme, pak jsem velmi nepříjemná a vím, že i dost nekompromisní.

A Hujeři?

Typy podlézavých snaživců, kteří se chtějí někomu zavděčit za každou cenu – ty opravdu nesnáším. Ano, na ty jsem alergická! Během mé letité praxe se mi ale dostalo poznání, že pokud někdo tvrdí, že je na nějakou osobu alergický, je většinou alergický sám na sebe, že se nepřijal a nemá k sobě kladný vztah. A to vážně není můj případ.

Alergie se často vysvětluje jako přehnaná a nepřiměřená reakce našeho imunitního systému na látky, s nimiž se běžně setkáváme. Vypadá to, že alergických lidí přibývá, jsme tedy více citliví než dříve?

Jsem přesvědčená, že autoimunitní problémy skutečně souvisejí s psychosomatickým stavem člověka, s jeho celkovým životním postojem. Možná se někteří pacienti ohradí, ale své tvrzení mohu krásně ilustrovat například na astmatu, kdy se obecně potýkáte s dušností. Což je stav, při němž nemůžete něco ze sebe nebo ze svého okolí vydýchat. Často se také ukazuje souvislost mezi potravinovou alergií a nestabilitou v rodině, rozvodem rodičů a podobně. Lidé nezřídka unikají před těžkou realitou do nemocí a jejich potíže nevymizí, dokud se jejich situace nevyřeší. Také znám i případy, kdy se vyléčit popravdě ani nechtějí a setrvávají ve svém odmítavém přijímání okolního světa.

Máte prostor při léčbě v ordinaci prověřovat i tyto poněkud osobní a pro někoho i velmi bolavé souvislosti?

Na to mnohdy čas opravdu není, alergologů a imunologů je málo, a čekárny plné. Nepodceňuji to, mám takovou základní poučku, s níž nikdy neváhám mezi lidi vyjít – všem říkám, že jsme nastavení na to být zdraví, nechme tedy své tělo uzdravit a dovolme si být šťastní. Nebo spíš šťastné, tohle se většinou týká žen. Zažila jsem nedávno v ordinaci případ, kdy nemocnou paní stačilo kromě standardní léčby nasměrovat na to, aby se na sebe podívala optikou tohoto „přednastaveného“ zdraví, a velmi jí to pomohlo (...)

 

CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE V ÚNOROVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR

ÚNOROVÝ BARBAR V PRODEJI!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč, elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!