Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Slibem nezarmoutíš

Úvodník šéfredaktora Jana Štiftera ke květnovému číslu časopisu Barbar!
Jan Štifter
02. Květen 2019 - 09:04

Omlouvám se všem, kterým jsem něco slíbil, a pak tomu nedostál. Protože se ale snažím slíbené plnit, upřímně doufám, že se nemusím omlouvat početné skupině. Nevěřím totiž, že slibem člověk nezarmoutí nebo neurazí; minimálně vždy uráží sám sebe, když dovede slibovat, a současně slibované vypouštět. Plaveme v hromadě slibů, protože slib nic neznamená.

Já se ti ozvu… Napíšeme si, viď, že se uvidíme… Měli bychom někdy zajít na kafe nebo na pivo… A pak je ticho. Nenásleduje nic. Přecházíme sliby, jako by ani nebyly vysloveny, nezapisujeme si je do diářů nebo stolních kalendářů, ty věty okolo jednoduše proletí. Bývají bezcenné a bezvýznamné jako vlastní předsevzetí: nechci-li cvičit / přestat kouřit / začít běhat, nemá smysl si něco podobného slibovat. Protože na porušené sliby se pak celkem rychle lepí další, předem odepsané, a od nich je už jen nepatrný krok ke lži, lhaní sobě nebo lidem okolo.

Zažil jsem schůzky, na které nikdo nepřišel. Čekal jsem jistě stovky důležitých e-mailů, které měly zazvonit v outlooku v konkrétní den nebo týden, ale někam se zatoulaly. Sledoval jsem účet a aktualizoval stav, abych zjistil, zda se tam už objevila avizovaná platba. Bohužel – vždycky za tím bylo něco nepředvídatelného: vybitý telefon, hromy, blesky, zlomeniny, přepadení, přesun do jiné galaxie, nenadálé situace v rodině. Nepodařilo se mi peníze poslat na špatný účet, ale řada lidí, která je posílala mně, tu chybu udělala a pak složitě vymáhala obnos, zatímco já čekal a aktualizoval.

Lži přilepené ke slibům vysvětlují, že něco nějak mělo být, a nebylo. Střídají se s táhlým mlčením a bývají dobře pojištěné – sestra nedávno prodávala gauč a čekala v domluvenou hodinu na kupce, který nepřijel, ale ještě si ji zablokoval na messengeru, aby se spolu už nemohli nikdy spojit.

Slibem nezarmoutíš, slibem neurazíš. Tak si slibujeme a sliby se práší od pusy. Slib je esemeska od pošty, že balík dneska přijede. Slib je manželství – a polovina párů na něj jednou provždy zapomene. Slib je i to bezvýznamné pozvání na kafe. Komu jste ho naposledy dali? Co mu dneska zavolat – třeba ten jeden splněný slib něco velkého změní.

 

KVĚTNOVÝ BARBAR

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!