Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Úvodník k letnímu speciálu: Dědictví revoluce

Úvodník šéfredaktora Jana Štiftera k letnímu dvojčíslu časopisu Barbar!
Jan Štifter
04. Červenec 2019 - 13:19

Kdykoliv jedu na východ, dýchne to na mě, něco vystoupí ze starých českých fotek: oprýskané domy, šedé ulice, lidé víc zahledění do sebe. Čára mezi západem a východem nezmizela ani po třiceti letech. Nejspíš nezmizí nikdy, protože tu vždycky byla. Česko jako místo, kterým to všechno prochází, které si může vybírat, protože všechno má na dosah, stačí si pro to sáhnout a zakousnout se, až to teče po bradě; Česko jako jedno z nejlepších míst k životu.

A přece je tu skepse, tak hluboká, že poznamenává letošní výročí událostí, kdy se Češi začali trochu víc dívat na západ. Třicet demokratických let. Třicet let od chvíle, kdy to v Česku začalo vypadat trochu víc jako v Německu a Rakousku než v Maďarsku a Rumunsku. Tolik prostoru pro radost a hrdost, že se něco velkého povedlo, a tak málo euforie přetrvalo ve společnosti. Můžeme tvrdit, že jsme si všechno vždycky vybojovali sami – byl to Masaryk, kdo rozbil Rakousko-Uhersko, byli to Češi, kdo nakonec osvobodili Prahu od nacistů a Rusové přijeli už téměř do hotového, byli to zase Češi, kdo nakonec v devětaosmdesátém na chvíli zapomněl na strach, riskoval, že se to nepovede, ale je to tady, už třicet let.

Češi mají v sobě dědictví revoluce. Jen v různých dobách mávají různými prapory. Ale cit pro pravdu, lásku nebo nějaké vyšší dobro jimi lomcuje. Je součástí národní povahy, i když tolik neakcentované, protože Václavák neplníme denně. Pocit ohrožení se bezpečně vrací, kontrolka svítí a alarm řve ve chvíli, kdy někdo demokracii ohlodává nehty a ukusuje prsty. V tu chvíli není možné čekat na volby. Svět se mění rychleji než jednou za čtyři roky. Je tu tradice a povinnost říct, že takhle to nechceme. Z povinnosti vůči předkům, kteří to taky uměli, a z nutnosti, aby stejnou možnost jednou měly i děti.

Letní speciál časopisu Barbar se vrací k událostem roku 1989, někdy až k roku 1969, vždy ale s přesahem na současnost, na rok 2019. Je plný skepse, že jsme se nevypořádali s démony minulosti, že tu pořád jsou a sílí. Ale pořád přetrvává hlavně radost – že se to tehdy, před třiceti lety, povedlo. A ono se to skutečně podařilo a vrostlo to do nás. Přál bych si, aby se to povedlo i letos. Hrdá země, současné vládě navzdory.

 

Letní speciál Barbara na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!