Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Státem řízené štěstíčko

Úvodník šéfredaktora Jana Štiftera k dubnovému číslu.
30. Březen 2017 - 10:56

„A nechcete k tomu dopisu ještě los?“ zeptala se mě zaměstnankyně pošty, když jsem u ní nechával doporučené psaní. Vedle cedulky se svým jménem měla za sklem zastrkanou řadu kartiček s výhrou od dvaceti korun, a prý umí i pojištění. Bolela mě záda, ale na masáž jsem se nezeptal. Před poštou seděla žena ve vytahané sukni a chtěla mi pověštit štěstíčko z ruky, potkával jsem ji tam nejvíc jako malý kluk, už tenkrát vypadala stejně, musí mít v dlani vyrytou zprávu, že nezestárne. Potřeboval jsem ještě do trafiky, ale fronta se tam táhla, nápis Tabák – noviny by měli přepsat na Loterii, protože prodavačka nabízela losy každému, kdo kolem prošel, a lidi listovali tlustým šanonem s výherními poukázkami, jako by vybírali z nabídky snubních prstenů, a kupovali, stírali, pán vyhrál dvacku a koupil další, pokladna cinkala, a auto nevyhrál nikdo.

Že jsme vstoupili do období permanentní loterie, mě utvrdily dvě věci. Losy už začal kupovat i Ježíšek. Nosí vyplněnou sportku, všech osm sloupečků, a přidává šanci. Někdy přihodí i stírací losy, hlavně pro děti, aby se taky naučily hrát. Přitom je větší šance, že se jednou stanou prezidentem, než že vyhrají hlavní cenu. A pak je tu slib Andreje Babiše, že letos rozjede velkou účtenkovou loterii, dar lidu za EET. V nonstopu v Kněžské ulici v Budějovicích se v březnu objevila cedule, že vstup je povolený jen hráčům. Čekám, kdy si to na výlohu nalepí i holič nebo knihkupec.

Manželka loni měla několik kurzů v léčebně v Červeném Dvoře, tamní pacienty učila, jak si správně sestavit životopis. Vedle feťáků a alkoholiků se tam setkávala s hráči, kteří protočili dům na automatech, jejich rodiny se točily jako kulička na ruletě, a padla nula. Tihle lidé pak mívají zakázané i Člověče, nezlob se, nebo sázku, kdo doběhne ke dveřím první. Že hráčství patří mezi nejčastější závislosti, netřeba zmiňovat, a teď se to už vůbec nehodí, když se má rozjet velká, státem řízená hra, která by měla naučit hrát o peníze i ty, kteří zatím odolávají na poštách a v trafice. Jen ta nestárnoucí žena ve vytahané sukni bude hledat v rukou lidí stále častěji, kdy už se to státem řízené štěstíčko usměje i na ně.

                                                                                                                                                   Jan Štifter, šéfredaktor

 

 

Na stáncích v prodeji za 49 Kč! Více o dubnovém čísle se dočtete ZDE.

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!