Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Úvodník k dubnovému číslu: Škola života

Úvodník šéfredaktora Jana Štiftera k dubnovému číslu.
27. Březen 2019 - 15:25

Taky máte kolem sebe někoho, kdo se považuje za absolventa vysoké školy života? Většinou ví všechno nejlíp. Pohrdá klasickým vzděláním. Odmítá se bavit s těmi zaprodanci českých univerzit, kterým docenti a profesoři vymyli mozky. Intuitivně hledá další spolužáky té jediné pravé školy: školy života, aby s nimi sdílel hodnoty, kterým učenci nerozumějí.

V rodinách proti sobě často stály dva názory. Potřebujeme kluka v baráku, hodí se tady každá ruka. Později snad: Ať jde do učení, aspoň bude něco umět. Proti tomu touha dát dětem vyšší vzdělání a tím šanci společensky postoupit. Studia zatěžovala rodinu, ale vzdělaný člověk pak zase mohl přispívat rodičům, pravidelně jim přilepšovat, a investici tak vracet. Školy znamenaly budoucnost. Cestu k prosperitě. K úspěchu, penězům, jinému životu.

Bývalo nemyslitelné otevřít si pusu na učitele, veřejně urážet starostu nebo zvýšit hlas na faráře. Tihle pánové disponovali rozhledem a vědomostmi. Lidé chápali, že bez škol toho tolik nevědí. Bylo to přirozené. Bez ostychu o sobě dokázali prohlásit, že moc rozumu nepobrali. Že oni nejsou študovaný. Ale jiní být mohou. Vzdělání nutně neznamenalo inteligenci – ale dávalo možnost dohlédnout za obzory, kam by to bez školy nešlo. Společnost sdílela respekt k těm, kteří prokázali, že mají v životě na víc. Sama sebe tak udržovala v rovnováze a přirozené kontinuitě.

Ve vzdělání viděl budoucnost národa Tomáš Garrigue Masaryk. Upoutal vizí samostatného a inteligentního Československa. Tvrdil, že studiem se společnost osvobozuje. Že v něm spočívá demokratizace. Bez znalostí je jen malých lidí, zakuklených ve stereotypech, předsudcích, s tendencí k nesvobodě, ohrožujících sebe i své okolí strachem z nepoznaného. Pokud Masaryk hovořil o silném a sebevědomém státu, jistě neměl na mysli republiku plnou absolventů vysoké školy života, kdy se nevzdělanost a někdy hloupost maskuje za opravdovost a jedinou pravdu. Bez rozhledu je svět malý, černo-bílý a každé řešení v něm příliš jednoduché. Ti s vysokou školou života vždycky vědí, jak na to. Ale málokdy to skutečně funguje.

 

DUBNOVÝ BARBAR!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!