Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Příběh jedné jámy

Úvodník šéfredaktora časopisu Barbar Jana Štiftera k zářijovému číslu. Právě teď na stáncích za 49 korun!
01. Září 2016 - 14:23

Na Piaristickém náměstí v centru Českých Budějovic se kope. Budou tam podzemní kontejnery a město celou akci prezentuje jako další krok za Budějovice krásnější. Vždyť je mají i v Písku, pak proč by nemohly být tady. Mohly, ale určitě někde jinde. Na tom místě stál hřbitov, kontejnerům musely ustoupit ostatky devětadvaceti zemřelých. Devětadvacet důvodů, proč je tohle celé špatně.

Při nedávné návštěvě Lince mě u největšího rakouského kostela zaujala nízká zídka s úzkým průchodem. Skrývala popelnice různých barev. Aby nebyly vidět, vznikla ohrada, která nebije do očí, a věřím, že si jí většina lidí ani nevšimne. V Budějcích jsme se rozhodli kopat. A to v místě, kde naši předci pohřbívali své blízké od třináctého do osmnáctého století. Nevadí to magistrátu, přece nebude horší než Písek. Nevadí to archeologům, ti si rádi zakopou. Ale vadit by to mělo všem, kteří mají úctu k zemřelým a kteří nechtějí na jejich místo házet odpadky.

„Tohle je zbytek pánve, tady stehenní kost, tohle holeň,“ ukazovala reportérům archeoložka Zuzana Thomová, co se podařilo najít pod Piaristickým náměstím. Také barokní růženec namotaný na rukou, a dole člověk, který by mohl patřit do první generace Budějčáků, pohřbený bez rakve, snad skutečně ze 13. století. Ostatky zůstanou v prostoru starého hřbitova, jen se přesunou jinam. Protože tam, kde byly, začaly překážet.

Že se bude kopat do mrtvých, věděli všichni dopředu. Že to dokázalo projít kvůli kontejnerům, je ostuda nás všech. Tam totiž klidně mohly stát nadzemní popelnice, které v historickém centru nebudou vadit, nebo je mohla přikrýt zídka, podobná té v Linci. Stejně jako generace před námi netušily, že si budeme kvůli novým popelnicím fotit jejich pánve, stehenní kosti a holeně do novin, můžeme se jen domýšlet, jak potomci naloží za dvě stě, tři sta let s našimi hroby. Pokud se rozhodnou na hřbitově svaté Otýlie vybudovat akvapark (protože ten by se přece taky hodil), doporučoval bych nejhlubší bazény vykopat v místech, kde budou pohřbení současní zastupitelé – ti, co o zahrabaném kontejneru na Piaristickém náměstí rozhodovali. Ale samozřejmě s ohledem na to, jaké koupáky budou právě frčet v Písku.

 

Předplatné časopisu Barbar můžete pořídit zde.