Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Vánoční

Úvodník šéfredaktora Jana Štiftera k zimnímu speciálu.
24. Prosinec 2017 - 10:58

Vnímám to odmalička. Nevím, jestli jsou přání tak silná, ale fungují. Přitom se na ně nesoustředím, nijak se k nim neupínám, protože vím, že tím stejně nic neuspíším, a ono to přichází, skoro vždycky. Kolegové o mně kdysi říkali, že kdybych šel po lese bos, najdu na větvi boty. Netuším, čím jsem si to zasloužil, ale šlape to jako hodinový strojek, téměř dokonale.

Vzpomínám si na situaci, kdy jsem přemýšlel, kde seženu peníze na rozbité auto. Vtom mi volala operátorka z E.ONu a omlouvala se za chybu, kterou před lety provedl jejich zaměstnanec – omylem nám roky účtují sousedovic elektroměr. A protože soused svítil víc než my, budou nám vracet dost peněz. Tohle se děje pravidelně – pokud nejsou peníze, objeví se jinde. V přeplatcích, končících spořeních, v zakázce, která se zjeví právě ve chvíli, kdy je nejvíc potřeba. Možná proto jsem se nenaučil nikdy moc spořit – protože rezervy se najdou tam, kde je nikdo netuší.

Vzpomínám si na to, jak jsem dlouho sháněl klíč od starých dveří a pak ho našel na polici ve sklepě. Někdo ho tam položil před desítkami let a on na mě vykoukl na Štědrý den. Jindy jsem sháněl jednu knížku, ale neměl ji jediný antikvariát, a týden nato jsem na ni narazil u kavárny Měsíc ve dne, kam lidé odkládají nepotřebné knihy a jiní si je berou – čekala tam na mě, jinak bych ji dodnes nesehnal. Zrovna nedávno jsem si přál zjistit něco víc o rodině, do které se před válkou provdala moje babička, a v té době mě kontaktovala paní, jestli bych jí nepomohl sestavit rodokmen – netřeba zmiňovat, že pocházela od Štifterů, a já se do toho konečně ponořil.

S dětmi jsme teď seděli u stolu a psali dopis Ježíškovi. Byl jsem neskromný, načmáral jsem tam nejvíc věcí ze všech a obhajoval to tím, že toho taky nejvíc potřebuji, protože děti touží hlavně po hračkách a žena po sušičce, ale mně se poztrácela spousta ponožek, trenýrek, a pantofle na doma jsem už od posledních Vánoc taky prochodil. Pak mi došlo, že nemusím dostat nic. Ale lautr nic. Že toho přichází během roku tolik, že kdybych nenašel pod stromkem jediný dárek, nic se nezmění. Budu na Štědrý večer šťastný.

Krásné Vánoce plné splněných přání přeje

Jan Štifter, šéfredaktor časopisu Barbar

 

 

Zimní dvojčíslo na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!