Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Zlost4most

Úvodník šéfredaktora Jana Štiftera z březnového čísla časopisu Barbar! Tentokrát o tom, jak Češi rádi podepisují petice a vytvářejí iluzi čtvrtého odboje, a to obzvlášť aktivně, pokud se kdokoliv chce dotknout okolí jejich bydliště...
Jan Štifter
28. Únor 2017 - 15:16

V mailu mi přistála petice. Narazil jsem pak na ni i v kavárně, kam chodím občas pracovat. Taky na facebooku a nakonec v televizi. Petice proti stavbě mostu v Budějovicích.

Bydlím v ulici, ve které kdysi vybudovali azylový dům. V jeho těsném sousedství teď vzniká nový činžák a prodané jsou všechny byty, přestože ještě není hotová ani hrubá stavba. Azylový dům u nás funguje už léta, nikdo se nad ním nepozastaví, je součástí Budějovic, součástí jedné ulice. Kdyby vznikal dnes, většina lidí v okolí by psala stížnosti, že to přece není možné, že to zhorší kvalitu bydlení, v důsledku se tu budou hůř prodávat byty, protože se po ulicích budou toulat bezdomovci, a těch se zase budou lekat děti, kterým se zhorší psychika, prospěch ve škole, a vůbec, postavte si azylák u svého domu, páni radní.

Ono by to tak nějak skutečně vypadalo. Vždyť stejná je diskuse okolo nového mostu u budějovické nemocnice – ten podle odpůrců zničí klidnou čtvrť, zhorší životní prostředí, udusí děti. Projeďte se někdy po nábřeží Vltavy v Praze, buď na straně Nového Města nebo Smíchova, jsou tam jedny z nejdražších bytů v metropoli, za pětadvacet třicet milionů. Most tam vede přes řeku z každé druhé ulice. Po něm drnčí tramvaje, kouří auta, proplétají se cyklisti, takhle vypadá město, je hlučné a občas moc nevoní. V přírodě se můžete přes řeku brodit, ve městě potřebujete most. Protože spojuje nejen břehy, ale především lidi. V Budějovicích by neměly být současné dvě, ale klidně dvacet možností, kde přejet Vltavu. Doprava by se přirozeně rozložila.

Jenže Češi rádi podepisují petice a vytvářejí iluzi čtvrtého odboje, a to obzvlášť aktivně, pokud se kdokoliv chce dotknout okolí jejich bydliště. Je to hra na pravdu a starousedlíci mívají pocit, že si v místě pravdu odbydleli. Čert vem udušenou Mánesovku, Husovku, Rudolfovskou nebo Lidickou. Jen ať mi nikdo nechce stavět pod okny velkou silnici / dětské hřiště / školku / školu / cokoliv jiného, kde se koncentrují děti / kulturák / hospodu a nejlépe ani zastávku autobusu nebo přechod pro chodce, protože tam mohou skřípat brzdy, a to si pak nebudu připadat jako někde na samotě v horách, i když bydlím v centru Budějovic. Vzhůru do boje, a na nákupy samozřejmě autem.

Pokud radní vyslyší odpůrce stavby u nemocnice, měli by se ozvat lidi z Husovky a požádat o úpravu, aby přes Dlouhý most mohli jezdit jen cyklisti. Nebo ho pro jistotu rovnou rozebrat. Právo na čistý vzduch mají úplně stejný. Jestliže se bude město držet teze „Hlas lidu, hlas boží,“ pak by to mělo fungovat vždycky, bezvýhradně.

 

BŘEZNOVÉ ČÍSLO: na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!