Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Úvodník k jarnímu číslu: Strážci pořádku

Úvodník šéfredaktora Jana Štiftera k aktuálnímu číslu.
23. Březen 2021 - 09:41

Měl jsme za to, že je tahle doba pryč. Čas hlídačů, strážců pořádku s prakticky neomezenou mocí. Lidí, kteří usměrňují, kritizují, málokdy pomáhají. Vládnou světu a prostoru, který pro ně někdo vymezil.

Objevili se poprvé v loňském roce, kdy je před obchody vystrčily supermarkety – dostali za úkol ukázňovat zákazníky, cepovat je, křičet na ty, kteří si nevzali košík, hrozit prstem a někdy i nadávat. Objevili se na chodbách nákupních center. Možná tam byli už dříve, ale zalezlí, nenápadní. Teď konečně dostali moc. Vyřádili se na každém, kdo měl špatně nasazenou roušku nebo se ocitl v prostoru s více lidmi. Nejdříve selektovali podle věku, protože vládní nařízení dovolovala nakupovat v určitou hodinu jen konkrétním generacím, později začali bránit lidem ve vstupu, aby počet osob vyhovoval počtu čtverečních metrů. Obvykle zahodili vlídnosti vychování, někteří oživili zkušenosti z Československé lidové armády a móresy z buzerplacu. Ohrazení berou jako vzpouru a jdou do boje; viděl jsem videa, kde dítě pláče, protože hlídač si právě pomocí hmatů a chvatů zjednává úctu. A ostatní šlapou jako hodinky, aby si jich také nevšiml, nechtějí nic vysvětlovat, obhajovat, nechtějí dráždit vzteklé zvíře.

Objevují se všude, číhají. Vyběhla na nás vrátná z budějovické konzervatoře, když jsme se posadili na lavičku před budovou a dcera jezdila na odrážedle. Dočkali jsme se podivného poučení, že tohle není prostor pro nás a že parčík není dětské hřiště, což bychom dokázali rozlišit i bez jejího přičinění. Dítě bylo kupodivu tiché a věnovalo se svému kolu, ale vrátnou nejspíš obtěžovalo, že se někdo vůbec přiblížil k budově. Tady mají sedět studenti, argumentovala v době, kdy studenti sedí u notebooků a studují online. Dostala moc a nebojí se ji uplatnit.

Doba, které vládnou hlídači, vykazuje příznaky nemoci, je pokřivená, vykloubená, ani trochu normální. Připomíná časy přísných domovníků a předsedů uličních výborů, lidí, kteří bedlivě zkoumají, co ostatní činí, a budí strach a napětí. Třeba na ně zabere očkování, s ustupující nákazou budou postupně přicházet o vliv a možnosti. Nezmizí úplně, budou číhat, vyčkávat na novou příležitost. Snad ji jen tak znovu nedostanou.

 

Jarní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz