Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Vždycky špatně

Úvodník šéfredaktora Jana Štiftera ke květnovému číslu.
26. Duben 2018 - 09:30

Právě od nás odjel technik, srovnával internet a posiloval wi-fi. Když dorazil, postěžoval si na parkování, které se u nás už pár měsíců platí. Vhodil do automatu pětikorunu, aby tu mohl stát půl hodiny, a neměl z toho dobrý pocit. „To parkování tady je prostě hrůza,“ řekl a já se ho zeptal, jestli měl problém zaparkovat, protože ulice jsou poměrně prázdné a jeho auto stojí přímo pod naším domem. Ještě nedávno by bloudil ulicemi a hledal místo, kolem nás by projel třikrát čtyřikrát, a stál by nakonec i pět set metrů odtud. Jenže zadarmo. „Je to hrůza,“ zopakoval a doběhl si do auta, protože tam zapomněl kabel, a během minuty byl zpět.

Ptal jsem se ho, jestli je pro něj lepší zaplatit pět korun, nebo dvacet minut hledat místo. Neodpověděl, ten zpropadený lístek mu nikdo neproplatí, a já pochopil, že jsou lidé, pro které je vždycky všechno špatně. Kdyby zoufale jezdil ulicemi a nakonec parkoval jedním kolem na chodníku, měl by z toho stejný pocit. Někdo to tak prostě má. Zažil jsem v práci zvyšování platů – a každému to bylo málo. Slyšel jsem důchodce, kterým přidali dvě stovky, a co prý si za to koupí… To je pak lepší nikomu nic nedávat, bude to stejně špatně a firmy nebo stát ušetří.

Ono pak v létě moc prší, jindy je nesnesitelné horko a zase moc krátká zima. Na autobus je to buď moc daleko, nebo jezdí tak blízko, že se kvůli hluku a prachu nedá ani vyvětrat. V hospodách vinou kuřáků nešlo dýchat, ale teď, co jsou venku, zase nikdo v okolí nemůže usnout, a léto teprve začíná, předzahrádky se plní. Snad budou každý večer kolem hospod padat kroupy. Když jsou děti doma, mají nudný život, který dospělí nechápou, a pokud venku křičí, měli by s nimi rodiče něco udělat a internovat je v bytech, vždyť se to nedá poslouchat. Snad budou každý den padat kroupy nad dětskými hřišti, ale ne na moje dítě, protože to nekřičí, to se jen hlasitěji projevuje. Schody jsou moc příkré a výtah jezdí pomalu. Manželka mluví příliš nebo nemluví vůbec. Špatně, vždycky špatně.

Byli jsme dva týdny bez internetu a pán, který nám přišel zprovoznit připojení, dokončil svou práci, strčil parkovací lístek do kapsy a odjel. Usmál jsem se nad jeho znepokojením a pohledem na svět. Začínám vyřizovat e-maily, ale jde to pomalu, ta rychlost není dobrá… Funguje to, ale úschovna se stahuje tak dlouho… Do toho děti hulákají na ulici a slunce svítí přímo do našich oken, proč právě teď, když musím mžourat na obrazovku?

Prostě špatně. Vždycky špatně.

 

Květnový Barbar na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Roční předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!