Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Úvodník k únorovému číslu: Třicet let

Úvodník šéfredaktora Jana Štiftera k únorovému číslu.
Jan Štifter
05. Únor 2019 - 09:40

Tenhle rok bude výjimečný. Uplyne dlouhých třicet let od zhroucení komunistického experimentu v českých zemích. Lidé, kteří se narodili ve svobodném světě, už vychovávají vlastní děti. Druhá generace svobody. Jestli si Češi za něco zaslouží obdiv, je to tahle země právě teď. Česká republika třicet let poté.

Rozhlédněte se kolem sebe. Vidět je to všude, česká města se vyloupla ze socialistické šedi. Ekonomika roste a v zemi téměř neexistuje nezaměstnanost. Otcové od rodin nemusejí odcházet na Západ, aby odtud posílali peníze domů, Západ dorazil do České republiky. Stojíme na pomezí dvou světů a dává nám to výjimečnou šanci – můžeme se inspirovat a vybírat si, co přijmeme, čemu přizpůsobíme svůj životní styl. Můžeme upevňovat demokracii po západním vzoru a zároveň si podržet kus východní rodinné soudržnosti a pospolitosti. Stejně jako česká společnost toužící po kapitalismu nerezignovala na sociální stát, který pomůže, když už není zbytí.

Současně jsme schopní reflektovat minulost. Necháváme okolo sebe proudit pravdu. Investujeme peníze do toho, abychom našli ostatky Josefa Toufara, kterého umlátil estébák Mácha, a přenesli je na důstojné místo. Naplňujeme přání kardinála Josefa Berana vrátit se po smrti do České republiky, což kdysi komunisti označovali za absolutně nemožné. Napravujeme křivdy, tvoříme zázraky. Budujeme památník v domě Jana Palacha, a zároveň o těch lidech mluvíme, jsme fascinovaní jejich příběhy. Česká společnost není vyprázdněná, jak se nám občas může jevit. Jen máme tendenci věci popisovat horší, než jsou.

Na cestě k roku 2019 byly klíčové především dva momenty: obrovská chuť měnit svět, která pohltila většinu z devadesátých let. A pak vstup republiky do Evropské unie. Na tom českém zázraku, jehož jsme součástí, se podílela celá Evropa. Výsledkem je nejen hezčí Česko, ale i pracovní místa a z nich plynoucí služby. Téměř ve všem jsme si za poslední roky zvykli na vyšší standard. Západ už skutečně nezačíná na hranici s Německem, snad někde na východním konci Slovenska. Třicet let po sametu stojí uprostřed Evropy silná země. Buďme hrdí, že můžeme být její součástí. Buďme hrdí na těch třicet let.

 

Únorové číslo na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!