Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Úvodník k zářijovému číslu: Peníze budou…

Úvodník šéfredaktora Jana Štiftera k aktuálnímu zářijovému číslu.
29. Srpen 2019 - 15:10

Dívám se dovnitř přes špinavou výlohu. Je tam prázdno, ještě nedávno byly na podlaze vidět obrysy regálů a možná i stopy lidí, kteří si sem chodili vybírat nové knížky. V tom domě na rohu Kněžské a Hroznové v Českých Budějovicích bývalo knihkupectví. Poměrně malé, ale zase ne tak malé, abych tam vždycky nesehnal, pro co jsem si přišel. Přes naleštěnou výlohu pomrkávaly na kolemjdoucí nové tituly.

Tenhle dům ve stínu Černé věže patří městu, konkrétně Správě domů. Prošel kompletní rekonstrukcí, jsou tu byty a obchod. Dohledal jsem si na webu magistrátu, že je obchodní prostor volný od července 2017. Roční nájemné má vycházet přibližně na 420 tisíc korun, to jde za více než dva roky pomalými kroky k milionu.

Kdyby ta výloha byla větší, napsal bych do její špíny prstem asi toto: Mám-li volný dům a jsem-li dobrým hospodářem, snažím se ho pronajmout. Jestliže po čtvrtroce nenajdu nájemníka, je něco špatně, nejspíš cena, musím ji logicky snížit. Pokud se přesto neozývají lidé, měl bych nemovitost začít inzerovat – zprávy na radničním webu si zpravidla všimnou jen další úředníci, kteří pod jednu výzvu připisují druhou. Vy všichni, kteří jste se někde dočetli nebo zaslechli v rozhlase, že město hledá nájemníka pro tenhle dům, udělejte pod psaným svým vlastním prstem na výloze čárku.

Každý volný měsíc jsou promarněné peníze. Každý volný měsíc prostor bez obyvatel chátrá, domy potřebují lidi, kteří tu otevírají dveře, topí a průběžně opravují menší závady. Opuštěný dům hyne, viděl jsem to nesčetněkrát, musí to vidět i lidé ze Správy domů. Pakliže tu během dvou let nikdo nezřídil nový obchod, nového nájemníka nikdo intenzivně nehledal.

Když jsme u těch knih, nedávno jsem listoval brožurou, na kterou poskytla peníze zdejší radnice. Je to sešit fotografií z Černé věže, výhledy do všech stran. Fotky jsou nekvalitní, rozostřené, vypadají tak amatérsky, že bych je asi podobně pořídil na svůj mobilní telefon. Brožura má posloužit turistům, ale slouží spíš k ostudě, zahanbuje město, které ji finančně podpořilo. Rada doporučila pětapadesát tisíc. Jen pro připomenutí – ty peníze nejdřív stát někomu vzal, přeposlal je městu České Budějovice, a to je vyhodilo. A že dva roky chybějí peníze z nájmu? Stát je zase někomu vezme – posune – peníze budou.

 

Zářijový Barbar na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!