Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Úvodník k jarnímu číslu: Inspirace s otazníkem

Úvodník šéfredaktora Jana Štiftera k jarnímu speciálu časopisu Barbar.
22. Březen 2022 - 15:38

Asi jsme ji neuměli trénovat, proto jsme o ni přišli. Nebo jsme ji někam zaštrachali. Když se po ní někdo shání, dovedeme to zamluvit.

Nejstarší syn, bylo mu teď dvanáct, má tu smůlu, že mu školní antigenní test na covid-19 vždycky vyjde pozitivní. Dostal se s tím i do televizních zpráv – falešně pozitivní chlapec musí pokaždé opustit školu, čekat na PCR test a opakovaně potvrzovat, že je zdravý, že se test mýlí. Přestože učitelé tuší, že situace dopadne jako už několikrát, a na zkoušku mu ještě udělají jiný – učitelský – test, který vyjde negativně, a lze tedy mít za to, že je kluk zdravý, nikdo nenajde odvahu, aby ho ve škole nechal. To si nemůžeme dovolit, i hygiena nám to poradila, slyším v telefonu a jdu synovi naproti.

V budějovické ulici Karla IV., naproti bývalému sirotčinci, tam, kde ještě před pár lety fungoval obchod se starožitnostmi, leží největší hrozba vnitřního města: opuštěný dům obývaný bezdomovci, kteří si topí na dvoře, kálejí po chodbách a lezou po střechách – sousedé se bojí, že vyhoří půl ulice, když se v otevřeném domě něco stane. Podněty přicházejí i na radnici, ale ta ukazuje holé ruce: vlastník objektu nekomunikuje, nezmůžeme nic. Kdyby měl budějovický primátor odvahu, kdyby projevil zlomek statečnosti, nechal by dům nehledě na kompetence zadrátovat: bezpečnost je o stupeň výš než zákonné postupy.

Měl jsem za to, že jsme o jistou smělost, kuráž a zdravou troufalost přišli. Že už neumíme být neohrožení, že si neumíme jít za svým přesvědčením. S údivem teď hledím na Ukrajinu, která se s neskutečnou sebedůvěrou brání ruskému teroru. Kde si lidé vybrali, jestli budou jen diváky vlastních životů, nebo těmi, kdo udávají směr a tempo. Nebojí se rozhodnutí – jsou přesvědčení, jsou zarytí a ve své zarytosti inspirativní. Vysílají do celého světa zprávu, že odvaha a statečnost nejsou slova z minulého století. Ten signál ale ruší otazníky: Když selháváme v maličkostech, obstáli bychom při tak těžké zkoušce podobně?

 

 

Jarní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz