Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Ženský svět - Latéčkový táta

Ráno si uvaříš kafe, a dopíjíš ho večer studené. Nejčastější klišé vystihuje náročnost mateřské, které se v našich končinách ještě pořád – nepochopitelně – říká dovolená. Pro ženy přišel čas setřást ze sebe tu trapnou roli oběti a začít věci měnit.
Kateřina Hůlková
19. Říjen 2021 - 09:52

Přešaltrovat z názvu mateřská na rodičovskou (i pro první měsíce po narození miminka) je administrativní záležitost. Mnohem větší dřinu dá nám všem proměnit myšlení a zahodit stereotypní pohled na rodičovské role. Prozradím vám tajemství. Taťka se dokáže o dítě postarat úplně stejně dobře jako mamka. Chybí mu jediná věc, a to jsou prsa. Jedině zázrak kojení by měl zůstat důvodem, proč je pro miminko lepší být v prvním roce života opečovávané víc maminkou. Ale pak se s taťkou klidně můžou vystřídat.

V Evropě jsou země, kde přišli na to, že nejen ekonomiku země, ale taky celkovou spokojenost lidí v profesním životě i ve vztazích dokáže nakopnout systém, kdy se na rodičovské pauze spravedlivě vystřídají oba rodiče. Nejlépe funguje v celé Skandinávii. Work-life balance, harmonie mezi prací a rodinným životem, tu stojí na vrcholu životních priorit. Švédové byli v roce 1974 první na světě, kdo zavedli i otcovskou dovolenou.

Když dnes procházíte ulicemi malých i velkých švédských měst, potkáte běžně tatínky s kočárky, krmící svá batolata v parcích nebo společně popíjející caffè latte v kavárnách, zatímco prťata běhají okolo nich. Výsledkem je, že v žebříčku OECD je Švédsko na prvním místě v míře pracovní participace i zaměstnanosti žen, která je tam téměř stejná jako u mužů. 

JESLE OD JEDNOHO ROKU

Rodiče mají ve Švédsku nárok na 480 dnů placené rodičovské ode dne, kdy se jim dítě narodí nebo kdy ho adoptují. Pokud má dítě oba rodiče, má každý z nich nárok vyčerpat polovinu. A od roku 2016 jsou tři měsíce z této doby určené jen pro jednoho z rodičů a tyto tři měsíce nelze převést na druhého rodiče. V praxi to znamená, že pokud si nejméně tři měsíce nevybere každý z rodičů, tato doba rodičovské propadne. Samoživitelé čerpají celých 480 dnů. Statistiky ukazují, že švédští taťkové v průměru využívají třetinu z celé této placené rodičovské.

(...)

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V PODZIMNÍM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Podzimní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz