Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Vyprázdněné volby

Úvodník šéfredaktora časopisu Barbar Jana Štiftera k říjnovému číslu. Právě teď na stáncích za 49 korun!
05. Říjen 2016 - 16:39

Už za chvíli se to rozjede. Volby do krajských zastupitelstev. Když se ale sami rozjedete po jihočeských silnicích a torzech dálnic, z billboardů zjistíte, že takhle obsahově vyprázdněné volby tady ještě nebyly. Politikům a politickým kandidátům zřejmě došlo, že krajská témata netáhnou, a lepší nenašli, tak se do proklamací a slibů nepouštějí skoro vůbec.

Těch větších témat je skutečně málo – letiště, dálnice, rozšíření Temelína. Jenže jak letiště, tak větší elektrárna příliš nezasahuje do života Jihočechů. Vlastně se na to ptají jen novináři, ale obyčejného člověka to až na výjimky nezajímá. Přihořívá u dálnice D3, která táhne oči motoristů, ti se ale dostanou do Prahy i bez ní, jen s větším zdržením, a investorem stejně není kraj. Co tedy napsat na předvolební transparent? Když školy i nemocnice budou fungovat, ať to v říjnu vyhraje kdokoliv, a silnice se budou záplatovat taky?

Kreativci letos selhali. Uchazeči o zastupitelské křeslo tak z větší části spíš žádají voliče, aby jim dali hlas. Nesnaží se ani argumentovat, prostě to chtějí. Když už hledají důvod, zaštiťují se tím, že oni jsou Jihočeši (ano, jinak by tady ani nemohli kandidovat), že chtějí bezpečný kraj (zřejmě bez uprchlíků, které tady nemáme), jsou prý čestní a poctiví a chtějí zdravý rozvoj dětí (propagaci špatné výchovy by si na plachtu nikdo přirozeně nenapsal). Výjimky jsem našel jen dvě – Babišovo ANO podle mustru použitého v celé zemi propaguje řízení krajů jako firmy (logicky vzato oseká všechno nevýdělečné, což by se dalo vztáhnout i na školy a domovy důchodců), a komunisti, kteří tvrdí, že bohatství této země patří všem, nejen vyvoleným. Co je tím českým bohatstvím, už nevysvětlují – možná mají na mysli továrny, které by bylo fajn zase znárodnit, a možná to jsou děti, o které bychom se měli dělit s bezdětnými sousedy.

Jsou to efektivní peníze, vložené do kampaní, když si z těch stovek billboardů člověk neodnese vlastně nic? Rozpozná jen, že se blíží krajské volby, a pokud nestuduje programy, asi bude volit podle obličejů. Čekám, že vyhrají ti hezčí, lépe oblečení, výrazněji retušovaní. Protože tím jediným se liší. Jsem zvědav, jestli za čtyři roky na billboardech budou už jen obličeje. Jestli to bude stačit, stejně jako letos, kdy slova neříkají nic.

Jan Štifter, šéfredaktor