Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Ženský svět - Latéčkový táta

Ráno si uvaříš kafe, a dopíjíš ho večer studené. Nejčastější klišé vystihuje náročnost mateřské, které se v našich končinách ještě pořád – nepochopitelně – říká dovolená. Pro ženy přišel čas setřást ze sebe tu trapnou roli oběti a začít věci měnit.
Kateřina Hůlková
19. Říjen 2021 - 09:52

Přešaltrovat z názvu mateřská na rodičovskou (i pro první měsíce po narození miminka) je administrativní záležitost. Mnohem větší dřinu dá nám všem proměnit myšlení a zahodit stereotypní pohled na rodičovské role. Prozradím vám tajemství. Taťka se dokáže o dítě postarat úplně stejně dobře jako mamka. Chybí mu jediná věc, a to jsou prsa. Jedině zázrak kojení by měl zůstat důvodem, proč je pro miminko lepší být v prvním roce života opečovávané víc maminkou. Ale pak se s taťkou klidně můžou vystřídat.

V Evropě jsou země, kde přišli na to, že nejen ekonomiku země, ale taky celkovou spokojenost lidí v profesním životě i ve vztazích dokáže nakopnout systém, kdy se na rodičovské pauze spravedlivě vystřídají oba rodiče. Nejlépe funguje v celé Skandinávii. Work-life balance, harmonie mezi prací a rodinným životem, tu stojí na vrcholu životních priorit. Švédové byli v roce 1974 první na světě, kdo zavedli i otcovskou dovolenou.

Když dnes procházíte ulicemi malých i velkých švédských měst, potkáte běžně tatínky s kočárky, krmící svá batolata v parcích nebo společně popíjející caffè latte v kavárnách, zatímco prťata běhají okolo nich. Výsledkem je, že v žebříčku OECD je Švédsko na prvním místě v míře pracovní participace i zaměstnanosti žen, která je tam téměř stejná jako u mužů. 

JESLE OD JEDNOHO ROKU

Rodiče mají ve Švédsku nárok na 480 dnů placené rodičovské ode dne, kdy se jim dítě narodí nebo kdy ho adoptují. Pokud má dítě oba rodiče, má každý z nich nárok vyčerpat polovinu. A od roku 2016 jsou tři měsíce z této doby určené jen pro jednoho z rodičů a tyto tři měsíce nelze převést na druhého rodiče. V praxi to znamená, že pokud si nejméně tři měsíce nevybere každý z rodičů, tato doba rodičovské propadne. Samoživitelé čerpají celých 480 dnů. Statistiky ukazují, že švédští taťkové v průměru využívají třetinu z celé této placené rodičovské.

I později je o švédská batolata dobře postaráno, aby rodiče, pokud chtějí, mohli pokračovat ve své profesi bez dlouhé přestávky. Od dosažení jednoho roku má každé dítě nárok na místo v jeslích. Díky dostupnosti péče o děti se většina švédských rodičů skutečně po skončení mateřské vrací zpět do práce.

Nejde tu ale jen o rodičovskou. Každý, kdo Švédsko a další skandinávské státy navštíví, si všímá, že děti jsou tu opečovávané a jsou středem pozornosti celé společnosti. Myslí se na ně ve všech veřejných prostorech. Všude je spousta hřišť a každý park má svou část přizpůsobenou pro děti. Dětské židličky jsou samozřejmostí ve všech restauracích. A nejen obchodní centra, ale všechny úřady, knihovny a další veřejné budovy mají vždy dětské koutky, kojicí a přebalovací místnosti. Ty jsou umístěné na společných toaletách – jsou tedy snadno přístupné i pro tatínky.

SOUSEDKA POHLÍDÁ

Česko ještě pořád pokulhává v zavedení takových zákonů, které by skutečně, nejen na oko, zrovnoprávnily přístup k péči o děti oběma rodičům. Malou vlaštovkou je nedávné prodloužení otcovské dovolené z jednoho týdne na dva. Nejspíš už od ledna budou mít rodiny o týden déle na společné sžívání, vzájemné poznávání se s miminkem a na to, být si oporou.

Taky u nedostatku míst v českých školkách se začíná rýsovat zlepšení. Stát plánuje další podporu pro vznik nových dětských skupin a možná dojde také na uzákonění finanční podpory pro rodičovskou výpomoc. Některé strany mají v předvolebním programu zavedení služby takzvané matky, otce či tety přes den, podle vzoru od našich západních sousedů. Tam Tagesmutter či Tagesvater hlídají u sebe doma spolu se svými dětmi i děti sousedů, stát je za to platí a zároveň obec dohlíží na kvalitu této péče.

Z každé takové zprávy, která přijde, mám radost. Je signálem, že se vnímání společnosti posunuje blíž k myšlence, že děti jsou taky lidi. A že rodiče s dětmi mají stejná práva využívat veřejný prostor, žít a pracovat jako lidé bez dětí. O to víc, že kromě své práce, kterou zajišťují živobytí pro své rodiny, mají ještě druhý a hodně náročný job – péči a výchovu, od které jen těžko dostanou dovolenou.

Fandím lidem, kteří na nás rodiče myslí. Třeba majitelka jedné budějcké „rodičovské“ kavárny má pochopení a ví, že rodičovská se nemá jen přežít, ale že je potřeba si ji užít.

K dopolednímu dortíku vám tu naservírují prosecco. Protože každý den s dětmi je potřeba oslavit.

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V PODZIMNÍM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Podzimní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz