Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Úvodník k zimnímu číslu: Divadlo skončí, brzy

Úvodník šéfredaktora Jana Štiftera k aktuálnímu číslu.
18. Prosinec 2020 - 10:32

Kdyby se tohle stalo před sto lety, lidé by říkali: Toho roku umřelo víc lidí. Bez cynismu, lidé se rodí a umírají. To druhé jsme vytěsnili, utíkáme smrti, zatímco naši předci s ní počítali už od narození. Vlastnímu odchodu jsme se odcizili natolik, že kvůli němu zastavíme ekonomiku. Jsme vyděšení, protože umřeme. To je pro mě jedno z největších zjištění v tomto roce. Když smrt kráčí ulicemi, sedíme za zavřenými dveřmi a máme za to, že nedosáhne na kliku.

Zjištění dvě: Pochopil jsem, že nás skutečně řídí nemehla. Pustili jsme do vlády lháře, taškáře a šejdíře, lidi, kteří svým jednáním poškozují zemi a její občany. Hochštapleři na jednu stranu rozdávají miliardy jako úplatky svým voličům, a na stranu druhou nedovolí statisícům občanů vykonávat jejich povolání, přičemž prezident ještě navrch prohlásí, že lidem přeje hlad. Tleskám všem, kteří tuhle bandu nevolili. Slíbené ani garantované neplatí. Nikdo neví, co bude zítra, protože nástroje, pomocí kterých by bylo možné plánovat, nikdo nechce použít. Nástroj bere politikům moc, chtějí rozhodovat sami. Způsobují chaos a přispívají k občanské neposlušnosti. Zároveň neúnavně ukazují na ty, kteří pravidla porušují, zatímco sami nerespektují, k čemu se zavázali.

Tenhle rok spousta lidí ztratila víru ve stát, v systém, který jsme si vytvořili, aby nám sloužil. Tenhle rok spousta lidí ztratila víru v budoucnost, protože do jejich cesty spadl balvan tak velký, že už nejde odvalit, přeskočit ani obejít. Je to rok zkoušky charakterů, odvahy a odhodlání, ale také obyčejných lidských vztahů; tou zkouškou neprojde každý. Vládnoucí elita shořela, i když ji stále podpírají čau lidi, kterým beztak na budoucnosti státu nesejde.

Co s tím? Naděje. Vlastně ne, jistota. Černé mraky vždycky nakonec vítr rozfouká. Zlo pukne, samo se vyhladoví. Stačí nejtenčí paprsek, aby tma přestala existovat. To, co není dobré, nemá trvanlivost. Historická zkušenost. Historická neklamnost. Divadlo skončí, snad už brzy.

 

Zimní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz