Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Úvodník červnového Barbara: Pro sportovku

Úvodník šéfredaktora Jana Štiftera k červnovému vydání!
Jan Štifter, Vizualizace: Atelier 8000
30. Květen 2018 - 11:21

V Budějovicích hoří spor o sportovní halu. Vedle hlavní diskuse, jestli není nová stavba zbytečně drahá nebo draze zbytečná, úplně zapadla otázka, zda je dobré tyhle domy bořit. Protože i baráky z období socialismu jsou architektura. Dosud nepochopená, ale to byl i pražský Obecní dům, který chtěli někteří radní za první republiky bořit, protože byl proti aktuálnímu vkusu obludně secesní. Ale dostal čas, a osvědčil se. Ten čas by měla dostat i stará sportovka.

Jako nesportovec nedokážu a nechci posuzovat, jak hala funguje uvnitř. Ale stejně, jako dnes při cvičení obstojí meziválečné sokolovny a po rekonstrukcích fungují historická kina, věřím, že i tady lze po úpravách a adaptacích aktivně sportovat. Pokud ne na vrcholové úrovni, může vzniknout nová hala jinde – právě taková, kterou dnes sportovci potřebují, a ta současná, stará a dnešníma očima nevzhledná, může uspokojovat potřeby amatérů.

Budějovice čekají desítky let na nové divadlo. Až se ho jednou dočkají na Mariánském nebo Senovážném náměstí, nepředpokládám, že někdo odstřelí jeho historickou budovu. Černá věž také ztratila svůj význam, věžný už nesleduje, jestli nejdou k městu vojáci nebo někde nehoří. Učíme se úctě k historickým budovám, ale dějiny pro většinu lidí končí událostmi, které už sami zažili a pamatují.  Stará sportovka je bohužel stále současná, design přežitý, a ještě k tomu z doby, kdy se nestavělo moc hezky. Přesně takhle mezi válkami Pražané vnímali i svůj Obecní dům.

Chybí časový odstup. Právě proto dnes budovy, které v českých městech vznikaly za socialismu, poškozují přestavby, případně rovnou zmizí, aniž dostaly šanci obhájit svou existenci a po letech vyprávět něco o době, která je stvořila. Nevědomky tak budujeme mezeru v paměti ulic, něco, co už nenahradíme, protože takhle se dneska nestaví a stavět nebude. I proto by měla mít sportovní hala šanci vydržet. Třebaže se nelíbí nebo nevyhovuje.

Můžeme bourat a znovu stavět. Stát a obce na to peníze mají, zaměstnanost je na maximu a daně stále vysoké, veřejné rozpočty dnes ufinancují téměř všechno. Pokud ale připustíme, že nevhodné a nepotřebné můžeme bez rozmyslu zmačkat a zahodit, budeme žít ve městech bez historie. V Budějovicích, kde se každých třicet let boří a přestavuje. Ve městě bez hodnot a bez hodnoty.

 

 

Červnový Barbar na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Roční předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!