Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Poklona, vašnosti

Úvodník šéfredaktora Jana Štiftera ze zářijového čísla.
Jan Štifter
05. Září 2017 - 09:23

Pozoruji ho delší dobu, jak protivně se tváří, když na parkoviště vjede další auto a on mu má ukázat, kde je volné místo. Když řidič udělá chybu, hned to schytá, ale jaksi potichu, pod vousy, vždycky je to minimálně blbeček. Přitom ten starý chlap s ledvinou kolem pasu žije z toho, že lidé přijíždějí na placené parkoviště a on je může kasírovat. Obličej sevře křeč nadávek, dokud řidič neotevře okénko, nepozdraví a nezachrastí drobnými. Jakmile zmizí z doslechu, už je to tam zase, přijíždějí noví adepti a schytá to většina z nich, třeba i za typ auta nebo barvu vlasů.

Ten žlučovitý pán je jen jedním z davu, během týdne jsem viděl toto: Žena středního věku, v autosedačce dítě, najela svým vozem na chodník a na necelou minutu zkomplikovala cestu chodcům a cyklistům, kteří na chodníku stejně nemají co dělat. Nadávka vypadla z úst dobré polovině z těch, kteří museli auto obejít. Pokud se s ženou někdo začal bavit, přirozeně jí tykal / Mladý kluk, kolem dvacítky, okřiknul z okna bandu, která mu v deset večer vyřvávala pod okny. Frekvence jejich hlasu se ještě zvýšila a na pomoc přišly výhrůžky / Parkem v Budějovicích se procházela muslimská rodina, paní byla zahalená, a jeden cyklista, který je míjel, volal na druhého, jestli ty srá…e viděl, hodit na ně bombu / Nakonec opět žena – šoférka, tentokrát zablokovala dopravu v úzké ulici, zastavila auto uprostřed silnice a místo toho, aby někdo vystoupil a zeptal se, jestli jí může nějak pomoci, všichni stádně troubili, jako kdyby klakson někdy něco urychlil, a do toho jí sprostě nadávali, až na ně nakonec zoufalá řidička ukázala prostředník.

Šlo jim to přirozeně. Nadávali automaticky a tykali bez rozdílu. Jestli je něco esencí buranství, pak je to přesně tohle, kdy výjimečná situace vyvolá agresi, a po ulici začnou téct slovní fekálie. Úplně zbytečně, a stejně se nikomu viditelně neulevilo. Pozurážet okolí a doma pokárat děti za to, že si zapomněly umýt ruce nebo za něco poděkovat. Stejně jako u pána s ledvinou na placeném parkovišti, nadávat všem, dokud nezachrastí drobné. To pak poklona, vašnosti, než zmizíte za roh.

 

Zářijové číslo časopisu Barbar na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!